Qəza vaxtı Amalın qanında nə narkotik, nə də spirt olub -
Ölümlə nəticələnən yol qəzası törətməkdə və hadisə yerindən qaçmaqda təqsirli bilinən tiktoker İlduzə Hacıyevanın (Arzum) həbsi iki gündür gündəmdən düşmür. Bu gün isə sözügedən qəzada həlak olan Amal Məlikovun vaxtilə narkotik ittihamı ilə cinayət məsuliyyətinə cəlb olunmasına dair yayılan məhkəmə sənədləri müzakirələri yenidən alovlandırıb. Həmin hökmün surəti paylaşılaraq, Amalın yol qəzası zamanı da narkotik vasitənin təsiri altında ola biləcəyi iddia edilir.
Məsələ geniş müzakirə mövzusuna çevrildiyindən hər cür şübhəyə aydınlıq gətirmək məqsədilə qəzanın baş verdiyi gün Amalın narkotik vasitə və ya spirtli içki qəbul edib-etmədiyini araşdırdıq. Sözsüz ki, bu suala cavab verən ən mötəbər sənəd isə məhkəmə-tibbi ekspertizasının rəyidir.
Amal Məlikovun meyiti üzərində aparılmış həmin ekspert rəyini əldə edib.
Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə -Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyinin rəyinə əsasən, yol-nəqliyyat hadisəsi zamanı həlak olan Amal Məlikovun qanında nə spirt, nə də narkotik vasitə aşkar edilib.
Rəydə bu barədə konkret olaraq belə qeyd olunur:
"Mərhum A.M. Məlikovun meyitindən götürülmüş qanda məhkəmə-kimya tədqiqatı nəticəsində etil spirti, narkotik maddələr və güclü təsiredici maddələr aşkar edilməmişdir”.
Məhkəmə isə hökmü Azərbaycan Respublikası adından çıxarır. Hakim hökm qəbul edərkən emosiyalara deyil, iş üzrə toplanmış sübutlara, ekspert rəylərinə və digər araşdırılmış materiallara əsaslanır. Tərəflərdən hər hansı biri hökmlə razılaşmadıqda isə qanun ona apellyasiya instansiyasına müraciət etmək hüququ verir.//Qafqazinfo

Арест тиктокера Ильдузэ Гаджиевой (Арзум), признанной виновной в совершении дорожно-транспортного происшествия со смертельным исходом и в бегстве с места происшествия, уже два дня не сходит с повестки дня. Сегодня же вновь разгорелись обсуждения судебных документов, распространявшихся ранее, касающихся привлечения к уголовной ответственности Амала Маликова, погибшего в указанной аварии, по обвинению в наркотиках. Было опубликовано копия того приговора с утверждением, что Амал мог находиться под воздействием наркотиков во время ДТП.
Поскольку тема стала предметом широких обсуждений, с целью прояснить все сомнения мы исследовали, принимал ли Амал наркотики или алкоголь в день аварии. Несомненно, самым авторитетным документом, отвечающим на этот вопрос, является заключение судебно-медицинской экспертизы.
Мы получили заключение эксперта, проведенного на теле Амала Маликова.
Согласно заключению Союза судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии Министерства здравоохранения, в крови Амала Маликова, погибшего в дорожно-транспортном происшествии, не было обнаружено ни алкоголя, ни наркотических веществ.
В заключении конкретно указано следующее:
«В крови, взятой с тела покойного А.М. Маликова, результаты судебно-химического исследования не выявили этилового спирта, наркотических веществ и сильнодействующих препаратов».
Суд выносит решение от имени Азербайджанской Республики. Судья, вынося приговор, основывается не на эмоциях, а на собранных по делу доказательствах, заключениях экспертов и других исследованных материалах. Если какая-либо сторона не согласна с приговором, закон предоставляет ей право обжаловать его в апелляционной инстанции.//Qafqazinfo