Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir:
Qrinviç Kral Rəsədxanası  (Greenwich Royal Observatory) nümayəndələri süni intellekt vasitələrindən həddindən artıq istifadənin insanın düşünmə və təhlil qabiliyyətini zəiflədə biləcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.
Medianews.az xəbər verir ki, qurumun nümayəndəsi Paddi Rodcersin sözlərinə görə, hazır cavablara tam güvənmək insanın araşdırma, sual vermə və nəticə çıxarma vərdişlərini azalda bilər.
Bu isə uzunmüddətli perspektivdə innovasiya bacarıqlarına mənfi təsir göstərə bilər.
Mütəxəssislər qeyd edir ki, tarixdə “lazımsız” hesab edilən bir çox elmi müşahidələr sonradan mühüm kəşflərə və texnoloji inkişaflara əsas yaradıb. İnsan marağı və təsadüfi tapıntılar bir çox elmi sıçrayışların əsas səbəbi olub.
Eyni zamanda süni intellektin elmdə, o cümlədən AlphaFold2 (Google şirkətinin DeepMind bölməsi tərəfindən yaradılmış inqilabi süni intellekt (AI) sistemi) kimi uğurlu layihələrdə mühüm rol oynadığı da vurğulanır.
Təhsil ekspertləri süni intellektin köməkçi vasitə kimi istifadəsini dəstəkləsə də, düşünmə prosesinin tamamilə texnologiyaya ötürülməsini riskli hesab edirlər. Onların fikrincə, bu, insanları yoxlanıla bilən mənbələrdən uzaqlaşdıra bilər.

Representatives of the Greenwich Royal Observatory have warned that excessive use of artificial intelligence tools can weaken human thinking and analytical abilities.
Medianews.az reports that, according to the organization's representative Paddi Rodgers, fully relying on ready-made answers may reduce people's habits of research, questioning, and drawing conclusions.
This could negatively affect innovation skills in the long term.
Experts note that many scientific observations once considered "unnecessary" in history later formed the basis for important discoveries and technological advancements. Human curiosity and serendipitous findings have been the main reasons behind many scientific leaps.
At the same time, the significant role of artificial intelligence in science, including in successful projects like AlphaFold2 (a revolutionary artificial intelligence (AI) system created by Google's DeepMind division), is also emphasized.
Education experts support the use of artificial intelligence as an auxiliary tool, but consider the complete transfer of the thinking process to technology risky. According to them, this may distance people from verifiable sources.