Qurban Qurbanovu əvəzləyəcək məşqçi varsa...
Hər bir azərbaycanlı kimi “Qarabağ” FK-nun nailiyyətlərini daim izləmiş, komandanın uğurları ilə fərəhlənmişəm.
Futbolda son 30 ildə başqa ciddi uğurlarımız olmayıb. Klubun bu uğurlarında baş məşqçi kimi Qurban Qurbanovun xidmətləri danılmaz həqiqətdir.
Q.Qurbanovun futbolumuzun inkişafında, o cümlədən “Qarabağ” FK-da xidmətlərini ölkə Prezidenti də dəfələrlə qeyd edib.
Azərbaycanın futbol tarixində Qurban Qurbanov kimi parlaq karyerası olan ikinci bir məşqçi hələ olmayıb, yəqin ki, yaxın onilliklərdə olmayacaq da.
Futbol məşqçilərinin beynəlxalq reytinqlərində nəinki ölkə üzrə, hətta türk dövlətləri və Qafqaz ölkələri üzrə ən yüksək reytinq də məhz Q.Qurbanova məxsusdur.
O, 2008-ci ildən bu günə qədər "Qarabağ" FK-nın baş məşqçisidir. Bu müddət ərzində "Qarabağ" 6 dəfə Azərbaycan Kubokunun, 11 dəfə Azərbaycan Çempionatının qalibi olub.
Onun rəhbərliyi altında "Qarabağ" FK dəfələrlə UEFA Avropa Liqası qrup mərhələlərində uğurla iştirak edib, parlaq qələbələr qazanıb.
Bu müddət ərzində Q.Qurbanova müxtəlif klublardan (ölkə klublarından və xarici klublardan) daha böyük məbləğdə qonorar vədi ilə dəvətlər gəlməsinə baxmayaraq, o, “Qarabağ”dan getməyib.
O ərəfələrdə Qarabağdan olan ziyalılar da Q.Qurbanova klubda qalması üçün müraciətlər etmişdilər. Bütün şirnikləndirici vədlərə baxmayaraq o, klubda işini davam etdirdi.
Futbol kollektiv oyundur, klubun uğuru tək baş məşqçidən asılı deyil, burada bir çox amillərin təsiri var. Bütün bu faktorlar təmin edildikdə baş məşqçi və komanda yaxşı nəticə verə bilər, əks halda uğur qazanmaq mümkün deyil.
Ola bilər ki, klubda nəsil dəyişikliyi gedir, bəzi oyunçular müxtəlif səbəblərdən klubu tərk edir, onların yerinə daha yaxşılarını tapmaq asan olmur.
Bu gün bəzi futbol azarkeşlərinin sosial şəbəkələrdə Qurban müəllimin yüksək peşəkarlığını, vətənpərvərliyini, ölkə futbolu və klub qarşısında xidmətlərini unudaraq, ona qarşı xoş olmayan fikirlər yazması ən azından qədirbilməzlikdir.
Komandanı təkcə stadionda oyun zamanı yox, klubun böhranlı vaxtlarında da dəstəkləmək, həvəsləndirmək, ruhlandırmaq lazımdır.
Əgər Qurban Qurbanovu əvəzləyəcək başqa bir məşqçi namizədiniz varsa, bəlkə onu milli komandaya dəvət edəsiniz? 33 ildir ki, futbol üzrə milli komandaya dünyanın müxtəlif ölkələrindən bahalı məşqçilər dəvət edilsə də, millimiz biabırçı məğlubiyyətlər seriyasından xilas ola bilmir. Milli komanda öz 33 illik tarixində “Qarabağ” FK-nun nailiyyətlərinin cüzi hissəsinə də nail ola bilməyib.

Как и каждый азербайджанец, я всегда следил за достижениями ФК «Карабах» и гордился успехами команды.
За последние 30 лет в футболе у нас не было других серьёзных успехов. Вклад главного тренера Гурбана Гурбанова в эти достижения клуба неоспорим.
Президент страны неоднократно отмечал вклад Г.Гурбанова в развитие нашего футбола, в том числе в ФК «Карабах».
В истории азербайджанского футбола пока не было другого столь же яркого тренера, как Гурбан Гурбанов, и, вероятно, не будет в ближайшие десятилетия.
В международных рейтингах футбольных тренеров он занимает не только высшее место в стране, но и по тюркским государствам и странам Кавказа именно у Г.Гурбанова самый высокий рейтинг.
С 2008 года и по сегодняшний день он является главным тренером ФК «Карабах». За это время «Карабах» 6 раз становился обладателем Кубка Азербайджана и 11 раз выигрывал чемпионат Азербайджана.
Под его руководством ФК «Карабах» не раз успешно выступал в групповых этапах Лиги Европы УЕФА, одерживая яркие победы.
За это время, несмотря на приглашения с более крупными гонорарами из различных клубов (как отечественных, так и зарубежных), он не ушёл из «Карабаха».
В те периоды интеллигенция Карабаха также обращалась к Г.Гурбанову с просьбами остаться в клубе. Несмотря на все соблазнительные обещания, он продолжал работать в клубе.
Футбол — командная игра, успех клуба зависит не только от главного тренера, здесь влияют многие факторы. Если все эти факторы соблюдены, тренер и команда могут показывать хорошие результаты, в противном случае добиться успеха невозможно.
Возможно, в клубе происходит смена поколений, некоторые игроки по разным причинам покидают команду, и найти их замену никого легче не становится.
Сегодня, когда некоторые футбольные болельщики в социальных сетях забывают о высоком профессионализме, патриотизме и заслугах Гурбана Муаллимова перед отечественным футболом и клубом и пишут о нём неприятные вещи, это, по меньшей мере, неблагодарность.
Команду нужно поддерживать, вдохновлять и воодушевлять не только во время игр на стадионе, но и в кризисные моменты клуба.
Если у вас есть другой кандидат на замену Гурбана Гурбанова в качестве тренера, может, пригласите его в национальную сборную? Уже 33 года для национальной команды приглашают дорогих тренеров из разных стран мира, но наша сборная не может избавиться от серии позорных поражений. За свою 33-летнюю историю сборная даже не достигла малой доли успехов ФК «Карабах».
Неблагодарность — это плохо.
Вчера футбольный клуб «Карабах» проиграл в неравном соперничестве английскому клубу «Ньюкасл».Подробнее.