“BaBala TV”nin aparıcısı və sosial media fenomeni Oğuzhan Uğur “Ahbap” Dərnəyi ilə bağlı istintaq çərçivəsində saxlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə mediyası məlumat yayıb.
Onun evində polis axtarış aparıb.
Saxlanılmanın səbəbi və istintaqın əhatə dairəsi ilə bağlı rəsmi qurumlar hələlik ətraflı açıqlama verməyiblər.
Qeyd edək ki, İstanbul Respublika Prokurorluğunun koordinasiyası ilə "cinayət törətmək məqsədilə təşkilat yaratma", "külli miqdarda dələduzluq" və "cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması" maddələri üzrə genişmiqyaslı istintaq aparılır.
İstintaq çərçivəsində hazırlanan MASAK hesabatları, bank hesabları üzrə araşdırmalar, texniki və fiziki müşahidələr nəticəsində şübhəlilərin maliyyə vəziyyətinə uyğun gəlməyən iri məbləğli pul köçürmələri həyata keçirdiyi, öz aralarında böyük məbləğdə vəsait transfer etdiyi, mərc və şans oyunlarına yüksək məbləğlər yatırdığı müəyyən edilib. Araşdırmalar zamanı onların qısa müddətdə öz aralarında çoxsaylı daşınmaz əmlak alqı-satqısı həyata keçirdiyi də aşkarlanıb.
Əldə olunan sübutlar əsasında iyulun 12-də keçirilən ilk əməliyyatda Ahbap Dərnəyinin təsisçisi Haluk Levent də daxil olmaqla 17 nəfər saxlanılıb. Sonrakı əməliyyatlarda daha 9 şübhəli tutulub. Məhkəməyə çıxarılan 25 nəfərdən 14-ü, o cümlədən Haluk Levent barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib, 11 nəfər haqqında isə məhkəmə nəzarəti tədbiri tətbiq edilib.
İstintaqın davamı olaraq İstanbul, İzmir, Kocaeli və Muğlada eyni vaxtda keçirilən əməliyyatlar zamanı daha 17 şübhəli saxlanılıb.

Ведущий "BaBala TV" и феномен социальных сетей Огузхан Угур задержан в рамках расследования по поводу Общества "Ахбап".
Medianews.az сообщает, что об этом информировали турецкие СМИ.
В его доме проведён обыск полицией.
Официальные органы пока не предоставили подробных разъяснений по поводу причины задержания и объёма расследования.
Отметим, что по координации Стамбульской республиканской прокуратуры проводится масштабное расследование по статьям "создание организации с целью совершения преступления", "мошенничество в особо крупном размере" и "легализация имущества, приобретённого преступным путём".
В рамках расследования подготовлены отчёты MASAK, проведено изучение банковских счетов, технических и физических наблюдений, в результате чего установлено, что подозреваемые осуществляли крупные денежные переводы, несоответствующие их финансовому положению, переводили большие суммы между собой, вкладывали крупные суммы в азартные и лотерейные игры. В ходе расследования также выявлено, что они совершали многочисленные сделки с недвижимостью за короткий период времени.
На основании собранных доказательств в первой операции, проведённой 12 июля, были задержаны 17 человек, включая основателя Общества "Ахбап" Халука Левента. В последующих операциях задержано ещё 9 подозреваемых. Из 25 выведенных на суд лиц, в отношении 14, в том числе Халука Левента, суд избрал меру пресечения в виде содержания под стражей, а в отношении 11 лиц применён надзор суда.
В продолжение расследования в Стамбуле, Измире, Коджаэли и Мугле одновременно проведены операции, в ходе которых задержано ещё 17 подозреваемых.