"Ramazandan sonra qidalanmada beş vacib qayda" - Səhiyyə Nazirliyinin mütəxəssis-ekspertindən vacib tövsiyələr
"Ramazan ayından sonra orqanizm qarışıq qida rejiminə yox, normal ritm və balanslı rejimə daha yaxşı cavab verir. Səhərdən axşama qədər ac qalmağa öyrəşmiş həzm sistemi üçün ən məntiqli yanaşma ilk gündən etibarən üç böyük deyil, üç əsas və 1-2 kiçik ara qəbul formasında qidalanmaqdır".
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu fikirləri Səhiyyə Nazirliyinin rəsmi "Instagram" hesabında keçirilən canlı yayım zamanı qurum mütəxəssis-eksperti, qastroenteroloq Emin Məmmədov açıqlayıb.
Onun sözlərinə görə, səhər yeməyi mütləq bərpa edilməli, günün ilk yarısında zülal və lif üstünlük təşkil etməlidir (yumurta, qatıq, pendir, yulaf, tam taxıl çörəyi, tərəvəz və meyvə uyğun seçimlərdir):
"Bayram süfrəsində yağlı plov, qovurma, kabab, dolma və şirniyyatın eyni oturuşda çox miqdarda qəbulu mədə boşalmasını ləngidir və xüsusən reflüks, dispepsiya, öd daşı, pankreatitə meyli olan şəxslərdə narahatlıq yarada bilər. Buna görə, ilk növbədə az-az prinsipi "hamısından bir boşqab" prinsipindən xeyli təhlükəsizdir. Yeməyə şorba, salat, qatıq və ya yüngül zülal mənbəyi ilə başlamaq, sonradan şirniyyat və xəmir yeməklərinin miqdarını təbii olaraq azalda bilər.
Digər vacib məqam mayedir. Ramazandan sonra birdən-birə çox çay, qazlı içki və şirin şərbət içmək susuzluğu daha da artıra bilər. Gün ərzində su qəbulu mərhələli artırılmalı, çox şəkərli içkilər isə əsas maye mənbəyi kimi seçilməməlidir. Axşam saatlarında çox ağır yeməkdən sonra dərhal uzanmaq da reflüks və həzm pozğunluğunu artırır; yeməkdən sonra qısa gəzinti daha faydalıdır".
Mütəxəssis-ekspert bildirib ki, qastroezofageal reflüks xəstəliyi, xroniki qastrit, peptik xora, funksional dispepsiya, qıcıqlanmış (irritabl) bağırsaq sindromu, öd kisəsi daşı, şəkərli diabet, piylənmə və qaraciyər yağlanması olan şəxslər üçün bayramda artıq yemək çox vaxt simptomların alovlanması ilə nəticələnir:
"Bu qrupda porsiyanın kiçik saxlanması, şirniyyatın əsas yeməyin üzərinə deyil, ayrıca və az miqdarda qəbulu, həmçinin gecə yeməyinin yüngülləşdirilməsi daha məqsədəuyğundur. Qıcqırma, döşarxası yanma, köp, sağ qabırğaaltı ağrı və ya ürəkbulanma yaranırsa, bu artıq "bayram norması" deyil".

"Пять важных правил питания после Рамадана" -
"Пять важных правил питания после Рамадана" - Важные рекомендации от специалиста-эксперта Министерства здравоохранения
"После месяца Рамазан организм лучше реагирует не на смешанный режим питания, а на нормальный ритм и сбалансированный режим. Для пищеварительной системы, привыкшей с утра до вечера оставаться голодной, самый логичный подход с первого дня — это питание в форме не трех больших, а трех основных и 1-2 небольших приемов пищи".
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что эти слова во время прямого эфира на официальной странице Министерства здравоохранения в Instagram озвучил специалист-эксперт ведомства, гастроэнтеролог Эмин Мамедов.
По его словам, завтрак обязательно должен быть восстановлен, в первой половине дня должно преобладать белковое и клетчаточное питание (яйца, йогурт, сыр, овсянка, хлеб из цельного зерна, овощи и фрукты — подходящие варианты):
"Большое количество жирного плова, тушеного мяса, шашлыка, долмы и сладостей за один прием на праздничном столе замедляет опорожнение желудка и особенно у людей с предрасположенностью к рефлюксу, диспепсии, желчнокаменной болезни, панкреатиту может вызывать дискомфорт. Поэтому принцип «немного от всего» гораздо безопаснее, чем принцип «одна тарелка всего». Начинать прием пищи лучше с супа, салата, йогурта или легкого источника белка, что естественным образом позволит сократить количество сладкого и мучного."
Другой важный момент — жидкости. После Рамазана внезапное употребление большого количества чая, газированных напитков и сладких сиропов может усилить жажду. В течение дня прием воды должен увеличиваться постепенно, а сильно сладкие напитки не должны быть основным источником жидкости. Также сразу после очень тяжелого ужина ложиться не стоит, это усиливает рефлюкс и нарушения пищеварения; после еды полезнее небольшая прогулка".
Специалист-эксперт отметил, что у лиц с гастроэзофагеальной рефлюксной болезнью, хроническим гастритом, пептической язвой, функциональной диспепсией, раздраженным (синдром раздраженного) кишечником, желчнокаменными камнями, сахарным диабетом, ожирением и жировым гепатозом переедание во время праздников нередко приводит к обострению симптомов:
"Для этой группы более целесообразно сохранять маленькие порции, принимать сладкое не вместе с основным блюдом, а отдельно и в небольшом количестве, а также облегчать вечерний прием пищи. Если возникают отрыжка, жжение за грудиной, вздутие, боль под правым ребром или тошнота, это уже не 'норма праздника'".