Nəqliyyat vasitələrinə qanunsuz müdaxilə edən
Son dövrlərdə bəzi sürücülər tərəfindən nəqliyyat vasitələrinin konstruksiyasına qanunsuz müdaxilə edilərək əlavə işıq cihazlarının quraşdırılması, işıq sistemlərinin dəyişdirilməsi və normativ tələblərə cavab verməyən işıq avadanlıqlarından istifadə halları müşahidə olunur.
Medianews.az xəbər verir ki, bu haqda Daxili İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
Bildirilir ki, nəqliyyat vasitələrinə qanunsuz əlavə işıq cihazlarının quraşdırılması və ya mövcud işıq sistemlərinə müdaxilə edilməsi qarşıdan gələn nəqliyyat vasitələrinin sürücülərinin görmə qabiliyyətinə mənfi təsir göstərir, onların diqqətinin yayınmasına səbəb olur və ağır yol-nəqliyyat hadisələrinin baş vermə riskini artırır.
Sumqayıt Şəhər Polis İdarəsi Dövlət Yol Polisi Şöbəsi tərəfindən aparılan nəzarət-profilaktik tədbirlərlə qeyd olunan qayda pozuntularına yol verən sürücülər aşkar edilərək barələrində qanunvericiliyin tələblərinə uyğun inzibati protokollar tərtib edilir. Eyni zamanda, bu cür qanunsuz hərəkətləri sosial şəbəkələrdə paylaşan sürücülər də müəyyən edilərək inzibati məsuliyyətə cəlb olunurlar. Cari il ərzində Sumqayıt şəhərində bu istiqamətdə aparılan tədbirlər nəticəsində 196 belə sürücü barəsində inzibati protokol tərtib edilib. Sürücülərdən bir daha tələb olunur ki, yol hərəkəti təhlükəsizliyinin təmini məqsədilə nəqliyyat vasitələrində işıq cihazlarından istifadəyə dair müəyyən edilmiş tələblərə ciddi əməl etsinlər. Bu istiqamətdə profilaktik və nəzarət tədbirləri bundan sonra da davam etdiriləcək.

В последнее время наблюдаются случаи незаконного вмешательства в конструкцию транспортных средств со стороны некоторых водителей путём установки дополнительных осветительных приборов, замены световых систем и использования светового оборудования, не соответствующего нормативным требованиям.
Medianews.az сообщает, что об этом информирует Министерство внутренних дел.
Сообщается, что незаконная установка дополнительных осветительных приборов на транспортные средства или вмешательство в существующие световые системы отрицательно сказывается на способности видеть водителей транспортных средств, приближающихся с противоположной стороны, отвлекает их внимание и увеличивает риск возникновения тяжёлых дорожно-транспортных происшествий.
По результатам контрольных и профилактических мероприятий, проведённых Отделом государственной дорожной полиции Управления полиции города Сумгаита, выявлены водители, нарушившие указанные правила, и в отношении них составлены административные протоколы в соответствии с требованиями законодательства. Кроме того, водители, распространяющие в социальных сетях подобные незаконные действия, также выявляются и привлекаются к административной ответственности. В текущем году в городе Сумгаите по итогам проведённых мероприятий составлено 196 таких административных протоколов. Водителей вновь призывают строго соблюдать установленные требования к использованию осветительных приборов на транспортных средствах с целью обеспечения безопасности дорожного движения. Профилактические и контрольные мероприятия в этом направлении будут продолжены и впредь.