Özbək müğənninin "Bayatı-Şiraz"ı yenidən gündəm olub -
İki il öncə özbək müğənni Dilnoza Əkbərovanın Özbəkistandakı yarışmada "Bayatı-Şiraz" oxuduğunu əks etdirən görüntülər sosial mediada yenidən gündəm olub.
Medianews.az xatırladır ki, vaxtilə "Xəzər Xəbər"ə açıqlamasında Dilnoza Əkbərova Azərbaycan muğamının şah əsərlərindən olan "Bayatı-şiraz"ı gözəl olduğu qədər də ifası çətin bir əsər kimi xarakterizə etmişdi.
"O səs Özbəkistan" yarışmasının münsifləri arasında Özbəkistanın mədəniyyət naziri Azadbek Nazarbekov, Xalq artisti, "Yalla" qrupunun rəhbəri Fərrux Zakirov və digərləri Dilnoza Əkbərovanın ifasına yüksək qiymət vermişdilər.
Özbək ifaçının sözlərinə görə, o, "Bayatı-şiraz"ı azərbaycanlı müğənnilərin ifalarında dinləyib və bəyənib.

Песня узбекской певицы "Баяты-Шираз" снова в центре внимания -
Два года назад ролики с выступлением узбекской певицы Дилнозы Акбаровой, исполнявшей в соревновании в Узбекистане произведение "Баяты-Шираз", вновь стали актуальными в социальных сетях.
Medianews.az напоминает, что ранее в интервью "Хазар Хебер" Дилноза Акбарова охарактеризовала знаменитое произведение азербайджанского мугама "Баяты-Шираз" как красивое, но сложное для исполнения произведение.
Среди судей конкурса "О Сез Узбекистан" министр культуры Узбекистана Азадбек Назарбеков, народный артист, руководитель группы "Ялла" Фаррух Закиров и другие высоко оценили исполнение Дилнозы Акбаровой.
По словам узбекской исполнительницы, она слушала и ей понравилось исполнение "Баяты-Шираз" азербайджанскими певцами.