Qırmızı jenşen çayı –
Medianews.az Medicina.az-a istinadla xəbər verir ki, diyetoloq İqor Strokovun sözlərinə görə, içki həmçinin qan təzyiqini aşağı salır və qan şəkəri səviyyəsini aşağı salır.
Xolesterol qanda olan yağdır və çox miqdarda toplanaraq tıxanmalara səbəb ola bilər. Müalicə olunmazsa, bu, ürək xəstəliyi, infarkt və insult kimi bir sıra təhlükəli xəstəliklərə və təcili vəziyyətlərə səbəb ola bilər.
Yüksək xolesterol doymuş yağ qəbulunu azaltmaq, siqaret çəkmək və alkoqol kimi bir sıra həyat tərzi dəyişiklikləri ilə azaldıla bilər:
"Çoxumuz sağlamlığımızı yaxşılaşdırmağın təbii yollarını tapmağa çalışdığımız üçün Koreya qırmızı jenşen çayı son bir neçə ildə daha da populyarlaşıb. Bu istiləşdirici içki Koreya jenşeninin kökündən hazırlanır (çox fərqli olan Amerika və ya Sibir jenşeniylə qarışdırılmamalıdır). Çayın torpaq dadı var, ona görə də adətən bal, şəkər və ya limonla qarışdırılır. Bu, yüksək şəkərli enerji içkilərindən daha yaxşı seçimdir və qəhvə sizi əsəbiləşdirirsə, qəhvəyə yaxşı alternativdir. Həmçinin güclü antioksidant xüsusiyyətlərə malikdir".
İçki aşağıdakılarla zəngindir:
C vitamini
Flavonoidlər
Ginsenozidlər
Digər fenolik turşular.
Bir çox tədqiqatlar göstərir ki, Koreya qırmızı jenşeninin qan təzyiqini, xolesterolu və qan şəkərini tənzimləməyə kömək edə bilər.

Красный женьшень чай снижает уровень холестерина и защищает от сердечных заболеваний.
Medianews.az, ссылаясь на Medicina.az, сообщает, что, по словам диетолога Игоря Строкова, напиток также снижает артериальное давление и уровень сахара в крови.
Холестерин — это жир, содержащийся в крови, и его чрезмерное накопление может привести к закупоркам. Если не лечить, это может вызвать ряд опасных заболеваний и экстренных состояний, таких как сердечные болезни, инфаркт и инсульт.
Высокий уровень холестерина можно снизить с помощью изменений образа жизни, таких как уменьшение потребления насыщенных жиров, отказ от курения и алкоголя:
"Многие из нас стараются найти естественные способы улучшить здоровье, поэтому корейский красный женьшень чай стал еще популярнее за последние несколько лет. Этот согревающий напиток приготовлен из корня корейского женьшеня (не путать с американским или сибирским женьшенем). У чая земляной вкус, поэтому его обычно смешивают с медом, сахаром или лимоном. Это лучший выбор, чем высокосахарные энергетические напитки, и хороший альтернативный вариант кофе, если он вас нервирует. Также напиток обладает сильными антиоксидантными свойствами".
Напиток богат следующими веществами:
Витамин С
Флавоноиды
Гинзенозиды
Другие фенольные кислоты.
Многочисленные исследования показывают, что корейский красный женьшень может помочь регулировать артериальное давление, холестерин и уровень сахара в крови.