Prezident mühakimə olunan dəstə üzvlərinin şəkillərini paylaşdı -
Salvador prezidenti Nayib Bukeleni mühakimə olunan dəstə üzvlərinin fotolarını yayıb. Onun paylaşımı ölkədə davam edən iri məhkəmə prosesini yenidən diqqət mərkəzinə gətirib.
Medianews.az xəbər verir ki, 486 nəfərin təqsirləndirildiyi işdə “MS-13” üzvlərinə qarşı 47 mindən çox cinayət epizodu irəli sürülür.
MS-13 (Mara Salvatrucha) — 1980-ci illərdə Los-Ancelesdə salvadorlu mühacirlər tərəfindən yaradılan, ABŞ və Mərkəzi Amerikada fəaliyyət göstərən, son dərəcə zorakı və qəddar beynəlxalq cinayətkar qruplaşmadır.
Prokurorluğun məlumatına görə, şübhəlilər 2012-2022-ci illərdə qətl, qadın qətli, quldurluq və silah qaçaqmalçılığı kimi ağır cinayətlərdə ittiham olunur. Onları uzunmüddətli, bəzi hallarda isə 200 ildən artıq həbs cəzası gözləyə bilər.
2022-ci ildən tətbiq edilən fövqəladə vəziyyət çərçivəsində 90 mindən çox şəxs saxlanılıb və kütləvi məhkəmə proseslərinə şərait yaradılıb. İnsan hüquqları təşkilatları isə bu addımların ədalətli məhkəmə hüququnu məhdudlaşdırdığını bildirir.
Təqsirləndirilənlərin bir qismi 2023-cü ildə açılan yüksək təhlükəsizlikli CECOT həbsxanasında saxlanılır. Hökumət sərt tədbirlərin nəticə verdiyini və ölkədə cinayət səviyyəsinin azaldığını açıqlayıb.

Президент Сальвадора Найиб Букеле опубликовал фотографии членов осужденной банды. Его публикация вновь привлекла внимание к продолжающемуся в стране крупному судебному процессу.
По информации Medianews.az, в деле, в котором обвиняются 486 человек, в адрес участников «MS-13» предъявлено свыше 47 тысяч эпизодов преступлений.
MS-13 (Mara Salvatrucha) — международная преступная группировка, созданная в 1980-х годах в Лос-Анджелесе выходцами из Сальвадора, действующая в США и Центральной Америке, известная своей крайне жестокой и кровавой деятельностью.
По данным прокуратуры, подозреваемые обвиняются в тяжких преступлениях, таких как убийства, убийства женщин, разбои и контрабанда оружия, совершённых в период с 2012 по 2022 годы. Им грозят длительные сроки заключения, в некоторых случаях – более 200 лет тюрьмы.
В рамках чрезвычайного положения, введённого с 2022 года, было задержано более 90 тысяч человек, что позволило проводить массовые судебные процессы. Правозащитные организации, однако, утверждают, что эти меры ограничивают право на справедливое судебное разбирательство.
Часть обвиняемых содержится в тюрьме CECOT с повышенным уровнем безопасности, открытой в 2023 году. Правительство заявило, что жёсткие меры дают результаты и уровень преступности в стране снизился.