Ruslar üçün yaşayış icazəsi bahalaşdı
Türkiyədə Rusiya vətəndaşları üçün turist tipli yaşayış icazəsinin (VNH) qiyməti kəskin şəkildə artırılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, yeni qaydalara əsasən, bir illik turist VNH artıq minimum 620 dollar (28 min lirədən çox) təşkil edir.
Halbuki əvvəllər bu məbləğ təxminən 44 dollar səviyyəsində idi. İki illik yaşayış icazəsi isə indi təxminən 1284 dollara (58 min lirəyə yaxın) başa gəlir, bu da əvvəlki təxminən 144 dollarla müqayisədə ciddi artım deməkdir.
Rəsmi qurumlar qiymət artımının səbəbləri ilə bağlı açıqlama verməyib. Yalnız bildirilib ki, VNH-nin dəyəri icazənin növündən, vətəndaşlıqdan və digər amillərdən asılı olaraq dəyişir.

В Турции резко увеличена стоимость туристического вида на жительство (VNH) для граждан России.
По сообщению Medianews.az, согласно новым правилам, годовой туристический VNH теперь стоит минимум 620 долларов (более 28 тысяч лир).
Ранее эта сумма составляла примерно 44 доллара. Двухгодичный вид на жительство сейчас стоит около 1284 долларов (почти 58 тысяч лир), что представляет собой значительное увеличение по сравнению с прежними примерно 144 долларами.
Официальные органы не дали разъяснений по причинам повышения цен. Лишь было указано, что стоимость VNH зависит от типа разрешения, гражданства и других факторов.