Nəzarətsiz ekran istifadəsi
Mütəxəssislər bildirir ki, rəqəmsal texnologiyalardan həddindən artıq istifadə xüsusilə uşaqlarda və gənclərdə asılılığa çevrilə bilər və bu, psixoloji problemlərə yol aça bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı türkiyənin İLKHA xəbər agentliyi məlumat yayıb.
Ağıllı telefonlar, sosial şəbəkələr və onlayn oyunlar informasiya və əyləncəni asanlaşdırsa da, nəzarətsiz istifadə zamanı diqqət pozğunluğu, yuxu problemləri, sosial izolasiya, narahatlıq və depressiya kimi hallara səbəb ola bilər.
Klinik psixoloq M. Yasin Çakıroğlunun sözlərinə görə, ekran asılılığı beynin mükafat sistemi ilə bağlıdır və istifadə zamanı yaranan dopamin ifrazı bu davranışın təkrarlanmasını gücləndirir. Zamanla bu, vərdişə və nəzarətsiz istifadəyə çevrilir.
Mütəxəssis həmçinin qeyd edir ki, uzunmüddətli ekran istifadəsi sanal qumar və riskli davranışlar üçün də zəmin yarada bilər.

Experts state that excessive use of digital technologies can especially turn into addiction in children and young people, and this can lead to psychological problems.
Medianews.az reports that Turkey's ILKHA news agency has released information on this matter.
Although smartphones, social networks, and online games facilitate information and entertainment, uncontrolled use can cause issues such as attention disorders, sleep problems, social isolation, anxiety, and depression.
According to clinical psychologist M. Yasin Çakıroğlu, screen addiction is related to the brain's reward system, and the dopamine release during use reinforces the repetition of this behavior. Over time, this turns into a habit and uncontrolled use.
The specialist also notes that long-term screen use can pave the way for virtual gambling and risky behaviors.