Qonşuluğumuzda 14 ölkənin qatıldığı dəhşətli müharibə gedir –
“Qonşuluğumuzda 14 ölkənin qatıldığı dəhşətli müharibə gedir, 90 milyonluq İran çökdürülür, ABŞ və İsrailin hədəfində olan iri şəhərlərə bombalar yağdırılır, insanlar qətlə yetirilir, qorxunc ssenarilər gerçəkləşdirilir, bütün Şərq özünü barıt çəlləyinin üstündə hiss edir. Bizlərdə də qonşu İran üçün, orada yaşayan milyonlarla soydaşlarımız üçün ciddi narahatlıq var”.
Medianews.az bildirir ki,  Bakı Dövlət Universitetinin professoru, media mütəxəssisi Qulu Məhərrəmlinin feysbuk şəbəkəsində yaydığı şərhdə belə deyilir.
Qulu Məhərrəmli vurğulayır:
“Hazırkı hərbi mənzərə belədir: müharibə getdikcə dərinləşir, genişlənir və uzanır. Yeni növ raketləri döyüş şəraitində sınaqdan keçirən ABŞ və İsrail hər gün İranı (daha çox Tehranı, hərbi obyektlər olan başqa şəhərləri) vurur, İsrail həm də "Hizbullah"a görə Livanı bombalayır. Hazırkı döyüşlərə 200-dən çox qırıcı təyyarə, “Tomaqavk” raketləri, bunker dağıdan bombalar və saysız-hesabsız dronlar cəlb olunub.
İran hərbiyyəsi düşünüldüyü qədər də zəif görünmür, SEPAH ballistik raketlərlə ABŞ-ın Səudiyyə, Küveyt, İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qətərdəki hərbi bazalarını, səfirliklərini, neftayırma zavodlarını, həmçinin İsrailin şəhərlərini vurur. Tehranın Hörmüz boğazından neft tankerlərinin keçidini məhdudlaşdırması onun daha da təklənməsinə və ərəb ölkələrinin İrana qarşı hərbi əməliyyatlarda birgə iştirakına əsas verir. Böyük Britaniya ABŞ-İsrail tərəfdən müharibəyə qoşulub, Avropa Birliyi və NATO İrana qarşı hərbi əməliyyatları dəstəklədiklərini (amma müharibəyə qoşulmayacaqlarını) bəyan ediblər. Çin İrandan körfəzin açılmasını tələb edib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp dünən mediaya bildirib ki, İran donanmasının, ordu və aviasiyasının xeyli hissəsi sıradan çıxarılıb. Amma aydın görünür ki, İran hərbi cəhətdən hələ də güclüdür, hərçənd qüvvələr nisbəti və resurslar bərabər deyil. Buna baxmayaraq qızğın raket döyüşlərinin nə vaxtadək davam edəcəyini söyləmək çətindir”.

A terrible war involving 14 countries is going on in our neighborhood – Professor Qulu Maharramli
“A terrible war involving 14 countries is taking place in our neighborhood, the 90-million-strong Iran is being devastated, bombs are raining down on large cities targeted by the US and Israel, people are being killed, frightening scenarios are unfolding, and the entire East feels like it is sitting on a powder keg. We too have serious concerns for our neighbor Iran and the millions of our compatriots living there.”
Medianews.az reports that this is stated in a comment published by Qulu Maharramli, a professor at Baku State University and media expert, on his Facebook network.
Qulu Maharramli emphasizes:
“The current military situation is as follows: the war is deepening, expanding, and prolonging. The US and Israel, testing new kinds of missiles under combat conditions, strike Iran (mostly Tehran, other cities with military facilities) every day; Israel also bombs Lebanon because of Hezbollah. More than 200 fighter jets, Tomahawk missiles, bunker-busting bombs, and countless drones have been involved in the current battles.
The Iranian military does not seem as weak as expected; the IRGC strikes US military bases, embassies, oil refineries in Saudi Arabia, Kuwait, Iraq, the United Arab Emirates, and Qatar with ballistic missiles, as well as Israeli cities. Tehran's restriction of oil tanker passage through the Strait of Hormuz further isolates it and provides grounds for the Arab countries’ joint participation in military operations against Iran. The United Kingdom has joined the war on the US-Israel side; the European Union and NATO have stated that they support military operations against Iran (but will not join the war). China has demanded that Iran open the gulf.
US President Donald Trump stated to the media yesterday that a significant part of Iran’s navy, army, and aviation has been disabled. However, it is clear that Iran is still militarily strong, although the ratio of forces and resources is unequal. Nevertheless, it is difficult to say how long the fierce missile battles will continue.”