Nağd ödəyənə ucuz, kartla baha:
Bəzi dükanlarda vətəndaşlar nağdsız ödəniş etmək istədikdə onlara fərqli qiymət təklif olunur. Əgər nağd ödəniş edilsə, endirim tətbiq edilir, lakin kartla ödəniş zamanı endirim mümkün olmur.
Medianews.az ATV-yə istinadən xəbər verir ki, ekspertlərin sözlərinə görə, bu, həm qanunsuz, həm də istehlakçı hüquqlarının pozulması hesab oluna bilər.
Hüquqşünas Roman Qaraşov bildirib ki, sahibkarların belə addımları vergi öhdəliklərindən yayınmaq məqsədini güdür və qanunsuzdur. Hər hansı istehlakçıya kassadan qəbzin verilməməsi ilə bağlı Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq cərimələr tətbiq olunur.
Ekspert həmçinin qeyd edib ki, nağdsız ödəniş zamanı kartdan-karta köçürmə tələb etmək və endirim verməmək, yalnız vergi öhdəliklərindən yayınmaq deyil, həm də istehlakçı hüquqlarının pozulmasıdır. İstehlakçı hüquqları haqqında qanunun 7-ci maddəsinə görə, hər bir məhsul üçün yazılı sənəd - kassadan qəbz və ya digər təsdiqedici sənəd verilməlidir.
Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyindən bildirilib ki, qanunvericilik bütün vətəndaşlara ticarət və xidmət sahələrində bərabər hüquq tanıyır. İstehlakçıların hüquqlarının pozulması hallarında müraciət etmək imkanı mövcuddur.

Cheaper for cash payments, more expensive by card:
In some stores, when citizens want to make cashless payments, they are offered different prices. If payment is made in cash, a discount is applied, but when paying by card, a discount is not possible.
Medianews.az, referring to ATV, reports that according to experts, this can be considered both illegal and a violation of consumer rights.
Lawyer Roman Garaşov stated that entrepreneurs’ such actions aim to evade tax obligations and are illegal. Fines are applied in accordance with the Tax Code for failure to provide any consumer with a receipt from the cash register.
The expert also noted that demanding card-to-card transfers during cashless payments and not granting discounts is not only an evasion of tax obligations but also a violation of consumer rights. According to Article 7 of the Law on Consumer Rights, a written document – a receipt from the cash register or another confirming document – must be provided for every product.
The State Agency for Antitrust and Consumer Market Control stated that the legislation grants equal rights to all citizens in trade and service areas. There is an opportunity to apply in cases of violation of consumer rights.