Prezident mühakimə olunan dəstə üzvlərinin şəkillərini paylaşdı -
Salvador prezidenti Nayib Bukeleni mühakimə olunan dəstə üzvlərinin fotolarını yayıb. Onun paylaşımı ölkədə davam edən iri məhkəmə prosesini yenidən diqqət mərkəzinə gətirib.
Medianews.az xəbər verir ki, 486 nəfərin təqsirləndirildiyi işdə “MS-13” üzvlərinə qarşı 47 mindən çox cinayət epizodu irəli sürülür.
MS-13 (Mara Salvatrucha) — 1980-ci illərdə Los-Ancelesdə salvadorlu mühacirlər tərəfindən yaradılan, ABŞ və Mərkəzi Amerikada fəaliyyət göstərən, son dərəcə zorakı və qəddar beynəlxalq cinayətkar qruplaşmadır.
Prokurorluğun məlumatına görə, şübhəlilər 2012-2022-ci illərdə qətl, qadın qətli, quldurluq və silah qaçaqmalçılığı kimi ağır cinayətlərdə ittiham olunur. Onları uzunmüddətli, bəzi hallarda isə 200 ildən artıq həbs cəzası gözləyə bilər.
2022-ci ildən tətbiq edilən fövqəladə vəziyyət çərçivəsində 90 mindən çox şəxs saxlanılıb və kütləvi məhkəmə proseslərinə şərait yaradılıb. İnsan hüquqları təşkilatları isə bu addımların ədalətli məhkəmə hüququnu məhdudlaşdırdığını bildirir.
Təqsirləndirilənlərin bir qismi 2023-cü ildə açılan yüksək təhlükəsizlikli CECOT həbsxanasında saxlanılır. Hökumət sərt tədbirlərin nəticə verdiyini və ölkədə cinayət səviyyəsinin azaldığını açıqlayıb.

The President shared the photos of the convicted gang members -
The president of El Salvador, Nayib Bukele, has released photos of the convicted gang members. His post has brought renewed attention to the ongoing large-scale trial in the country.
According to Medianews.az, in the case where 486 people are accused, more than 47,000 criminal charges are being brought against the "MS-13" members.
MS-13 (Mara Salvatrucha) — an extremely violent and brutal international criminal group created by Salvadoran immigrants in Los Angeles in the 1980s, active in the USA and Central America.
According to the prosecutor's office, the suspects are accused of serious crimes such as murder, femicide, robbery, and arms smuggling during the years 2012-2022. They may face long-term imprisonment, in some cases over 200 years.
Since 2022, over 90,000 people have been detained under the state of emergency imposed, facilitating mass court trials. Human rights organizations report that these measures limit the right to a fair trial.
Some of the accused are held in the high-security CECOT prison opened in 2023. The government has announced that the strict measures have produced results and that the crime rate in the country has decreased.