Qlobal şokların Azərbaycanda iqtisadi artıma təsiri
Beynəlxalq Valyuta Fondu tərəfindən 2026-cı ilin aprel ayında dərc olunmuş "World Economic Outlook" hesabatında qlobal iqtisadi artım proqnozunun 0,3 faiz bəndi aşağıya doğru revisiya edilməsi, eləcə də, neft ixrac edən ölkələr üzrə iqtisadi artım proqnozunun 2,6 faiz bəndi azaldılması dünya iqtisadiyyatında qeyri-müəyyənliklərin və risk amillərinin artdığını bir daha təsdiqləyir. Mövcud qlobal çağırışlar fonunda, enerji bazarlarında müşahidə olunan kəskin qiymət volatilliyi və geoiqtisadi gərginliklər beynəlxalq iqtisadi mühitə təsirsiz ötüşməyib.
Qlobal iqtisadi qeyri-müəyyənliklərin və enerji bazarlarında dalğalanmaların gücləndiyi şəraitdə Azərbaycan iqtisadiyyatında 2026-cı ilin birinci rübü ÜDM-də cüzi – 0,3 faiz azalma qeydə alınsa da, bu dinamika daha çox qlobal enerji bazarlarında qiymət dəyişkənliyi və əsasən, neft hasilatının 3,4 faiz azalması hesabına baş verib. Mövcud makroiqtisadi şərait fonunda, cari ilin I rübündə qeyri-neft-qaz sektorunda ÜDM-in artım tempi davam etmiş, iqtisadi fəallığın əsasən daxili tələbin genişlənməsi, investisiya axınlarının sabitliyi, xidmət sektorunun dinamik inkişafı, sənayedə yüksək artım templəri hesabına formalaşdığı müşahidə olunub. Müvafiq dövr üzrə qeyri-neft-qaz sənayesində 7,0 faiz, informasiya və rabitə sektorunda 9,2 faiz, ticarət sahəsində isə 3,7 faiz artım qeydə alınıb. 2026-cı ilin ilk rübü ərzində adambaşına düşən gəlirlər 6,6% artıb. Bu dövr ərzində ümumi istehlak bazarında satılmış malların və göstərilmiş xidmətlərin dəyəri 4,6% artıb. Belə ki, pərakəndə ticarət dövriyyəsində 3,7%, ictimai iaşədə 5,2%, ödənişli xidmətlərdə 8,8% artım müşahidə olunub.
Tikinti sektorunda əlavə dəyərin 19,8 faiz azalması qeydə alınmışdır ki, bu da əsasən hər ilin birinci rübündə dövlət investisiyalarının planlı şəkildə mərhələli icrası, tikinti-quraşdırma işlərinin mövsümi xarakter daşıması və iri infrastruktur layihələri üzrə aktivliyin sonrakı dövrlərdə artması ilə bağlıdır. Bu konteksdə, Dövlət İnvestisiya Proqramı, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işləri və Böyük Qayıdış Proqramının uğurla icrası 2026-cı ilin növbəti rüblərində tikinti sektorunda fəallığın artmasına, investisiya axınlarının sürətlənməsinə və əlavə dəyərin bərpa olunmasına mühüm töhfə verəcəkdir.
Bundan əlavə, nəqliyyat  turizm kimi sektorlarda müşahidə olunan müvəqqəti zəifləmə daha çox qlobal xarici siyasətdə baş verən dəyişikliklər, geosiyasi amillər və beynəlxalq logistika sahəsində yaranan çətinliklərlə əlaqədardır. Bununla belə, yaxın dövrdə iri infrastruktur layihələrinin yenidən aktivləşdirilməsi və dövlət investisiyalarının artırılması bu sahələrdə canlanmanın təmin edilməsində əsas amillərdən biri kimi çıxış edəcək.
Həyata keçirilən məqsədyönlü iqtisadi siyasətin nəticəsi olaraq, əsas kapitala yönəldilən investisiyalar 14,9% artmış, neft-qaz sektorunda isə bu artım daha dinamik xarakter alaraq 44,6%-ə yüksəlib. Eyni zamanda, qeyri-neft-qaz sektorunun qeyri-dövlət bölməsi üzrə investisiyalarda 17,3% artımın qeydə alınması özəl sektorun iqtisadi fəallığının genişləndiyini əks etdirir.
Bununla yanaşı, 2026-cı ilin birinci rübündə qeyri-neft-qaz sektorunun ixracı 11,7% artmış, onun artım tempi ARDNF-nin qızıl idxalı istisna olmaqla idxalın artım tempini (1,2%) 10 dəfəyədək üstələmişdir.
