Niyə gecələr modemi söndürməliyik? - bilinməyən səbəblər
Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir ki, modemi 24 saat açıq saxlamaq həm cihazın ömrünü qısaldır, həm də fərqli risklərə yol açır.
Milli.Az xəbər verir ki, modemlər kiçik kompyuterlər kimidir. Uzun müddət fasiləsiz işlədikdə yaddaşlarında (cache) artıq məlumatlar yığılır və bu, internetin sürətinin düşməsinə səbəb olur. Gecə modemi söndürüb səhər yenidən açmaq cihazın proqram təminatının sıfırlanmasına və daha stabil işləməsinə kömək edir.
Modem hər dəfə yenidən başlayanda adətən yeni bir IP ünvanı alır. Cihazın gecə boyu qapalı olması hakerlərin ev şəbəkənizə sızma ehtimalını azaldır və uzunmüddətli kiber hücumların qarşısını alır.
WiFi cihazları fasiləsiz olaraq radiotezlikli dalğalar yayır. Gecə yuxu zamanı modemi söndürmək bədənin məruz qaldığı elektromaqnit radiasiyasını minimuma endirir. Bəzi araşdırmalar bu dalğaların yuxu keyfiyyətinə mənfi təsir göstərə biləcəyini iddia edir.
Kiçik görünsə də, il ərzində modemin söndürülməsi elektrik enerjisinə müəyyən qədər qənaət edir. Ən əsası isə, cihazın daxili komponentləri qızmır və bu da modemin istifadə müddətini (ömrünü) uzadır.
Nadir hallarda olsa da, modemlərin adapterlərində və ya daxili dövrələrində baş verən qısaqapanmalar yanğına səbəb ola bilər. Evdə hər kəs yatarkən cihazın söndürülməsi bu riski tamamilə aradan qaldırır.

Почему ночью нужно выключать модем? - неизвестные причины
Специалисты предупреждают, что оставлять модем включённым 24 часа в сутки сокращает срок службы устройства и приводит к различным рискам.
Как сообщает Milli.Az, модемы похожи на маленькие компьютеры. При длительной непрерывной работе в их памяти (кэше) накапливается избыточная информация, что приводит к снижению скорости интернета. Выключение модема на ночь и повторное включение утром помогает программному обеспечению устройства сброситься и работать более стабильно.
Каждый раз при перезагрузке модем обычно получает новый IP-адрес. Выключение устройства на ночь снижает вероятность взлома вашей домашней сети хакерами и предотвращает долгосрочные кибератаки.
WiFi-устройства непрерывно излучают радиочастотные волны. Выключение модема во время ночного сна минимизирует воздействие электромагнитного излучения на организм. Некоторые исследования утверждают, что эти волны могут негативно влиять на качество сна.
Хотя эффект кажется небольшим, за год выключение модема экономит определённое количество электроэнергии. Самое главное, что внутренние компоненты устройства не перегреваются, что продлевает срок службы (жизненный цикл) модема.
Хотя и редко, короткие замыкания в адаптерах или внутренних схемах модема могут привести к пожару. Выключение устройства, пока все дома спят, полностью устраняет этот риск.