Neftin bir barreli: 150 dollar –
ABŞ və İsrailin fevralın 28-dən İrana qarşı keçirdiyi hərbi əməliyyatlar neft daşımalarına əngəl yaratdığından dünyada enerji kəskin bahalaşır.
Medianews.az-ın məlumatına görə, Qətərin energetika naziri Səəd əl-Kəbi Böyük Britaniyanın “Financial Times” qəzetinə müsahibəsində deyib ki, Yaxın Şərqdə davam edən müharibə nəticəsində Fars körfəzi ölkələrində enerji istehsalının dayanması ehtimalı var və bu halda dünya bazarında neftin qiyməti daha da yüksələcək.
Nazir bildirib ki, bölgədəki münaqişə bütün körfəz ölkələrinin enerji ixracını qısa müddətdə dayandırmağa məcbur edə və neftin bir barrelinin qiyməti 150 dollara qalxa bilər.
Hazırda dünya bazarında əsas etalon sayılan “Brent” markalı neft təxminən 89 dollara satılır.
Enerji analitikləri də xəbərdarlıq edirlər ki, bölgədə ixracın faktiki dayanması fonunda neft anbarları sürətlə dolur və bu, körfəz ölkələrində xam neft hasilatının azaldılmasına gətirib çıxara bilər.
Səəd əl-Kəəbi bildirib ki, əgər neft tankerləri və digər ticarət gəmiləri strateji əhəmiyyətli Hörmüz boğazından keçə bilməsə, iki-üç həftə ərzində neftin qiyməti 150 dollara çatacaq.

Поскольку военные операции США и Израиля против Ирана, начавшиеся 28 февраля, препятствуют перевозкам нефти, цены на энергоносители резко растут во всем мире.
По информации Medianews.az, министр энергетики Катара Саад аль-Кааби в интервью британской газете «Financial Times» заявил, что в результате продолжающейся войны на Ближнем Востоке есть вероятность остановки энергетического производства в странах Персидского залива, и в этом случае цена на нефть на мировом рынке будет расти ещё сильнее.
Министр отметил, что конфликт в регионе может заставить все страны залива временно прекратить экспорт энергоносителей и цена за баррель нефти может подняться до 150 долларов.
В настоящее время на мировом рынке нефть марки «Brent», являющаяся основным эталоном, продаётся примерно по 89 долларов.
Энергетические аналитики также предупреждают, что на фоне фактической остановки экспорта в регионе нефтяные хранилища быстро заполняются, и это может привести к сокращению добычи сырой нефти в странах залива.
Саад аль-Кааби сказал, что если нефтяные танкеры и другие торговые суда не смогут пройти через стратегически важный Ормузский пролив, цена на нефть через две-три недели достигнет 150 долларов.