Qəza vaxtı Amalın qanında nə narkotik, nə də spirt olub -
Ölümlə nəticələnən yol qəzası törətməkdə və hadisə yerindən qaçmaqda təqsirli bilinən tiktoker İlduzə Hacıyevanın (Arzum) həbsi iki gündür gündəmdən düşmür. Bu gün isə sözügedən qəzada həlak olan Amal Məlikovun vaxtilə narkotik ittihamı ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasına dair yayılan məhkəmə sənədləri müzakirələri yenidən alovlandırıb. Həmin hökmün surəti paylaşılaraq, Amalın yol qəzası zamanı da narkotik vasitənin təsiri altında ola biləcəyi iddia edilir.
Məsələ geniş müzakirə mövzusuna çevrildiyindən hər cür şübhəyə aydınlıq gətirmək məqsədilə qəzanın baş verdiyi gün Amalın narkotik vasitə və ya spirtli içki qəbul edib-etmədiyini araşdırdıq. Sözsüz ki, bu suala cavab verən ən mötəbər sənəd isə məhkəmə-tibbi ekspertizasının rəyidir.
Amal Məlikovun meyiti üzərində aparılmış həmin ekspert rəyini əldə edib.
Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə -Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyinin rəyinə əsasən, yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı həlak olan Amal Məlikovun qanında nə spirt, nə də narkotik vasitə aşkar edilib.
Rəydə bu barədə konkret olaraq belə qeyd olunur:
"Mərhum A.M. Məlikovun meyitindən götürülmüş qanda məhkəmə-kimya tədqiqatı nəticəsində etil spirti, narkotik maddələr və güclü təsiredici maddələr aşkar edilməmişdir”.
Məhkəmə isə hökmü Azərbaycan Respublikası adından çıxarır. Hakim hökm qəbul edərkən emosiyalara deyil, iş üzrə toplanmış sübutlara, ekspert rəylərinə və digər araşdırılmış materiallara əsaslanır. Tərəflərdən hər hansı biri hökmlə razılaşmadıqda isə qanun ona apellyasiya instansiyasına müraciət etmək hüququ verir.//Qafqazinfo

The arrest of the TikToker Ilduzə Hacıyeva (Arzum), who is found guilty of causing a fatal traffic accident and fleeing the scene, has been trending for two days. Today, the court documents that were previously disclosed regarding Amal Məlikov, who died in the mentioned accident and had previously been held criminally liable on drug charges, have reignited discussions. A copy of that ruling was shared, claiming that Amal might have been under the influence of drugs at the time of the traffic accident.
Since the issue has become a widely discussed topic, we investigated whether Amal had consumed drugs or alcohol on the day of the accident to clarify all doubts. Undoubtedly, the most authoritative document answering this question is the forensic medical expert report.
We have obtained the expert report conducted on the body of Amal Məlikov.
According to the opinion of the Ministry of Health's Forensic Medical Examination and Pathological Anatomy Union, no alcohol or drugs were detected in the blood of Amal Məlikov, who died in the traffic accident.
The report explicitly states the following on this matter:
"Ethyl alcohol, narcotic substances, and potent intoxicants were not detected in the forensic chemical examination of the blood taken from the corpse of the deceased A.M. Məlikov.".
The court issues rulings on behalf of the Republic of Azerbaijan. When making a ruling, the judge relies not on emotions but on the evidence, expert opinions, and other investigated materials gathered concerning the case. If any party disagrees with the ruling, the law grants them the right to appeal to the appellate instance.//Qafqazinfo