Ölkədə bu tələblər sərtləşdirilir
Milli Məclisin iclasında “Avtomobil nəqliyyatı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə Azərbaycan Respublikası qanununun layihəsi birinci oxunuşda müzakirəyə çıxarılıb.
Musavat.com-un məlumatına görə, layihəyə əsasən, ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər sərtləşdirilir.
Qeyd olunub ki, hazırda ölkədaxili sifarişli daşımalara icazə buraxılış vəsiqəsinin verilməsi ilə həyata keçirilir. Ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər (sənədlər) digər daşıma növləri ilə (o cümlədən taksi fəaliyyəti ilə məşğul olma) müqayisədə çox məhduddur və daha az sayda sənədlər tələb olunur. Tələb olunan sənədlər isə əsasən məlumat xarakterli sənədlərdir (buraxılış vəsiqəsi alan şəxsə dair məlumatlar, VÖEN, nəqliyyat vasitəsi üzərində hüquqları müəyyən edən sənədlər).
Təklif olunan dəyişiklik buraxılış vəsiqəsinin əldə olunması üçün əlavə tələblərin (sənədlərin) müəyyən edilməsini nəzərdə tutur, hansı ki, bu tələblər sürücünün peşəkarlığının (xüsusi hazırlıq keçməsinin), sürücülük vəsiqəsinin kateqoriyasının bu fəaliyyətlə məşğul olmağa uyğunluğunun, onun sağlamlıq vəziyyətinin və nəqliyyat vasitəsinin texniki vəziyyətinin qiymətləndirilməsinə xidmət edir. Qeyd etmək lazımdır ki, bu tələblər hazırda taksi ilə sərnişin daşımalarına və müntəzəm şəhərdaxili, şəhərlərarası (rayonlararası) sərnişin daşımalarına icazə verilməsi zamanı mövcuddur.
Bildirilib ki, sifarişli daşımalarda (xüsusən də sərnişin daşımalarında) istifadə olunan nəqliyyat vasitələrinin orta yaşının 17,6 il olduğu nəzərə aldıqda, nəqliyyat vasitəsinin texniki baxışdan keçməsi ilə həmin nəqliyyat vasitələrinin daşıma üçün təhlükəzliyinə tam şəkildə nəzarət etmək mümkün deyil. Digər tərəfdən nəzərə alınmalıdır ki, ən çoxu 5 sərnişin daşınan taksi minik avtomobillərinə dair texniki, daxili və xarici tərtibatla bağlı tələblər olduğu halda 10-dan çox sərnişin daşıyan sifarişli sərnişin daşımalarında bu tələblərin olmaması daha ciddi təhlükələrə yol aça bilir.
Eyni zamanda qanun layihəsi ilə ölkədaxili sifarişli daşımaların növü olan qeyri-müntəzəm sərnişin daşımalarına münasibətdə, eləcə də müntəzəm beynəlxalq və şəhərlərarası (rayonlarası) sərnişin daşımalarına münasibətdə icazənin alınması üçün müvafiq icbari sığortaların olmasını təsdiq edən sənədlərin mövcudluğu da tələb olunacaq. Layihə ilk oxunuşda təsdiqlənib.

These demands in the country
In the session of the National Assembly, the draft law of the Republic of Azerbaijan on amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan "On Automobile Transport" was submitted for discussion in the first reading.
According to Musavat.com, based on the draft, the requirements for issuing permits for domestic order-based transportation are being tightened.
It was noted that currently, permission for domestic order-based transportation is carried out by issuing a permit. The requirements (documents) for issuing permits for domestic order-based transportation are much more limited and require fewer documents compared to other types of transportation (including taxi activities). The required documents are mainly informational documents (information about the person receiving the permit, taxpayer identification number, documents defining rights over the vehicle).
The proposed amendment envisages establishing additional requirements (documents) for obtaining the permit, which serve to evaluate the driver's professionalism (completion of special training), the category of the driver's license matching the activity, their health condition, and the technical condition of the vehicle. It should be noted that these requirements currently exist when permitting taxi passenger transportation and regular urban, intercity (district) passenger transportation.
It was stated that considering the average age of vehicles used in order-based transportation (especially passenger transportation) is 17.6 years, it is not possible to fully control the safety of these vehicles for transportation purposes solely by passing technical inspections. On the other hand, while there are technical, internal, and external requirements for taxi passenger cars that carry up to 5 passengers, the absence of such requirements for order-based passenger transport vehicles carrying more than 10 passengers leads to more serious dangers.
At the same time, under the draft law, for non-regular passenger transportation, which is a type of domestic order-based transportation, as well as for regular international and intercity (district) passenger transportation, the presence of documents confirming the relevant compulsory insurance will also be required to obtain permission. The draft was approved in the first reading.