Ermənistanın baş naziri Nikol Paşiyan ABŞ və Avropa İttifaqı ilə tərəfdaşlığı gücləndirməklə yanaşı, Rusiya ilə münasibətləri normal səviyyədə saxlamağa çalışır. Ancaq bu alınmır.
Çünki Kreml Ermənistanın keçmiş illərdə olduğu kimi Rusiyaya bağlı qalmasını, Qərbdən uzaq durmasını istəyir. Bu da alınmır.
Bu mümkün olsaydı, erməni cəmiyyəti üçüncü dəfə Nikol Paşinyana və onun partiyasına səs verməzdi.
Buna baxmayaraq, Nikol Paşinyan Rusiya rəsmiləriylə dialoqdan qopmamağa çalışır, sadəcə onun Kreml sahibi Vladimir Putinlə tez-tez telefonla danışmasının nəticəsi yoxdur.
Putin tələbində israrlıdır: “Ermənistanda Avropa İttifaqı və ya Avrasiya İqtisadi Birliyi mövzusunda referendum keçirilməlidir”.
Paşinyan belə bir referendumun keçirilməsinin erkən olduğu düşüncəsindədir. Çünki ermənilər Avropa İttifaqını seçsələr belə, Brüssel Ermənistanı yaxın onillikdə təşkilata üzv qəbul etməyəcək.
Putin bunu bildiyindən Paşinyanı daha çətin vəziyyətə sürükləmək istəyir. Ermənistan məhsullarının Rusiya bazarlarına daxil olmasına qoyulan qadağa bununla əlaqəlidir.
Brüssel Ermənistan məhsullarının Avropa İttifaqı bazarına girişini sadələşdirməsə, Paşinyanın durumu mürəkkəbləşəcək. Məhsullarını sata bilməyən ermənilərin etirazı artacaq və bu Kremlin işinə yarayacaq.

Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan, while strengthening partnerships with the US and the European Union, is also trying to maintain relations with Russia at a normal level. However, this is not working.
Because the Kremlin wants Armenia to remain dependent on Russia, as it was in the past years, and to stay away from the West. This is also not happening.
If this were possible, Armenian society would not have voted for Nikol Pashinyan and his party for the third time.
Nevertheless, Nikol Pashinyan tries not to break dialogue with Russian officials, yet his frequent phone calls with Kremlin owner Vladimir Putin yield no results.
Putin is persistent in his demand: “A referendum should be held in Armenia on the issue of the European Union or the Eurasian Economic Union.”
Pashinyan believes that holding such a referendum is premature. Because even if Armenians choose the European Union, Brussels will not admit Armenia to the organization in the coming decade.
Knowing this, Putin wants to push Pashinyan into a more difficult situation. The ban on Armenian products entering the Russian markets is related to this.
If Brussels does not simplify the entry of Armenian products into the European Union market, Pashinyan’s situation will become more complicated. The protests of Armenians who cannot sell their products will increase, which will serve the Kremlin’s purpose.