Müəllimin bu hərəkəti tənqid olundu -
Kanadada keçirilən məzun mərasimində müəllimin fələstinli tələbənin boynundakı kufiyəni (Fələstinin azadlıq mübarizəsini simvolizə edən ağ-qara damalı baş örtüyü) çıxarması sosial şəbəkələrdə geniş narazılığa səbəb olub.
Medianews.az xəbər verir ki, məzun mərasimində fələstinli tələbə diplomunu almaq üçün səhnəyə üzərində akademik mantiya və boynunda kufiyə ilə çıxıb.
Sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə səhnədə olan müəllimin tələbənin boynundakı kufiyəni qəfil dartaraq çıxardığı əks olunub. Tələbə təəccüblənsə də, mərasim davam edib.
Hadisənin görüntüləri yayıldıqdan sonra çoxsaylı sosial media istifadəçiləri müəllimin davranışını tənqid ediblər. Onlar bildiriblər ki, kufiyə bir çox fələstinli üçün mədəni kimliyin və həmrəyliyin rəmzidir. Ona bu formada müdaxilə etmək qəbuledilməzdir.
Qeyd edək ki, İsrail–Qəzza müharibəsindən sonra dünyanın bir çox universitetində kufiyədən istifadə və Fələstinə dəstək aksiyaları ilə bağlı oxşar mübahisələr yaşanır. Bəzi təhsil müəssisələri kufiyəni siyasi simvol kimi qiymətləndirsə də, tələbələr və insan hüquqları müdafiəçiləri onun eyni zamanda mədəni kimliyin ifadəsi olduğunu bildirirlər.

На выпускной церемонии в Канаде учитель снял куфию (головной платок с черно-белой клеткой, символизирующий борьбу Палестины за свободу) с шеи палестинского студента, что вызвало широкое недовольство в социальных сетях.
Medianews.az сообщает, что на выпускной церемонии палестинский студент вышел на сцену за дипломом в академической мантии и с куфией на шее.
В роликах, распространяющихся в социальных сетях, запечатлено, как учитель на сцене внезапно дернул и снял куфию с шеи студента. Несмотря на удивление студента, церемония продолжилась.
После распространения видео многие пользователи социальных сетей осудили поведение учителя. Они заявили, что куфия для многих палестинцев является символом культурной идентичности и солидарности. По их мнению, такое вмешательство недопустимо.
Отметим, что после войны Израиля и Газы в ряде университетов мира происходят похожие споры вокруг использования куфии и акций в поддержку Палестины. Некоторые учебные заведения рассматривают куфию как политический символ, тогда как студенты и правозащитники утверждают, что это также выражение культурной идентичности.