Müəllimlərin maaşı artacaq -
"Sertifikatlaşdırma prosesinin yekun nəticələrini təxminən bir-iki həftə ərzində ictimaiyyətə təqdim edəcəyik".
Medianews.az xəbər verir ki, bunu APA-ya, Trend-ə və "Xəzər" televiziya kanalında müsahibəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev deyib.
"Amma artıq ümumi mənzərə formalaşıb. Burada yalnız yüksək bal toplayan müəllimlər deyil, sertifikatlaşdırmadan keçmiş bütün müəllimlər maaşı artır. Sadəcə olaraq artım diferensial şəkildə tətbiq olunur. Bir qisminin maaşı 10 faiz, bir qisminin maaşı isə 35 faiz artırılır, - nazir vurğulayıb.
Qeyd edək ki, iyunun 17-si müəllimlərin sertifikasiya imtahanına başlanılıb. İyunun 25-nə qədər davam edəcək sertifikatlaşdırma prosesində Azərbaycan dili, rus dili, Azərbaycan dili və ədəbiyyat, rus dili və ədəbiyyat, fransız dili, alman dili, təsviri incəsənət, musiqi, fizika, kimya, biologiya, riyaziyyat, coğrafiya, informatika, ingilis dili, ibtidai sinif, tarix, fiziki tərbiyə və texnologiya fənlərini tədris edən təhsilverənlər iştirak edəcəklər.

"Окончательные результаты процесса сертификации будут представлены общественности примерно через одну-две недели".
Medianews.az сообщает, что об этом в интервью APA, Trend и телеканалу "Хазар" заявил министр науки и образования Эмин Амруллаев.
"Но общая картина уже сформирована. Здесь повышение зарплаты получают не только учителя, получившие высокий балл, но и все учителя, прошедшие сертификацию. Просто повышение применяется дифференцированно. Зарплата части из них увеличится на 10 процентов, части — на 35 процентов, - подчеркнул министр.
Отметим, что 17 июня начались экзамены по сертификации учителей. Процесс сертификации, который продлится до 25 июня, предусматривает участие педагогов, преподающих азербайджанский язык, русский язык, азербайджанский язык и литературу, русский язык и литературу, французский язык, немецкий язык, изобразительное искусство, музыку, физику, химию, биологию, математику, географию, информатику, английский язык, начальные классы, историю, физическое воспитание и технологию.