Onun titullarını sayıb qurtarmaq olmur –
Medianews.az bildirir ki, 1987-ci il iyunun 24-ü Argentinanın Rosario şəhərində doğulan Lionel Messi ilk futbol dərslərini ölkəsinin “Qrandoli” və “Nyuells Old Boyz” komandalarında alıb, 2000-ci ildən İspaniyada yaşayıb, “Barselona” klubunun məktəbində yetişib.
Hücumçu 2004-2021-ci illərdə “Barselona” forması geyinib, 2021-2023-cü illərdə Fransanın PSJ komandasında oynayıb, 2023-cü ildən ABŞ-ın “İnter Mayami” komandasında çıxış edir.
Lionel Messi 10 dəfə İspaniya çempionu, 2 dəfə Fransa çempionu olub, 7 dəfə İspaniya kubokunu, 7 dəfə İspaniya superkubokunu, 1 dəfə Fransa superkubokunu qazanıb.
“Barselona” ilə Lionel Messi 4 dəfə UEFA Çempionlar Liqasının qalibi olub, 3 dəfə UEFA superkubokunu qazanıb, 3 dəfə klublar arasında dünya çempionluğu əldə edib.
“İnter Mayami”də Lionel Messi MLS (ABŞ və Kanadanın yüksək liqası) çempionu olmağı bacarıb, həmçinin Şimali Amerikanın liqa kubokunu götürüb.
Lionel Messi Argentinanın gənclər yığması ilə dünya çempionu (2005) və olimpiya çempionu (2008) titullarına sahib çıxıb.
2005-ci ildən oynadığı Argentina milli komandasının heyətində Lionel Messi Amerika kubokunun sahibi (2021, 2024), dünya çempionu (2022) olub.
Lionel Messi futbolda ən nüfuzlu fərdi təltif sayılan “Qızıl top” mükafatının rekordçusudur. O, 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019, 2021-ci illərdə dünyanın ən yaxşı futbolçusu seçilərək “Qızıl top” alıb.

На 23-м чемпионате мира по футболу, который принимают США, Канада и Мексика, вновь сияет звезда Лионеля Месси. 17 июня в первом матче группы J трехкратный чемпион мира Аргентина победил Алжир со счетом 3:0, капитан Лионель Месси оформил все три гола.
Medianews.az сообщает, что Лионель Месси, родившийся 24 июня 1987 года в городе Росарио, Аргентина, получил первые уроки футбола в командах своей страны «Грандоли» и «Ньюэллс Олд Бойз», с 2000 года жил в Испании и был воспитан в школе клуба «Барселона».
Нападающий выступал за «Барселону» с 2004 по 2021 год, с 2021 по 2023 год играл за французский клуб ПСЖ, с 2023 года играет за американский клуб «Интер Майами».
Лионель Месси десять раз становился чемпионом Испании, дважды чемпионом Франции, семь раз выигрывал Кубок Испании, семь раз – Суперкубок Испании, один раз – Суперкубок Франции.
С «Барселоной» Лионель Месси четыре раза становился победителем Лиги чемпионов УЕФА, трижды выигрывал Суперкубок УЕФА, трижды становился чемпионом клубного мира.
В «Интер Майами» Лионель Месси сумел стать чемпионом MLS (высшая лига США и Канады), а также выиграл Кубок лиги Северной Америки.
Лионель Месси с молодежной сборной Аргентины становился чемпионом мира (2005) и олимпийским чемпионом (2008).
С 2005 года в составе национальной сборной Аргентины Лионель Месси стал обладателем Кубка Америки (2021) и чемпионом мира (2022).
Лионель Месси является рекордсменом по числу наград «Золотой мяч» — самой престижной индивидуальной награды в футболе. Он был признан лучшим футболистом мира и получил «Золотой мяч» в 2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019 и 2021 годах.