NBA ulduzu vəfat etdi
Medianews.az xəbər verir ki, o dördüncü mərhələ beyin şişi (qlioblastoma) ilə uzun müddət mübarizə aparırdı.
Ailəsinin açıqlamasına görə, Kollins son 8 ay ərzində ağır beyin şişi ilə müalicə alırdı. O, 2025-ci ilin dekabrında xəstəliyini ictimaiyyətə açıqlamışdı.
NBA rəsmiləri onun vəfatından dərin kədər duyduqlarını bildiriblər. Liqa rəhbəri Adam Silver qeyd edib ki, Ceyson Kollins təkcə idman karyerası ilə deyil, həm də cəmiyyətə verdiyi töhfələrlə yadda qalacaq və daha inklüziv idman mühitinin formalaşmasına təsir göstərib.
Kollins NBA tarixində homoseksual olduğunu açıq şəkildə elan edən ilk basketbolçu kimi də tanınırdı.

Former basketball player Jason Collins, who played 13 seasons in the NBA, has passed away at the age of 47.
Medianews.az reports that he had been battling a stage four brain tumor (glioblastoma) for a long time.
According to his family's statement, Collins had been undergoing treatment for a severe brain tumor over the last 8 months. He had disclosed his illness to the public in December 2025.
NBA officials expressed deep sorrow over his death. League commissioner Adam Silver stated that Jason Collins will be remembered not only for his sports career but also for his contributions to society and his impact on creating a more inclusive sports environment.