Onkoloqdan xəbərdarlıq: xərçəngin
Medianews.az xəbər verir ki, onkoloq və kimyaterapevt Yevgeni Çiçikov bildirib ki, həkimlər xəstənin kiçik şikayətlərinə əsasən belə xərçəng ehtimalını nəzərə alaraq əlavə müayinələr təyin edə bilərlər.
Onun sözlərinə görə, xərçəngin ümumi əlamətləri arasında səbəbsiz yorğunluq, halsızlıq, 37 dərəcə ətrafında temperatur və çəki itkisi var. Lakin bu əlamətlər digər xəstəliklərdə də müşahidə oluna bilər.
Daha spesifik əlamətlərə isə qısa müddətdə forma və rəng dəyişən xal, sidik və ya nəcisdə qan, süd vəzisində bərkimə və forma dəyişikliyi, eləcə də uzunmüddətli öskürək daxildir.
Həkim vurğulayıb ki, bu cür simptomlar yarandıqda mütləq mütəxəssisə müraciət etmək lazımdır. Erkən diaqnostika üçün isə yaşa və risk qrupuna uyğun skrininq müayinələri ən effektiv üsul sayılır.

Онколог объяснил симптомы, которые могут указывать на рак на ранней стадии.
Medianews.az сообщает, что онколог и химиотерапевт Евгений Чичиков заявил, что врачи могут назначать дополнительные обследования, учитывая вероятность рака на основании небольших жалоб пациента.
По его словам, среди общих симптомов рака — необъяснимая усталость, слабость, температура около 37 градусов и потеря веса. Однако эти симптомы могут наблюдаться и при других заболеваниях.
К более специфическим симптомам относятся родинки, которые за короткое время меняют форму и цвет, кровь в моче или кале, уплотнения и изменение формы в молочной железе, а также длительный кашель.
Врач подчеркнул, что при появлении таких симптомов обязательно нужно обратиться к специалисту. Для ранней диагностики наиболее эффективным методом считаются скрининговые обследования, соответствующие возрасту и группе риска.