Neftin bir barreli: 150 dollar –
ABŞ və İsrailin fevralın 28-dən İrana qarşı keçirdiyi hərbi əməliyyatlar neft daşımalarına əngəl yaratdığından dünyada enerji kəskin bahalaşır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Qətərin energetika naziri Səəd əl-Kəbi Böyük Britaniyanın “Financial Times” qəzetinə müsahibəsində deyib ki, Yaxın Şərqdə davam edən müharibə nəticəsində Fars körfəzi ölkələrində enerji istehsalının dayanması ehtimalı var və bu halda dünya bazarında neftin qiyməti daha da yüksələcək.
Nazir bildirib ki, bölgədəki münaqişə bütün körfəz ölkələrinin enerji ixracını qısa müddətdə dayandırmağa məcbur edə və neftin bir barrelinin qiyməti 150 dollara qalxa bilər.
Hazırda dünya bazarında əsas etalon sayılan “Brent” markalı neft təxminən 89 dollara satılır.
Enerji analitikləri də xəbərdarlıq edirlər ki, bölgədə ixracın faktiki dayanması fonunda neft anbarları sürətlə dolur və bu, körfəz ölkələrində xam neft hasilatının azaldılmasına gətirib çıxara bilər.
Səəd əl-Kəəbi bildirib ki, əgər neft tankerləri və digər ticarət gəmiləri strateji əhəmiyyətli Hörmüz boğazından keçə bilməsə, iki-üç həftə ərzində neftin qiyməti 150 dollara çatacaq.

One barrel of oil: 150 dollars – The minister warns
The military operations carried out by the US and Israel against Iran since February 28 have hindered oil shipments, causing a sharp rise in energy prices worldwide.
According to Medianews.az, Qatar's Minister of Energy Saad al-Kaabi said in an interview with the UK's "Financial Times" that as a result of the ongoing war in the Middle East, there is a possibility of a halt in energy production in the countries of the Persian Gulf, and in this case, the price of oil on the world market will increase further.
The minister stated that the conflict in the region could force all Gulf countries to stop energy exports in the short term, and the price of a barrel of oil could rise to $150.
Currently, Brent crude oil, which is considered the main benchmark in the world market, is being sold at about $89.
Energy analysts also warn that amid the actual halt of exports in the region, oil storage facilities are rapidly filling up, which may lead to a reduction in crude oil production in the Gulf countries.
Saad al-Kaabi said that if oil tankers and other commercial vessels cannot pass through the strategically important Strait of Hormuz, the price of oil will reach $150 within two to three weeks.