“BaBala TV”nin aparıcısı və sosial media fenomeni Oğuzhan Uğur “Ahbap” Dərnəyi ilə bağlı istintaq çərçivəsində saxlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı Türkiyə mediyası məlumat yayıb.
Onun evində polis axtarış aparıb.
Saxlanılmanın səbəbi və istintaqın əhatə dairəsi ilə bağlı rəsmi qurumlar hələlik ətraflı açıqlama verməyiblər.
Qeyd edək ki, İstanbul Respublika Prokurorluğunun koordinasiyası ilə "cinayət törətmək məqsədilə təşkilat yaratma", "külli miqdarda dələduzluq" və "cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılması" maddələri üzrə genişmiqyaslı istintaq aparılır.
İstintaq çərçivəsində hazırlanan MASAK hesabatları, bank hesabları üzrə araşdırmalar, texniki və fiziki müşahidələr nəticəsində şübhəlilərin maliyyə vəziyyətinə uyğun gəlməyən iri məbləğli pul köçürmələri həyata keçirdiyi, öz aralarında böyük məbləğdə vəsait transfer etdiyi, mərc və şans oyunlarına yüksək məbləğlər yatırdığı müəyyən edilib. Araşdırmalar zamanı onların qısa müddətdə öz aralarında çoxsaylı daşınmaz əmlak alqı-satqısı həyata keçirdiyi də aşkarlanıb.
Əldə olunan sübutlar əsasında iyulun 12-də keçirilən ilk əməliyyatda Ahbap Dərnəyinin təsisçisi Haluk Levent də daxil olmaqla 17 nəfər saxlanılıb. Sonrakı əməliyyatlarda daha 9 şübhəli tutulub. Məhkəməyə çıxarılan 25 nəfərdən 14-ü, o cümlədən Haluk Levent barəsində həbs qətimkan tədbiri seçilib, 11 nəfər haqqında isə məhkəmə nəzarəti tədbiri tətbiq edilib.
İstintaqın davamı olaraq İstanbul, İzmir, Kocaeli və Muğlada eyni vaxtda keçirilən əməliyyatlar zamanı daha 17 şübhəli saxlanılıb.

“BaBala TV” host and social media phenomenon Oğuzhan Uğur has been detained within the scope of the investigation related to the “Ahbap” Association.
Medianews.az reports that Turkish media released information on this matter.
The police conducted a search at his home.
Official institutions have not yet provided detailed explanations about the reason for the detention and the scope of the investigation.
It should be noted that under the coordination of the Istanbul Republic Prosecutor's Office, a large-scale investigation is underway under the charges of “creating an organization for committing crimes,” “fraud on a grand scale,” and “legalization of assets obtained through crime.”
Within the framework of the investigation, MASAK reports prepared, investigations on bank accounts, technical and physical surveillance revealed that the suspects carried out large money transfers inconsistent with their financial status, transferred large amounts of funds among themselves, and placed high amounts in betting and gambling. It was also discovered during the investigations that they conducted numerous real estate transactions among themselves in a short period.
Based on the obtained evidence, in the first operation conducted on July 12, 17 people were detained, including the founder of the Ahbap Association, Haluk Levent. In subsequent operations, 9 more suspects were arrested. Of the 25 people brought to court, detention measures were selected for 14, including Haluk Levent, while court supervision was applied to 11 individuals.
As a continuation of the investigation, 17 more suspects were detained during simultaneous operations in Istanbul, Izmir, Kocaeli, and Mugla.