Nikola Sarkozi şərti azadlığa buraxıldı
Fransanın keçmiş prezidenti Nikola Sarkozi 2012-ci il seçki kampaniyasında yol verdiyi maliyyə pozuntularına görə çəkdiyi cəzadan sonra şərti azadlığa buraxılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məlumatı Paris Apelyasiya Məhkəməsinə istinadən “RTL” radiostansiyası yayıb.
Məhkəmənin qərarı ilə eks-prezidentin cəzasının yüngülləşdirilməsi tələbi təmin edilib. Bununla da, altı aylıq cəza müddətində Sarkozinin üzərində daşıdığı elektron qolbaq çıxarılıb.
Qeyd edək ki, mətbuatda “Bygmalion işi” kimi tanınan qalmaqal Sarkozinin 2012-ci il seçki kampaniyasını idarə edən piar agentliyinin adı ilə bağlıdır. İstintaq materiallarına görə, siyasətçi kampaniya üçün qanuni limitdən iki dəfə çox – 42,8 milyon avro vəsait xərcləyib. O, 2016-cı ildən etibarən seçki büdcəsini qəsdən aşmaqda ittiham olunurdu.
Xatırladaq ki, 2024-cü ilin fevralında Paris Apelyasiya Məhkəməsi Nikola Sarkozini seçkilərin qanunsuz maliyyələşdirilməsində təqsirli bilərək, bir il müddətinə azadlıqdan məhrum etmişdi. Cəzanın 6 ayı şərti, digər 6 ayı isə elektron qolbaq vasitəsilə nəzarətdə saxlanılmaqla qüvvəyə minmişdi.
Məlumat üçün bildirək ki, Nikola Sarkozi 2007-2012-ci illərdə Fransa prezidenti vəzifəsində çalışıb./Qafqazinfo

Medianews.az reports that this information was broadcast by the "RTL" radio station citing the Paris Court of Appeal.
By the court's decision, the request to ease the former president's sentence was granted. Thus, the electronic bracelet worn by Sarkozy during the six-month sentence period was removed.
It should be noted that the scandal known in the press as the "Bygmalion affair" is related to the public relations agency that managed Sarkozy's 2012 election campaign. According to the investigation materials, the politician spent double the legal limit—42.8 million euros—on the campaign. Since 2016, he had been accused of deliberately exceeding the election budget.
Recall that in February 2024, the Paris Court of Appeal found Nicolas Sarkozy guilty of illegal financing of elections and sentenced him to one year of imprisonment. Six months of the sentence were suspended, and the other six months were enforced under electronic monitoring with a bracelet.