Bu dövrdə yeyinti məhsulları üzrə ixrac 25,1% artaraq 281 milyon ABŞ dollarına bərabər olub. Müvafiq dövr üzrə ixrac olunan şəkər ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən 4,5 dəfə, pambıq iplik 2 dəfə, bitki və heyvan mənşəli piylər və yağlar 68,4%, pambıq lifi 43,5%, meyvə-tərəvəz 22,1%, alüminium və onlardan hazırlanan məmulatlar 20,4%, çay 15,1%, spirtli və spirtsiz içkilər isə 4,3% artıb. Həmçinin, aqrar məhsullar üzrə ixrac 26,6% artaraq 215,6 milyon ABŞ dolları, aqrar-sənaye məhsulları üzrə ixrac 27,4% artaraq 88 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Bütövlükdə aqrar və aqrar-sənaye məhsullarının birgə ixracı 26,8% artaraq 303,7 milyon ABŞ dollarına bərabər olub.
Bu artım dinamikaları ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində aparılan islahatların və qeyri-neft sektorunun inkişafına yönəlik tədbirlərin real nəticələr verdiyini, iqtisadiyyatın xarici şoklara davamlılığını və daxili resurslar hesabına dayanıqlı inkişaf imkanlarını nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, 10 aprel tarixində keçirilmiş İqtisadi Şuranın iclasında sahibkarlıq fəaliyyətinin genişləndirilməsi və biznes mühitinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm məsələlər ətraflı şəkildə müzakirə olunmuşdur. İclasın gündəliyində "Sahibkarlıq fəaliyyətinə maneə və çətinliklərin aradan qaldırılması və biznes mühitinin yaxşılaşdırılması islahatları üzrə İşçi Qrup" tərəfindən hazırlanmış "Tikinti və kommunal infrastruktura qoşulma"  "Sənaye" sahələrində mövcud problemlər xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Bununla yanaşı, "Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiya" tərəfindən ölkədə sahibkarlıq mühitinin inkişafının dəstəklənməsi, rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması və iqtisadi aktivliyin genişləndirilməsi məqsədilə sahibkarlar arasında idxal-ixrac əməliyyatları, maliyyə xidmətləri, vergi və turizm sahələrini əhatə edən sorğuların keçirilməsi dövlətin sistemli və çevik iqtisadi idarəetmə yanaşmasının bariz nümunəsi kimi çıxış edir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən institusional islahatlar ölkənin biznes mühitinin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına xidmət etməklə yanaşı, şəffaflığın artırılması və özəl sektorun qərarvermə prosesində iştirak imkanlarının genişləndirilməsinə də zəmin yaradır. Bu baxımdan qeyd etmək lazımdır ki, Dünya Bankı "Business Ready-2025" (B-Ready, "Biznesə daxilolma") hesabatı çərçivəsində ilk dəfə olaraq Azərbaycanı normativ-hüquqi baza, dövlət xidmətləri və əməliyyat səmərəliliyi göstəriciləri üzrə qiymətləndirib. Eyni zamanda, Dünya Bankı və Beynəlxalq Valyuta Fondu tərəfindən 2026-cı il üzrə Azərbaycanda iqtisadi artım proqnozlarının müvafiq olaraq 2,0 faiz  2,2 faiz səviyyəsinə yüksəldilməsi ölkədə həyata keçirilən makroiqtisadi siyasətin dayanıqlılığını və struktur islahatların effektivliyini beynəlxalq səviyyədə təsdiqləyən mühüm göstərici kimi çıxış edir.
Bütün bu tədbirlər kompleks şəkildə ölkədə sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılmasına, biznes mühitinin daha da təkmilləşdirilməsinə, dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının gücləndirilməsinə münbit şərait yaradır. Bununla yanaşı, "Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası" hazırlanır ki, bu çərçivədə müəyyən olunacaq hədəflər iqtisadi artımın keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçidinin təmin olunmasına xidmət edəcək.

The revision downward by 0.3 percentage points of the global economic growth forecast and the reduction by 2.6 percentage points of the economic growth forecast for oil-exporting countries in the "World Economic Outlook" report published by the International Monetary Fund in April 2026 once again confirms the increasing uncertainties and risk factors in the world economy. Amid current global challenges, the sharp price volatility observed in energy markets and geoeconomic tensions have not passed without affecting the international economic environment.
