Qonşuluğumuzda 14 ölkənin qatıldığı dəhşətli müharibə gedir –
“Qonşuluğumuzda 14 ölkənin qatıldığı dəhşətli müharibə gedir, 90 milyonluq İran çökdürülür, ABŞ və İsrailin hədəfində olan iri şəhərlərə bombalar yağdırılır, insanlar qətlə yetirilir, qorxunc ssenarilər gerçəkləşdirilir, bütün Şərq özünü barıt çəlləyinin üstündə hiss edir. Bizlərdə də qonşu İran üçün, orada yaşayan milyonlarla soydaşlarımız üçün ciddi narahatlıq var”.
Medianews.az bildirir ki,  Bakı Dövlət Universitetinin professoru, media mütəxəssisi Qulu Məhərrəmlinin feysbuk şəbəkəsində yaydığı şərhdə belə deyilir.
Qulu Məhərrəmli vurğulayır:
“Hazırkı hərbi mənzərə belədir: müharibə getdikcə dərinləşir, genişlənir və uzanır. Yeni növ raketləri döyüş şəraitində sınaqdan keçirən ABŞ və İsrail hər gün İranı (daha çox Tehranı, hərbi obyektlər olan başqa şəhərləri) vurur, İsrail həm də "Hizbullah"a görə Livanı bombalayır. Hazırkı döyüşlərə 200-dən çox qırıcı təyyarə, “Tomaqavk” raketləri, bunker dağıdan bombalar və saysız-hesabsız dronlar cəlb olunub.
İran hərbiyyəsi düşünüldüyü qədər də zəif görünmür, SEPAH ballistik raketlərlə ABŞ-ın Səudiyyə, Küveyt, İraq, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qətərdəki hərbi bazalarını, səfirliklərini, neftayırma zavodlarını, həmçinin İsrailin şəhərlərini vurur. Tehranın Hörmüz boğazından neft tankerlərinin keçidini məhdudlaşdırması onun daha da təklənməsinə və ərəb ölkələrinin İrana qarşı hərbi əməliyyatlarda birgə iştirakına əsas verir. Böyük Britaniya ABŞ-İsrail tərəfdən müharibəyə qoşulub, Avropa Birliyi və NATO İrana qarşı hərbi əməliyyatları dəstəklədiklərini (amma müharibəyə qoşulmayacaqlarını) bəyan ediblər. Çin İrandan körfəzin açılmasını tələb edib.
ABŞ prezidenti Donald Tramp dünən mediaya bildirib ki, İran donanmasının, ordu və aviasiyasının xeyli hissəsi sıradan çıxarılıb. Amma aydın görünür ki, İran hərbi cəhətdən hələ də güclüdür, hərçənd qüvvələr nisbəti və resurslar bərabər deyil. Buna baxmayaraq qızğın raket döyüşlərinin nə vaxtadək davam edəcəyini söyləmək çətindir”.

«В нашем соседстве идет ужасная война, в которой участвуют 14 стран, Иран с населением 90 миллионов рушится, на крупные города, находящиеся под прицелом США и Израиля, обрушиваются бомбы, люди гибнут, реализуются страшные сценарии, весь Восток ощущает себя на пороховой бочке. У нас также есть серьезная обеспокоенность за соседний Иран и миллионы наших соотечественников, живущих там».
По сообщению Medianews.az, такой комментарий распространил на своей странице в Facebook профессор Бакинского государственного университета, специалист по медиа Гулу Махарремли.
Гулу Махарремли подчеркивает:
«Текущая военная картина такова: война постепенно углубляется, расширяется и затягивается. США и Израиль, испытывающие новые типы ракет в боевых условиях, каждый день наносят удары по Ирану (в основном по Тегерану и другим городам с военными объектами); Израиль также бомбит Ливан из-за "Хизбаллы". В текущих боях задействовано более 200 истребителей, ракеты "Томагавк", бомбы для разрушения бункеров и бесчисленное множество дронов.
Иранская армия не кажется такой слабой, как могло бы показаться; подразделения СЕПАХ наносят удары баллистическими ракетами по военным базам США в Саудовской Аравии, Кувейте, Ираке, Объединенных Арабских Эмиратах, Катаре, посольствам, нефтеперерабатывающим заводам, а также по городам Израиля. Ограничение Тегераном прохода нефтяных танкеров через Ормузский пролив еще больше изолирует страну и создает основу для совместного участия арабских стран в военных операциях против Ирана. Великобритания присоединилась к войне на стороне США и Израиля, Европейский Союз и НАТО заявили о поддержке военных действий против Ирана (но при этом не собираются вступать в войну). Китай потребовал от Ирана открытия Персидского залива.
Президент США Дональд Трамп вчера заявил прессе, что значительная часть военно-морских сил, армии и авиации Ирана выведена из строя. Однако очевидно, что Иран по-прежнему военный силен, несмотря на неравенство в соотношении сил и ресурсах. Тем не менее трудно сказать, как долго продлятся ожесточённые ракетные бои».