Ölkədə bu tələblər sərtləşdirilir
Milli Məclisin iclasında “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi birinci oxunuşda müzakirəyə çıxarılıb.
Musavat.com-un məlumatına görə, layihəyə əsasən, ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər sərtləşdirilir.
Qeyd olunub ki, hazırda ölkədaxili sifarişli daşımalara icazə buraxılış vəsiqəsinin verilməsi ilə həyata keçirilir. Ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər (sənədlər) digər daşıma növləri ilə (o cümlədən taksi fəaliyyəti ilə məşğul olma) müqayisədə çox məhduddur və daha az sayda sənədlər tələb olunur. Tələb olunan sənədlər isə əsasən məlumat xarakterli sənədlərdir (buraxılış vəsiqəsi alan şəxsə dair məlumatlar, VÖEN, nəqliyyat vasitəsi üzərində hüquqları müəyyən edən sənədlər).
Təklif olunan dəyişiklik buraxılış vəsiqəsinin əldə olunması üçün əlavə tələblərin (sənədlərin) müəyyən edilməsini nəzərdə tutur, hansı ki, bu tələblər sürücünün peşəkarlığının (xüsusi hazırlıq keçməsinin), sürücülük vəsiqəsinin kateqoriyasının bu fəaliyyətlə məşğul olmağa uyğunluğunun, onun sağlamlıq vəziyyətinin və nəqliyyat vasitəsinin texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsinə xidmət edir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu tələblər hazırda taksi ilə sərnişin daşımalarına və müntəzəm şəhərdaxili, şəhərlərarası (rayonlararası) sərnişin daşımalarına icazə verilməsi zamanı mövcuddur.
Bildirilib ki, sifarişli daşımalarda (xüsusən də sərnişin daşımalarında) istifadə olunan nəqliyyat vasitələrinin orta yaşının 17,6 il olduğu nəzərə aldıqda, nəqliyyat vasitəsinin texniki baxışdan keçməsi ilə həmin nəqliyyat vasitələrinin daşıma üçün təhlükəzliyinə tam şəkildə nəzarət etmək mümkün deyil. Digər tərəfdən nəzərə alınmalıdır ki, ən çoxu 5 sərnişin daşınan taksi minik avtomobillərinə dair texniki, daxili və xarici tərtibatla bağlı tələblər olduğu halda 10-dan çox sərnişin daşıyan sifarişli sərnişin daşımalarında bu tələblərin olmaması daha ciddi təhlükələrə yol aça bilir.
Eyni zamanda qanun layihəsi ilə ölkədaxili sifarişli daşımaların növü olan qeyri-müntəzəm sərnişin daşımalarına münasibətdə, eləcə də müntəzəm beynəlxalq və şəhərlərarası (rayonlarası) sərnişin daşımalarına münasibətdə icazənin alınması üçün müvafiq icbari sığortaların olmasını təsdiq edən sənədlərin mövcudluğu da tələb olunacaq. Layihə ilk oxunuşda təsdiqlənib.

В стране эти требования
На пленарном заседании Милли Меджлиса обсуждается проект закона Азербайджанской Республики о внесении изменений в Закон Азербайджанской Республики «Об автомобильном транспорте» в первом чтении.
По информации Musavat.com, в соответствии с проектом, ужесточаются требования к получению разрешительных документов для внутренних заказных перевозок.
Отмечается, что в настоящее время разрешение на внутренние заказные перевозки оформляется путем выдачи пропускного документа. Требования (документы) для выдачи пропуска на внутренние заказные перевозки значительно более ограничены и количество требуемых документов меньше по сравнению с другими видами перевозок (в том числе с таксомоторной деятельностью). При этом требуемые документы носят в основном информационный характер (данные о лице, получающем пропуск, ИНН, документы, удостоверяющие права на транспортное средство).
Предлагаемые изменения предусматривают установление дополнительных требований (документов) для получения пропуска, которые направлены на оценку профессионализма водителя (прохождение специальной подготовки), соответствия категории водительского удостоверения для выполнения данной деятельности, состояния здоровья водителя, а также технического состояния транспортного средства. Следует отметить, что подобные требования уже применяются при выдаче разрешений на таксомоторные перевозки пассажиров и регулярные внутригородские, межгородские (межрайонные) пассажирские перевозки.
Отмечено, что учитывая, что средний возраст транспортных средств, используемых для заказных перевозок (особенно пассажирских), составляет 17,6 лет, технический осмотр транспортного средства не позволяет полностью контролировать безопасность перевозок. Кроме того, следует принимать во внимание, что хотя для такси с количеством пассажиров не более 5 предусмотрены требования к техническому, внутреннему и внешнему состоянию автомобиля, отсутствие таких требований для заказных перевозок с количеством пассажиров более 10 создает более серьезные угрозы.
В то же время, проект закона предусматривает обязательное наличие соответствующих документов, подтверждающих наличие обязательного страхования для получения разрешений на виды внутреннего заказного транспорта, такие как нерегулярные пассажирские перевозки, а также для регулярных международных и междугородних (межрайонных) пассажирских перевозок. Проект был одобрен в первом чтении.