In the context of strengthening global economic uncertainties and fluctuations in energy markets, although a slight decrease of  0.3 percent in GDP was recorded in the Azerbaijani economy in the first quarter of 2026, this dynamic occurred mainly due to price volatility in global energy markets and, especially,  a 3.4 percent reduction in oil production .  Against the backdrop of the current macroeconomic environment, in the first quarter of this year,  the growth rate of GDP in the non-oil and gas sector continued, and economic activity was observed to be mainly formed by expanding domestic demand, stability of investment flows, dynamic development of the service sector, and high growth rates in industry. In the relevant period,  a 7.0 percent increase in the non-oil and gas industry,  9.2 percent growth in the information and communication sector, and  3.7 percent growth in trade were recorded. During the first quarter of 2026, per capita income increased by 6.6%. During this period, the value of goods sold and services rendered in the general consumer market increased by 4.6%. Specifically, retail trade turnover rose by 3.7%, public catering by 5.2%, and paid services by 8.8%.
In the construction sector, a 19.8 percent decrease in added value was recorded, mainly due to the planned phased implementation of state investments in the first quarter of each year, the seasonal nature of construction and installation works, and increased activity in large infrastructure projects during subsequent periods. In this context, the  State Investment Program, restoration and reconstruction works in the territories liberated from occupation, and the successful implementation of the  Great Return Program will significantly contribute to increasing activity in the construction sector, accelerating investment flows, and restoring added value in the next quarters of 2026.
Moreover, the temporary weakening observed in sectors such as  transport and  tourism is mostly associated with global changes in foreign policy, geopolitical factors, and difficulties arising in international logistics. Nevertheless, the reactivation of large infrastructure projects and increased state investments in the near future will serve as key factors for revitalization in these sectors.
As a result of purposeful economic policy implementation,  investments directed at fixed capital increased by 14.9%, while in the  oil and gas sector this growth was more dynamic, reaching 44.6%. At the same time,  a 17.3% increase in investments in the non-oil and gas sector’s non-state segment reflects the expansion of economic activity in the private sector.
Additionally, in the first quarter of 2026,  non-oil and gas sector exports increased by 11.7%, with this growth rate exceeding the growth rate of imports (1.2%) by up to 10 times, excluding the gold imports of the ARDNF.
During this period,  exports of food products rose by 25.1% to 281 million US dollars . Compared with the same period last year,  exported sugar increased 4.5 times, cotton yarn doubled, plant and animal oils and fats increased by 68.4%, cotton fiber by 43.5%, fruits and vegetables by 22.1%, aluminum and products made from it by 20.4%, tea by 15.1%, and alcoholic and non-alcoholic beverages by 4.3%. Also,  exports of agricultural products increased by 26.6% to 215.6 million US dollars, and exports of agro-industrial products grew by 27.4% to 88 million US dollars. In total,  combined exports of agricultural and agro-industrial products increased by 26.8% to 303.7 million US dollars.
These growth dynamics demonstrate that the reforms carried out to diversify the national economy and the measures taken to develop the non-oil sector are yielding tangible results, reflecting the economy’s resilience to external shocks and its ability for sustainable development based on internal resources.
It should be noted that at the Economic Council meeting held on April 10, important issues related to the expansion of entrepreneurial activity and further improvement of the business environment were thoroughly discussed. On the agenda of the meeting, special attention was paid to existing problems in the fields of  "Connecting to Construction and Communal Infrastructure" and  "Industry", prepared by the  "Working Group on the Removal of Obstacles and Difficulties to Entrepreneurial Activity and Business Environment Improvement Reforms".
Additionally, the  "Commission on Business Environment and International Rankings" conducts surveys among entrepreneurs covering import-export operations, financial services, taxation, and tourism aimed at supporting the development of the entrepreneurial environment in the country, increasing competitiveness and expanding economic activity. This serves as a clear example of the state’s systematic and agile economic governance approach. The institutional reforms implemented in this direction not only serve to align the country’s business environment with international standards but also enhance transparency and expand private sector participation in decision-making processes. In this regard, it should be noted that within the framework of the World Bank’s  "Business Ready-2025" (B-Ready, "Business Entry") report, Azerbaijan was assessed for the first time based on indicators of normative-legal framework, public services, and operational efficiency. At the same time, the raising of economic growth forecasts for Azerbaijan for 2026 by the World Bank and the International Monetary Fund, to  2.0 percent and  2.2 percent respectively, is an important indicator confirming at the international level the sustainability of the macroeconomic policy implemented and the effectiveness of structural reforms in the country.
All these measures collectively create favorable conditions for  stimulating entrepreneurial activity, further improving the business environment, and strengthening public-private sector partnership. Moreover, the  "Social-Economic Development Strategy of the Azerbaijan Republic for 2027-2030" is being prepared, and the targets set within this framework will serve to ensure a qualitatively new stage of  economic growth.