Nazir: "Süni intellekt həm təhdiddir, həm imkandır"
Medianews.az xəbər verir ki, bunu AZƏRTAC-a müsahibəsində Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Adil Kərimli bildirib.
O vurğulayıb ki, hər bir çağırışı təhdid kimi qəbul edib onunla açıq mübarizəyə girə bilmərik:
"Buna birmənalı cavab vermək çox çətindir. Çünki süni intellekt həm təhdiddir, həm imkandır. Sənət, insanın duyğularını, hisslərini onun yaradıcılığının, təxəyyülünün məhsulu kimi ortaya çıxarır. Bunu əvəzləyəcək yeni bir sistem, yeni bir mexanizm necə ola bilər? Sual düşündürməlidir. Bu, bir təhdiddirmi?
Bu gün bəstəkarın işini süni intellekt əvəz edirmi? Zahirən baxdıqda süni intellekt çox rahat şəkildə bir musiqi bəstələyir. Amma o musiqinin içində insaniyyət, duyğu, bir ruh varmı? Bu sualın birmənalı cavabı yoxdur. Süni intellekt insan ruhunu, insan hissiyyatını əvəz edəcəkmi? Rəssamı əvəzləyə biləcəkmi? Çünki rəssam bir əsəri ərsəyə gətirəndə öz duyğularını, daxili aləmini, fəlsəfəsini ortaya qoyur".
Nazir qeyd edib ki, süni intellekt dublyaj sənəti baxımından insanların işini əvəzləyəcək bir təhdiddir əslində, bunu təhdid kimi qəbul etmək olar:
"Çünki dublyajı çox peşəkar həyata keçirir, çox qısa müddətdə istənilən tammetrajlı filmi dublyaj edərək onu artıq istifadəyə yararlı etmiş olur. Bu imkanlardan istifadə edilməlidirmi? Əlbəttə, edilməlidir".

"Artificial intelligence is both a threat and an opportunity."
Medianews.az reports that this was stated by the Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Adil Karimli, in an interview with AZERTAC.
He emphasized that we cannot accept every challenge as a threat and openly confront it:
"It is very difficult to give an unequivocal answer to this. Because artificial intelligence is both a threat and an opportunity. Art reveals human emotions and feelings as the product of creativity and imagination. How can there be a new system, a new mechanism that would replace this? This question should make one think. Is this a threat?
Today, does artificial intelligence replace the work of a composer? At first glance, artificial intelligence easily composes music. But is there humanity, emotion, a soul within that music? There is no straightforward answer to this question. Will artificial intelligence replace the human soul, human feelings? Will it be able to replace the artist? Because when an artist creates a work, he expresses his emotions, inner world, and philosophy."
The minister noted that artificial intelligence is indeed a threat to people's work in the field of dubbing art, and this can be accepted as a threat:
"Because dubbing is carried out very professionally and any feature film can be dubbed in a very short time, making it ready for use. Should these opportunities be utilized? Certainly, they should."