Qatıq xərçəng riskini azaldır:
Bağırsaq sağlamlığı və qidalanma arasındakı əlaqə son illərdə elm dünyasında ən çox araşdırılan mövzulardan biridir. Yeni nəşr olunan araşdırmalar qatıq istehlakının bağırsaq mikrobiomuna müsbət təsir göstərdiyini və yoğun bağırsaq xərçəngindən qoruduğunu göstərib.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə Türkiyənin "Hürriyet" qəzeti məlumat yayıb.
Türkiyəli professor Aytaç Atamer bildirib ki, gündə iki porsiya qatıq yemək yoğun bağırsaq xərçəngi riskini 20%-ə qədər azalda bilər. Qatığın təbii qalxan olduğunu deyən professor qeyd edib ki, onun tərkibindəki probiotiklər, xüsusilə laktobasil və bifido-bakteriya növləri bağırsaq florasını tarazlaşdırmağa kömək edir.
Məqalədə bildirilir ki, qatıq təkcə probiotik bakteriyaların deyil, həm də zəngin bioaktiv birləşmələrin və kalsiumun mənbəyidir.
Bundan başqa, yazıda liflə zəngin qidaların istehlakının da bağırsağın təmizlənməsinə və zərərli maddələrin bədəndən atılmasına yardımçı olduğu qeyd olunub. Bu qrupa tam taxıl, yulaf, arpa, kəpəkli çörək və paxlalılar daxildir. Araşdırmalar göstərir ki, bu qidalar da yoğun bağırsaq xərçənginə qarşı qoruyucu təsir göstərir.

Yogurt reduces the risk of cancer:
The relationship between gut health and nutrition has been one of the most studied topics in the scientific world in recent years. Newly published studies have shown that yogurt consumption positively affects the gut microbiome and protects against colorectal cancer.
Medianews.az, referring to Oxu.Az, reports that this information was published by Turkey's "Hürriyet" newspaper.
Turkish professor Aytaç Atamer stated that eating two servings of yogurt daily can reduce the risk of colorectal cancer by up to 20%. The professor, describing yogurt as a natural probiotic, noted that the probiotics it contains, especially lactobacillus and bifidobacteria species, help balance the intestinal flora.
The article states that yogurt is not only a source of probiotic bacteria but also rich in bioactive compounds and calcium.
Furthermore, the article mentions that consuming fiber-rich foods also assists in cleansing the intestine and eliminating harmful substances from the body. This group includes whole grains, oats, barley, bran bread, and legumes. Research shows that these foods also provide a protective effect against colorectal cancer.