Qumar oyunlarının təşkilinə görə
Qumar oyunlarının keçirilməsi üçün yer təşkiletmə və ya saxlama əməlinin təkrar törədildiyi, yetkinlik yaşına çatmayanların qumar oyunlarında iştirakına yol verməklə törədildiyi, xeyli, külli, xüsusilə külli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildiyi və s. hallar üçün cəzalar sərtləşdirilir.
Medianews.az-ın məlumatına görə, sözügedən məsələ Cinayət Məcəlləsinə təklif olunan dəyişiklik layihəsində əksini tapıb.
Layihədə qeyd olunur ki, virtual formada, o cümlədən internet şəbəkəsindən, mobil rabitə şəbəkəsindən, sosial şəbəkə platformalarından, digər elektron rabitə vasitələrindən, habelə internet və mobil telekommunikasiya tətbiqlərindən və ya digər texnologiyalara əsaslanan platformalardan istifadə edilməklə törədildikdə;
yetkinlik yaşına çatmayanların qumar oyunlarında iştirakına yol verməklə törədildikdə;
qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən törədildikdə;
xeyli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildikdə cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəlirin iki mislinədək miqdarda cərimə edilməklə iki ildən dörd ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır.
Həmçinin mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə, külli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildikdə üç ildən beş ilədək müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması və ya eyni müddətə azadlıqdan məhrumetmə ilə cəzalandırılır.
Hazırda qüvvədə olan sanksiyasında cərimənin məbləği konkret aralıqda (10 min manatdan 15 min manatadək) nəzərdə tutulduğu halda, layihəyə əsasən cərimə cinayət nəticəsində əldə edilmiş gəlirin iki mislinədək miqdarda müəyyən ediləcək. Həmçinin qumar oyunlarının təşkili və ya keçirilməsi, habelə qumar oyunlarının keçirilməsi üçün yer təşkiletmə və ya saxlama əməlinin təkrar törədildiyi, yetkinlik yaşına çatmayanların qumar oyunlarında iştirakına yol verməklə törədildiyi, xeyli, külli, xüsusilə külli miqdarda gəlir əldə etməklə törədildiyi və s. hallar üçün cəzaların sərtləşdirilməsi nəzərdə tutulur.//Oxu.Az

Для азартных игр ужесточаются наказания за повторение действия по организации или проведению азартных игр, за допущение участия в азартных играх лиц, не достигших совершеннолетия, за получение значительного, крупного, особенно крупного дохода и др. случаи.
По информации Medianews.az, данный вопрос отражён в проекте поправок к Уголовному кодексу.
В проекте указывается, что если деяние совершается в виртуальной форме, в том числе с использованием интернет-сети, мобильной связи, платформ социальных сетей, других средств электронной связи, а также интернет- и мобильных телекоммуникационных приложений или платформ, основанных на других технологиях;
если допускается участие в азартных играх лиц, не достигших совершеннолетия;
если деяние совершается группой лиц, предварительно сговорившихся;
если деяние совершается с получением значительного дохода, то за это предусматривается наказание в виде ограничения свободы или лишения свободы на срок от двух до четырёх лет с наложением штрафа до двухкратного размера дохода, полученного преступным путём.
Кроме того, если деяние совершается организованной группой или преступным сообществом (преступной организацией), с получением крупного дохода, предусмотрено наказание в виде ограничения свободы или лишения свободы на срок от трёх до пяти лет.
В действующем санкции штрафы предусмотрены в конкретном диапазоне (от 10 тысяч до 15 тысяч манатов), тогда как согласно проекту штраф будет определяться в размере до двухкратного дохода, полученного преступным путём. Также предусматривается ужесточение наказаний за организацию или проведение азартных игр, а также за повторное совершение действий по организации или проведению азартных игр, допущение участия несовершеннолетних в азартных играх, получение значительного, крупного, особенно крупного дохода и др. случаи.//Oxu.Az