Nikola Sarkozi şərti azadlığa buraxıldı
Fransanın keçmiş prezidenti Nikola Sarkozi 2012-ci il seçki kampaniyasında yol verdiyi maliyyə pozuntularına görə çəkdiyi cəzadan sonra şərti azadlığa buraxılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məlumatı Paris Apelyasiya Məhkəməsinə istinadən “RTL” radiostansiyası yayıb.
Məhkəmənin qərarı ilə eks-prezidentin cəzasının yüngülləşdirilməsi tələbi təmin edilib. Bununla da, altı aylıq cəza müddətində Sarkozinin üzərində daşıdığı elektron qolbaq çıxarılıb.
Qeyd edək ki, mətbuatda “Bygmalion işi” kimi tanınan qalmaqal Sarkozinin 2012-ci il seçki kampaniyasını idarə edən piar agentliyinin adı ilə bağlıdır. İstintaq materiallarına görə, siyasətçi kampaniya üçün qanuni limitdən iki dəfə çox – 42,8 milyon avro vəsait xərcləyib. O, 2016-cı ildən etibarən seçki büdcəsini qəsdən aşmaqda ittiham olunurdu.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin fevralında Paris Apelyasiya Məhkəməsi Nikola Sarkozini seçkilərin qanunsuz maliyyələşdirilməsində təqsirli bilərək, bir il müddətinə azadlıqdan məhrum etmişdi. Cəzanın 6 ayı şərti, digər 6 ayı isə elektron qolbaq vasitəsilə nəzarətdə saxlanılmaqla qüvvəyə minmişdi.
Məlumat üçün bildirək ki, Nikola Sarkozi 2007-2012-ci illərdə Fransa prezidenti vəzifəsində çalışıb./Qafqazinfo

Бывший президент Франции Николя Саркози, освобожденный условно после отбывания наказания за финансовые нарушения, допущенные в ходе избирательной кампании 2012 года.
По информации Medianews.az, об этом сообщает радиостанция «RTL», ссылаясь на Парижский апелляционный суд.
Решением суда была удовлетворена просьба о смягчении наказания экс-президента. Таким образом, на шестимесячный срок с Саркози был снят электронный браслет.
Отметим, что инцидент, известный в СМИ как «дело Бигмалион», связан с пиар-агентством, руководившим избирательной кампанией Саркози в 2012 году. Согласно материалам расследования, политик потратил вдвое больше законного предела — 42,8 миллиона евро на кампанию. С 2016 года он обвинялся в умышленном превышении избирательного бюджета.
Напомним, что в феврале 2024 года Парижский апелляционный суд признал Николя Саркози виновным в незаконном финансировании выборов и приговорил его к лишению свободы сроком на один год. Полгода этого срока были условными, а другая половина отбывалась под контролем через электронный браслет.