Nazir: "Süni intellekt həm təhdiddir, həm imkandır"
Medianews.az xəbər verir ki, bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli bildirib.
O vurğulayıb ki, hər bir çağırışı təhdid kimi qəbul edib onunla açıq mübarizəyə girə bilmərik:
"Buna birmənalı cavab vermək çox çətindir. Çünki süni intellekt həm təhdiddir, həm imkandır. Sənət, insanın duyğularını, hisslərini onun yaradıcılığının, təxəyyülünün məhsulu kimi ortaya çıxarır. Bunu əvəzləyəcək yeni bir sistem, yeni bir mexanizm necə ola bilər? Sual düşündürməlidir. Bu, bir təhdiddirmi?
Bu gün bəstəkarın işini süni intellekt əvəz edirmi? Zahirən baxdıqda süni intellekt çox rahat şəkildə bir musiqi bəstələyir. Amma o musiqinin içində insaniyyət, duyğu, bir ruh varmı? Bu sualın birmənalı cavabı yoxdur. Süni intellekt insan ruhunu, insan hissiyyatını əvəz edəcəkmi? Rəssamı əvəzləyə biləcəkmi? Çünki rəssam bir əsəri ərsəyə gətirəndə öz duyğularını, daxili aləmini, fəlsəfəsini ortaya qoyur".
Nazir qeyd edib ki, süni intellekt dublyaj sənəti baxımından insanların işini əvəzləyəcək bir təhdiddir əslində, bunu təhdid kimi qəbul etmək olar:
"Çünki dublyajı çox peşəkar həyata keçirir, çox qısa müddətdə istənilən tammetrajlı filmi dublyaj edərək onu artıq istifadəyə yararlı etmiş olur. Bu imkanlardan istifadə edilməlidirmi? Əlbəttə, edilməlidir".

"Искусственный интеллект — это и угроза, и возможность".
Medianews.az сообщает, что так сказал в интервью АЗЕРТАДЖ министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли.
Он подчеркнул, что нельзя принимать каждый вызов как угрозу и вступать с ней в открытую борьбу:
"Очень трудно дать однозначный ответ. Потому что искусственный интеллект — это и угроза, и возможность. Искусство выражает чувства и эмоции человека как продукт его творчества и воображения. Каким образом может появиться новая система, новый механизм, который заменит это? Этот вопрос заставляет задуматься. Является ли это угрозой?
Сегодня искусственный интеллект заменяет работу композитора? На первый взгляд, искусственный интеллект довольно легко сочиняет музыку. Но есть ли в этой музыке человечность, чувства, душа? Однозначного ответа на этот вопрос нет. Заменит ли искусственный интеллект человеческую душу, человеческие чувства? Сможет ли он заменить художника? Ведь когда художник создаёт произведение, он выражает свои чувства, внутренний мир, свою философию".
Министр отметил, что в области дубляжа искусственный интеллект является настоящей угрозой, поскольку он может заменить людей, и это можно рассматривать как угрозу:
"Потому что дубляж выполняется очень профессионально и в очень короткий срок искусственный интеллект может дублировать любой полнометражный фильм, делая его уже пригодным к использованию. Следует ли пользоваться этими возможностями? Безусловно, следует".