NBA ulduzu vəfat etdi
Medianews.az xəbər verir ki, o dördüncü mərhələ beyin şişi (qlioblastoma) ilə uzun müddət mübarizə aparırdı.
Ailəsinin açıqlamasına görə, Kollins son 8 ay ərzində ağır beyin şişi ilə müalicə alırdı. O, 2025-ci ilin dekabrında xəstəliyini ictimaiyyətə açıqlamışdı.
NBA rəsmiləri onun vəfatından dərin kədər duyduqlarını bildiriblər. Liqa rəhbəri Adam Silver qeyd edib ki, Ceyson Kollins təkcə idman karyerası ilə deyil, həm də cəmiyyətə verdiyi töhfələrlə yadda qalacaq və daha inklüziv idman mühitinin formalaşmasına təsir göstərib.
Kollins NBA tarixində homoseksual olduğunu açıq şəkildə elan edən ilk basketbolçu kimi də tanınırdı.

Бывший баскетболист, выступавший в НБА в течение 13 сезонов, Джейсон Коллинз скончался в возрасте 47 лет.
Как сообщает Medianews.az, он долгое время боролся с опухолью мозга четвёртой стадии (глиобластомой).
По заявлению его семьи, Коллинз проходил лечение от тяжёлой опухоли мозга в последние 8 месяцев. В декабре 2025 года он сообщил общественности о своей болезни.
Чиновники НБА выразили глубокую скорбь в связи с его смертью. Глава лиги Адам Сильвер отметил, что Джейсон Коллинз запомнится не только своей спортивной карьерой, но и вкладом в общество, а также оказал влияние на формирование более инклюзивной спортивной среды.
Коллинз также известен как первый баскетболист в истории НБА, открыто заявивший о своей гомосексуальности.