Rusiyanı etiraz aksiyaları bürüyür -
Moskva və Sankt-Peterburq da daxil olmaqla 30-da çox şəhərdə internet azadlığı üçün mitinq müraciətlərinə rədd cavabı verilib
Rusiyanın hakimiyyət orqanları internet azadlığı və “Telegram”ın bloklanmasına etiraz olaraq aprelin 1-də aksiya keçirmək müraciətlərinə razılıq verməkdən imtina edib”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə “Novaya qazeta” yazıb.
Bildirilir ki, bəzi nadir hallarda bölgələrdə müraciətlərə verilmiş müsbət qərarları ləğv etmək üçün səbəblər demək olar ki, dərhal tapılıb. Gözlənildiyi kimi, məhkəmələrdə də rədd cavablarına etiraz etmək cəhdləri uğursuz olub.
Krasnodarda Kommunist Partiyası 28 mart üçün pulsuz internet çıxışı üçün mitinq müraciətinə əvvəlcə səhər saat 11:00-də və şəhər mərkəzindən 11 kilometr aralıda, “Ağcaqayın Ağacı” meydanında icazə verib. Lakin ertəsi günü təşkilatçılara şəhər administrasiyasınımn icazəni ləğv etdiyi deyilib. Bu qərar “mürəkkəb əməliyyat vəziyyəti” və müntəzəm olaraq verilən “raket və dron təhlükəsi” ilə izah edilib. Qanun artıq verilmiş icazələrin ləğvinə icazə vermir, lakin buna məhəl qoyulmayıb. Təşkilatçılar məhkəməyə müraciəti də faydasız olub.
“Yabloko” nun Kazanda internetin bloklanmasına etiraz olaraq keçirmək istəyi aksiuyaya “Toplantılar, mitinqlər, nümayişlər, yürüşlər və piketlər haqqında” qanunun tələblərinə cavab vermədiyini” iddia edərək rədd edib. Hakimiyyət təmsilçiləri aksiyanın göstərilən məqsədinin qeyri-müəyyən olduğunu iddia ediblər.
Вне зоны митинга
İrkutskda da “Yabloko” tərəfdarının 29 martda “Telegram”a və "azad internet uğrunda" aksiyasının tələbləri qanunsuz elan edilib. Məhkəmə də administrasiyanın tərəfini tutub. Yakutsk meriyası internet azadlığı ilə bağlı mitinqi sanksiyalaşdırmaqdan absurd səbəblərlə imtina edib. Əvvəl şəhər mərkəzində planlaşdırılan yerdə guya təmir işləri aparıldığı üçün alternativ yer təklif edilib, təşkilatçılar razılaşıblar, amma mitinqin tarixini dəyişdirmədikləri üçün müraciət rədd edilib.
Penza və Vladimirdə də Krasnodarda olduğu kimi, administrasiyalar əvvəlcə mitinqə icazə verib, lakin sonra təsdiqlərini geri götürüblər. Penzada aksiya keçiriləcək ərazidə təcili olaraq "sanitariya və təmizlik işləri" tələb olunduğu bəhanə göstərilib. Vladimirdə rədd cavabını PUA təhlükəsi ilə izah ediblər.
Vladimirdə ərizəçilərin 10 müxtəlif yerdə aksiya müraciətinə rədd cavabı verilib, amma 1 aprel üçün “Hayd Parkı” adlı yer təklif etdib, həm də səhər saat 9:30-dan 10:30-a qədər. Təşkilatçılar bu şərtlərlə razılaşsalar da, son anda hakimiyyət qərarını geri götürüb.
Nəşr yazır ki, ümumilikdə, 30-da çox şəhərdə pulsuz internet üçün mitinqlər üçün müraciətlər olub. Demək olar ki, Moskva və Sankt-Peterburq da daxil olmaqla müraciətlərə rədd cavabı verilib.
Rusiyada bu hadisə artıq təsadüfi yox, sistemli yanaşmanın göstəricisidir. Hakimiyyət internet azadlığı kimi həssas mövzuda istənilən ictimai fəallığın qarşısını almağa çalışır və bunun üçün formal bəhanələrdən – “təhlükəsizlik”, “təmir işləri”, “qanun tələbləri” kimi arqumentlərdən istifadə edir.
Ümumilikdə isə bu proses “Telegram” və ümumilikdə internet üzərində nəzarətin gücləndirilməsi siyasətinin tərkib hissəsidir. Kreml üçün informasiya axınına nəzarət daxili sabitliyin qorunması qədər vacib sayılır və buna görə də ictimai narazılığın küçəyə çıxmasına imkan verilmir./Musavat.com

В 30 городах, включая Москву и Санкт-Петербург, отказали в разрешениях на митинги за свободу интернета
Власти России отказались согласовать проведение акции 1 апреля в знак протеста против ограничений свободы интернета и блокировки «Telegram».
Medianews.az сообщает, что об этом написала «Новая газета».
Указывается, что в некоторых редких случаях причины отмены ранее выданных разрешений в регионах находились практически сразу. Как и ожидалось, попытки оспорить отказы в судах оказались безуспешными.
В Краснодаре Коммунистическая партия сначала разрешила митинг 28 марта за свободный интернет на площади «Берёза» в 11 километрах от центра города, на 11:00 утра. Однако на следующий день организаторам сообщили, что администрация города отменила разрешение. Это решение было объяснено «сложной оперативной обстановкой» и регулярной «угрозой ракетных и дронов». Закон не позволяет отменять уже выданные разрешения, но это не было учтено. Обращение в суд организаторам также не принесло пользы.
«Яблоко» в Казани отказали в проведении акции протеста против блокировки интернета, заявив, что она «не соответствует требованиям закона „О собраниях, митингах, демонстрациях, шествиях и пикетах“». Представители власти утверждали, что цель акции была неопределенной.
Вне зоны митинга
В Иркутске требования участников «Яблока» провести 29 марта акцию «За Telegram» и «За свободный интернет» были признаны незаконными. Суд встал на сторону администрации. Мэрия Якутска отказала санкционировать митинг за свободу интернета по абсурдным причинам. Сначала при планировании в центре города сообщали о якобы проводящихся ремонтных работах и предлагали альтернативное место, на что организаторы согласились, но заявку отклонили, так как дату митинга они не меняли.
В Пензе и Владимире, как и в Краснодаре, администрации сначала давали разрешение на митинг, однако затем отзывали его. В Пензе была приведена отговорка о срочных санитарно-уборочных работах на территории проведения акции. Во Владимире отказ объяснили угрозой БПЛА.
Во Владимире заявителям отказали в проведении акции в 10 разных местах, но предложили 1 апреля площадку «Гайд-парк» с 9:30 до 10:30 утра. Организаторы согласились с этими условиями, но в последний момент власти отозвали своё решение.
Издание пишет, что в целом по 30 городам подавались заявки на митинги за свободный интернет. Почти все, включая Москву и Санкт-Петербург, были отклонены.
В России этот случай уже не случайность, а показатель системного подхода. Власти пытаются пресекать любую гражданскую активность по столь чувствительной теме, как свобода интернета, используя при этом формальные предлоги — «безопасность», «ремонтные работы», «требования закона» и подобные аргументы.
В целом же этот процесс является частью политики ужесточения контроля над «Telegram» и интернетом в целом. Для Кремля контроль над информационными потоками считается важным настолько же, насколько сохранение внутренней стабильности, поэтому не допускается выход общественного недовольства на улицы./Musavat.com