Nəqliyyat vasitələrinə qanunsuz müdaxilə edən
Son dövrlərdə bəzi sürücülər tərəfindən nəqliyyat vasitələrinin konstruksiyasına qanunsuz müdaxilə edilərək əlavə işıq cihazlarının quraşdırılması, işıq sistemlərinin dəyişdirilməsi və normativ tələblərə cavab verməyən işıq avadanlıqlarından istifadə halları müşahidə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu haqda Daxili İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, nəqliyyat vasitələrinə qanunsuz əlavə işıq cihazlarının quraşdırılması və ya mövcud işıq sistemlərinə müdaxilə edilməsi qarşıdan gələn nəqliyyat vasitələrinin sürücülərinin görmə qabiliyyətinə mənfi təsir göstərir, onların diqqətinin yayınmasına səbəb olur və ağır yol-nəqliyyat hadisələrinin baş vermə riskini artırır.
Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsi Dövlət Yol Polisi Şöbəsi tərəfindən aparılan nəzarət-profilaktik tədbirlərlə qeyd olunan qayda pozuntularına yol verən sürücülər aşkar edilərək barələrində qanunvericiliyin tələblərinə uyğun inzibati protokollar tərtib edilir. Eyni zamanda, bu cür qanunsuz hərəkətləri sosial şəbəkələrdə paylaşan sürücülər də müəyyən edilərək inzibati məsuliyyətə cəlb olunurlar. Cari il ərzində Sumqayıt şəhərində bu istiqamətdə aparılan tədbirlər nəticəsində 196 belə sürücü barəsində inzibati protokol tərtib edilib. Sürücülərdən bir daha tələb olunur ki, yol hərəkəti təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə nəqliyyat vasitələrində işıq cihazlarından istifadəyə dair müəyyən edilmiş tələblərə ciddi əməl etsinlər. Bu istiqamətdə profilaktik və nəzarət tədbirləri bundan sonra da davam etdiriləcək.

Recently, cases have been observed where some drivers illegally interfere with the construction of vehicles by installing additional lighting devices, changing lighting systems, and using lighting equipment that does not meet regulatory requirements.
Medianews.az reports that the Ministry of Internal Affairs has released information on this matter.
It is stated that the illegal installation of additional lighting devices on vehicles or interference with existing lighting systems negatively affects the visibility of oncoming drivers, causes their distraction, and increases the risk of serious traffic accidents.
Through control and preventive measures conducted by the Sumgayit City Police Department's State Road Police Division, drivers who violate the mentioned regulations are identified and administrative protocols are drawn up against them in accordance with the requirements of the legislation. At the same time, drivers who share such illegal actions on social networks are also identified and held administratively responsible. As a result of measures carried out in Sumgayit city this year in this direction, administrative protocols have been issued against 196 such drivers. Drivers are once again required to strictly comply with the established requirements for the use of lighting devices on vehicles to ensure road traffic safety. Preventive and control measures in this regard will continue.