Restoranda namaz qılması mübahisə yaratdı -
Monakoda restoranda baş verdiyi iddia olunan hadisə sosial şəbəkələrdə geniş müzakirələrə səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, iddialara görə, restoran müştərilərindən biri zalın ortasına səccadə sərərək namaz qılmağa başlayıb.
Bunu görən restoran müdiri ona yaxınlaşaraq ibadətini dayandırmasını və məkanı tərk etməsini nəzakətlə xahiş edib.
Müştərinin isə bu tələbi qəbul etmədiyi, müsəlman kimi istədiyi yerdə ibadət etmək hüququnun olduğunu bildirdiyi iddia olunur.
Hadisəni əks etdirdiyi deyilən görüntülərin yayılmasından sonra ictimai rəydə fikir ayrılığı yaranıb. Bir qrup istifadəçi dini etiqad azadlığının hər kəs üçün təmin edilməli olduğunu və ibadətin məhdudlaşdırılmamasını müdafiə edib.
Digər qrup isə restoran kimi ümumi istifadə məkanlarında ibadət üçün daha uyğun yerlərin seçilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, belə halların ictimai narahatlıq yaratmamalı olduğunu bildirib.

Событие, як утверждается, произошедшее в ресторане в Монако, вызвало широкие обсуждения в социальных сетях.
Medianews.az сообщает, что, по словам заявителей, один из посетителей ресторана расстелил коврик в центре зала и начал совершать намаз.
Увидев это, директор ресторана подошёл к нему и вежливо попросил прекратить молитву и покинуть заведение.
Предполагается, что посетитель не согласился с этой просьбой, заявив, что, будучи мусульманином, имеет право молиться в любом месте, которое пожелает.
После распространения предполагаемых кадров с события возникло разногласие в общественном мнении. Одна группа пользователей защищала свободу вероисповедания, подчёркивая, что она должна быть обеспечена для всех и молитву нельзя ограничивать.
Другая группа подчеркнула важность выбора более подходящих мест для молитвы в общественных местах, таких как рестораны, заявив, что подобные ситуации не должны вызывать общественного беспокойства.