Özbək müğənninin "Bayatı-Şiraz"ı yenidən gündəm olub -
İki il öncə özbək müğənni Dilnoza Əkbərovanın Özbəkistandakı yarışmada "Bayatı-Şiraz" oxuduğunu əks etdirən görüntülər sosial mediada yenidən gündəm olub.
Medianews.az xatırladır ki, vaxtilə "Xəzər Xəbər"ə açıqlamasında Dilnoza Əkbərova Azərbaycan muğamının şah əsərlərindən olan "Bayatı-şiraz"ı gözəl olduğu qədər də ifası çətin bir əsər kimi xarakterizə etmişdi.
"O səs Özbəkistan" yarışmasının münsifləri arasında Özbəkistanın mədəniyyət naziri Azadbek Nazarbekov, Xalq artisti, "Yalla" qrupunun rəhbəri Fərrux Zakirov və digərləri Dilnoza Əkbərovanın ifasına yüksək qiymət vermişdilər.
Özbək ifaçının sözlərinə görə, o, "Bayatı-şiraz"ı azərbaycanlı müğənnilərin ifalarında dinləyib və bəyənib.

The Uzbek singer's "Bayati-Shiraz" has become topical again -
Two years ago, footage of Uzbek singer Dilnoza Akbarova singing "Bayatı-Şiraz" at a competition in Uzbekistan resurfaced on social media.
Medianews.az recalls that, in an interview with "Khazar News," Dilnoza Akbarova characterized "Bayatı-Şiraz," one of the masterpieces of Azerbaijani mugham, as a piece that is as beautiful as it is difficult to perform.
Among the judges of the "Ovoz Uzbekistan" competition were Uzbekistan's Minister of Culture Azadbek Nazarbekov, People's Artist and leader of the "Yalla" group Farrukh Zakirov, and others, who gave high praise to Dilnoza Akbarova's performance.
According to the Uzbek performer, she listened to and admired "Bayatı-Şiraz" performed by Azerbaijani singers.