Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir:
Qrinviç Kral Rəsədxanası  (Greenwich Royal Observatory) nümayəndələri süni intellekt vasitələrindən həddindən artıq istifadənin insanın düşünmə və təhlil qabiliyyətini zəiflədə biləcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, qurumun nümayəndəsi Paddi Rodcersin sözlərinə görə, hazır cavablara tam güvənmək insanın araşdırma, sual vermə və nəticə çıxarma vərdişlərini azalda bilər.
Bu isə uzunmüddətli perspektivdə innovasiya bacarıqlarına mənfi təsir göstərə bilər.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, tarixdə “lazımsız” hesab edilən bir çox elmi müşahidələr sonradan mühüm kəşflərə və texnoloji inkişaflara əsas yaradıb. İnsan marağı və təsadüfi tapıntılar bir çox elmi sıçrayışların əsas səbəbi olub.
Eyni zamanda süni intellektin elmdə, o cümlədən AlphaFold2 (Google şirkətinin DeepMind bölməsi tərəfindən yaradılmış inqilabi süni intellekt (AI) sistemi) kimi uğurlu layihələrdə mühüm rol oynadığı da vurğulanır.
Təhsil ekspertləri süni intellektin köməkçi vasitə kimi istifadəsini dəstəkləsə də, düşünmə prosesinin tamamilə texnologiyaya ötürülməsini riskli hesab edirlər. Onların fikrincə, bu, insanları yoxlanıla bilən mənbələrdən uzaqlaşdıra bilər.

Представители Гринвичской Королевской обсерватории (Greenwich Royal Observatory) предупредили, что чрезмерное использование средств искусственного интеллекта может ослабить способности человека к мышлению и анализу.
Medianews.az сообщает, что по словам представителя организации Пэдди Роджерса, полное полагание на готовые ответы может уменьшить у человека привычки к исследованию, задаванию вопросов и выведению выводов.
Это, в долгосрочной перспективе, может негативно повлиять на инновационные способности.
Эксперты отмечают, что многие научные наблюдения, ранее считавшиеся "ненужными", впоследствии легли в основу важных открытий и технологического развития. Человеческий интерес и случайные находки стали основной причиной множества научных прорывов.
В то же время подчеркивается важная роль искусственного интеллекта в науке, в том числе в успешных проектах, таких как AlphaFold2 (революционная система искусственного интеллекта, созданная подразделением DeepMind компании Google).
Эксперты в области образования поддерживают использование искусственного интеллекта как вспомогательного инструмента, однако считают рискованным полностью передавать процесс мышления технологиям. По их мнению, это может отдалить людей от проверяемых источников.