“Qəbələ”dən Hakimlər Komitəsinə etiraz -
Ötən gün Misli Premyer Liqasının 20-ci turunda “Sabah”a 0:1 hesabı ilə uduzan “Qəbələ” matçın baş hakimi Rauf Cabbarovun 87-ci dəqiqədə vurduqları qolu ləğv etməsi ilə bağlı etiraz edib.
“Qafqazinfo” xəbər verir ki, klubun sosial şəbəkə hesabında bununla bağlı paylaşım olunub.
Paylaşımda bundan əvvəl də hakimlərin “Qəbələ” əleyhinə qərarlar verdiyi vurğulanıb: “Qəbələ” – “Sabah” oyununun 87-ci dəqiqəsində top cərimə meydançasında “Sabah” komandasının iki futbolçusunun əlinə dəysə də, VAR epizoda təxminən 10 dəqiqəyə yaxın (!) baxdıqdan sonra baş hakimi monitora dəvət etdi. Hesab edirik ki, “Qəbələ”nin qaydalar çərçivəsində vurulmuş qolu hesaba alınmadı və komandamız ən azı 1 xaldan məhrum oldu. Bu, cari mövsümdə ikinci belə hal idi.
Buna qədər Misli Premyer Liqasının 8-ci turunun “İmişli” – “Qəbələ” (2:2) oyununda baş hakim İnqilab Məmmədov 59-cu dəqiqədə hesab 2:0 komandamızın xeyrinə olarkən, Ronaldo de Souzaya əllə oyuna görə ikinci sarı vərəqəni göstərmədi. Daha sonra Ronaldo de Souza rəqib komandanın qollarından birinin müəllifi oldu. AFFA Hakimlər Komitəsi baş hakimin səhvə yol verdiyini etiraf etdi. Bu isə artıq “Qəbələ”nin cari mövsümdə 3 xalının əlindən alınması deməkdir.
Rauf Cabarova gəlincə, 17-ci turda “Sabah”- “Karvan Yevlax” oyununda onun gözləri qarşısında top hücumda olan oyunçunun əlinə dəysə də, davam işarəsi verdi. Hücumun davamında isə digər futbolçunun vurduğu qol hesaba alınır. Oxşar epizod, fərq ondadır ki, bu dəfə Rauf Cabarov “Qəbələ”nin qolunu qeydə almır.

Позавчера в 20-м туре Премьер-лиги Misli, проигравшая «Сабаху» со счетом 0:1, «Габала» выразила протест по поводу отмененного гола на 87-й минуте, забитого главным судьей Рафиком Джаббаровым.
«Qafqazinfo» сообщает, что об этом был сделан пост в социальных сетях клуба.
В публикации подчеркивается, что ранее судьи также выносили решения против «Габалы»: На 87-й минуте матча «Габала» — «Сабах» мяч попал в руку двум игрокам команды «Сабах» в штрафной площади, но после того, как VAR около 10 минут (!) рассматривал эпизод, главный судья был вызван к монитору. Мы считаем, что гол «Габалы», забитый в соответствии с правилами, не был засчитан, и наша команда как минимум была лишена одного очка. Это был второй подобный случай в нынешнем сезоне.
До этого в 8-м туре Премьер-лиги Misli в матче «Имишли» — «Габала» (2:2) главный судья Ингилаб Мамедов на 59-й минуте, когда счет был 2:0 в пользу нашей команды, не показал вторую желтую карточку Роналду де Соуза за игру рукой. Позже Роналду де Соуза стал автором одного из голов соперника. Судейский комитет АФФА признал ошибку главного судьи. Это означает, что «Габала» была лишена 3 очков в текущем сезоне.
Что касается Рафика Джаббарова, то в 17-м туре в матче «Сабах» — «Карван Евлах» мяч касался руки игрока его команды на глазах судьи, но он разрешил продолжать игру. В ходе продолжения атаки был засчитан гол другого игрока. Подобный эпизод, с тем отличием, что на этот раз Рафик Джаббаров не засчитал гол «Габалы».