Qurban Qurbanovu əvəzləyəcək məşqçi varsa...
Hər bir azərbaycanlı kimi “Qarabağ” FK-nun nailiyyətlərini daim izləmiş, komandanın uğurları ilə fərəhlənmişəm.
Futbolda son 30 ildə başqa ciddi uğurlarımız olmayıb. Klubun bu uğurlarında baş məşqçi kimi Qurban Qurbanovun xidmətləri danılmaz həqiqətdir.
Q.Qurbanovun futbolumuzun inkişafında, o cümlədən “Qarabağ” FK-da xidmətlərini ölkə Prezidenti də dəfələrlə qeyd edib.
Azərbaycanın futbol tarixində Qurban Qurbanov kimi parlaq karyerası olan ikinci bir məşqçi hələ olmayıb, yəqin ki, yaxın onilliklərdə olmayacaq da.
Futbol məşqçilərinin beynəlxalq reytinqlərində nəinki ölkə üzrə, hətta türk dövlətləri və Qafqaz ölkələri üzrə ən yüksək reytinq də məhz Q.Qurbanova məxsusdur.
O, 2008-ci ildən bu günə qədər "Qarabağ" FK-nın baş məşqçisidir. Bu müddət ərzində "Qarabağ" 6 dəfə Azərbaycan Kubokunun, 11 dəfə Azərbaycan Çempionatının qalibi olub.
Onun rəhbərliyi altında "Qarabağ" FK dəfələrlə UEFA Avropa Liqası qrup mərhələlərində uğurla iştirak edib, parlaq qələbələr qazanıb.
Bu müddət ərzində Q.Qurbanova müxtəlif klublardan (ölkə klublarından və xarici klublardan) daha böyük məbləğdə qonorar vədi ilə dəvətlər gəlməsinə baxmayaraq, o, “Qarabağ”dan getməyib.
O ərəfələrdə Qarabağdan olan ziyalılar da Q.Qurbanova klubda qalması üçün müraciətlər etmişdilər. Bütün şirnikləndirici vədlərə baxmayaraq o, klubda işini davam etdirdi.
Futbol kollektiv oyundur, klubun uğuru tək baş məşqçidən asılı deyil, burada bir çox amillərin təsiri var. Bütün bu faktorlar təmin edildikdə baş məşqçi və komanda yaxşı nəticə verə bilər, əks halda uğur qazanmaq mümkün deyil.
Ola bilər ki, klubda nəsil dəyişikliyi gedir, bəzi oyunçular müxtəlif səbəblərdən klubu tərk edir, onların yerinə daha yaxşılarını tapmaq asan olmur.
Bu gün bəzi futbol azarkeşlərinin sosial şəbəkələrdə Qurban müəllimin yüksək peşəkarlığını, vətənpərvərliyini, ölkə futbolu və klub qarşısında xidmətlərini unudaraq, ona qarşı xoş olmayan fikirlər yazması ən azından qədirbilməzlikdir.
Komandanı təkcə stadionda oyun zamanı yox, klubun böhranlı vaxtlarında da dəstəkləmək, həvəsləndirmək, ruhlandırmaq lazımdır.
Əgər Qurban Qurbanovu əvəzləyəcək başqa bir məşqçi namizədiniz varsa, bəlkə onu milli komandaya dəvət edəsiniz? 33 ildir ki, futbol üzrə milli komandaya dünyanın müxtəlif ölkələrindən bahalı məşqçilər dəvət edilsə də, millimiz biabırçı məğlubiyyətlər seriyasından xilas ola bilmir. Milli komanda öz 33 illik tarixində “Qarabağ” FK-nun nailiyyətlərinin cüzi hissəsinə də nail ola bilməyib.

If there is a coach to replace Qurban Qurbanov...
Like every Azerbaijani, I have always followed the achievements of "Qarabağ" FK and have taken pride in the team's successes.
There have been no other significant successes in football in the last 30 years. The services of head coach Qurban Qurbanov in these successes of the club are an undeniable fact.
The President of the country has repeatedly noted Q. Qurbanov’s contributions to the development of our football, including his services at "Qarabağ" FK.
There has not yet been, and probably will not be in the near decades, another coach with as brilliant a career as Qurban Qurbanov in the history of Azerbaijani football.
In the international rankings of football coaches, not only in the country but also among Turkic states and Caucasus countries, the highest ranking belongs precisely to Q. Qurbanov.
He has been the head coach of "Qarabağ" FK from 2008 to the present. During this period, "Qarabağ" has won the Azerbaijan Cup 6 times and the Azerbaijan Championship 11 times.
Under his leadership, "Qarabağ" FK has repeatedly and successfully participated in the UEFA Europa League group stages, achieving brilliant victories.
During this time, despite receiving invitations from various clubs (both domestic and foreign) with offers of higher fees, he has not left "Qarabağ".
At that time, intellectuals from Qarabağ also appealed to Q. Qurbanov to remain at the club. Despite all the tempting promises, he continued his work at the club.
Football is a team collective game; the success of the club does not depend solely on the head coach; many factors influence it. When all these factors are ensured, the head coach and the team can achieve good results; otherwise, success is impossible.
It is possible that a generation change is happening in the club; some players leave for various reasons, and it is not easy to find better replacements for them.
Today, some football fans on social networks write unpleasant thoughts against Teacher Qurban, forgetting his high professionalism, patriotism, and his services to national football and the club, which is at least ingratitude.
The team must be supported not only during stadium matches but also in the club’s times of crisis, encouraged and inspired.
If you have another coach candidate to replace Qurban Qurbanov, maybe you should invite him to the national team? For 33 years, expensive coaches from various countries of the world have been invited to the national football team, yet our national team cannot escape the series of embarrassing defeats. In its 33-year history, the national team has not even achieved a fraction of the successes of "Qarabağ" FK.
Being ungrateful is not good.
Yesterday, the "Qarabağ" football club lost in an uneven match to England’s "Newcastle" club. They lost.