Onların dövlət reyestri ilə bağlı qaydalara
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti hüquqi şəxslərin dövlət reyestri ilə bağlı qaydalarda dəyişiklik edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baş nazir Əli Əsədov qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, “Hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinin aparılması, istifadəsi və mühafizəsi Qaydaları”na yeni müddəa əlavə olunub. Dəyişikliyə görə, xarici media subyektlərinin filial və nümayəndəliklərinin dövlət qeydiyyatına alınması barədə 3 iş günü müddətində Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinə məlumat verilməsi tələb olunur.
Sənəd Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 119-cu maddəsinə əsasən, həmçinin 2025-ci il 14 iyul tarixli qanun dəyişikliklərinin qüvvəyə minməsi ilə əlaqədar qəbul edilib.

Кабинет Министров Азербайджанской Республики внёс изменения в правила, касающиеся государственного реестра юридических лиц.
Согласно решению, в «Правила ведения, использования и охраны государственного реестра юридических лиц» была внесена новая статья. По изменению, в течение 3 рабочих дней требуется сообщать Агентству развития медиа Азербайджанской Республики о государственной регистрации филиалов и представительств иностранных медиа-субъектов.
Документ принят на основании статьи 119 Конституции Азербайджанской Республики, а также в связи с вступлением в силу изменений в закон от 14 июля 2025 года.