Müdafiə Nazirliyi Aprel döyüşlərinin 10 illiyi əlaqədar
Qeyd edilib ki, 2016-cı il aprel ayının 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi uğurlu əks-həmlə əməliyyatı ərazilərimizin işğaldan tam azad olunmasına aparan Şanlı Zəfər yolunun başlanğıcıdır. Bu döyüşlər xalqımız və dövlətimiz üçün böyük Qələbənin başlanğıcı kimi hörmət və qürur hissi ilə xatırlanır.
Ordumuzun peşəkarlığı sayəsində həm canlı qüvvə, həm də texnika baxımından ağır itkilər verən Ermənistan silahlı qüvvələri haqqında uydurulmuş "məğlubedilməzlik" mifi dağıldı və millətimizin qələbə əzmi yüksəlib.
Bölmələrimizin qətiyyətli zərbələri nəticəsində Ermənistan ordusunun 30-dək tankı, 25-dən çox artilleriya qurğusu və digər zirehli texnikası, 320 hərbçisi məhv edilib, 500-dən artıq döyüşçüsü yaralanıb.
İşğal altında olan 2 min hektardan çox torpaqlarımız azad olundu, həmçinin Lələtəpə yüksəkliyi, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi və minlərlə hektar strateji əhəmiyyətli ərazi Ordumuzun tam nəzarətinə keçib.
Azərbaycan Ordusunun şücaəti və peşəkarlığı bu döyüşlərdə özünü göstərdi. Aprel döyüşləri həm hərbi, həm də psixoloji baxımdan mühüm dönüş nöqtəsi olub. Azərbaycan Ordusunun döyüşlərdə qazandığı üstünlük sayəsində xalqımızda torpaqlarımızın hərbi yolla azad ediləcəyinə inam daha da möhkəmlənib.
Aprel döyüşləri torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda Zəfərə gedən yolun əsasını qoyub və təcrübə baxımında ordumuz üçün ciddi sınaq olub.
Xalq-dövlət-ordu birliyi naminə həmrəyliyin təntənəsinə çevrilən Aprel qələbəsi, eyni zamanda Azərbaycan əsgərinin peşəkarlığının, ordumuzun qüdrətinin və Vətən övladlarının misilsiz şücaətinin ifadəsi kimi tarixləşib.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün cəbhəboyu törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlara cavab olaraq Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu başladığı əks-hücum əməliyyatını 44 gün ərzində möhtəşəm tarixi qələbə ilə başa vurub.
Vətən müharibəsi, antiterror əməliyyatı da daxil olmaqla, postmüharibə dövründəki uğurlu döyüş əməliyyatları nəticəsində şəhidlərimizin qisası alınıb, separatizmə son qoyulub, ölkəmizin bütün ərazisində Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşu tam bərpa olunub, ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz təmin edilib. həmçinin azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə start verilib.

Прошло 10 лет со дня Апрельских боёв, демонстрирующих решимость нашей армии к победе.
Отмечено, что успешная контрнаступательная операция, проведённая Азербайджанской Армией в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года в ответ на провокации вооружённых сил Армении, стала началом Великого пути Победы, ведущего к полному освобождению наших территорий от оккупации. Эти бои запомнились народу и государству как начало большой Победы, вызывающей чувства уважения и гордости.
Благодаря профессионализму нашей армии был развеян миф о "непобедимости" вооружённых сил Армении, понёсших тяжёлые потери как в личном составе, так и в технике, и наша нация окрылилась жаждой победы.
В результате решительных ударов наших подразделений уничтожено около 30 танков, более 25 артиллерийских установок и другой бронетехники армянской армии, уничтожено 320 военнослужащих, более 500 бойцов получили ранения.
Более 2 тысяч гектаров наших земель, находившихся под оккупацией, были освобождены, при этом высота Лалятепе, село Джоджуг Мерджанлы Джебраильского района и тысячи гектаров территорий стратегического значения перешли под полный контроль нашей армии.
Доблесть и профессионализм Азербайджанской Армии проявились в этих боях. Апрельские бои стали важной точкой поворота как с военной, так и с психологической точки зрения. Благодаря превосходству, достигнутому Азербайджанской Армией в боях, вера нашего народа в освобождение территорий военным путём укрепилась ещё сильнее.
Апрельские бои заложили основу пути к Победе за освобождение наших территорий от оккупации и стали серьёзным испытанием для нашей армии с точки зрения опыта.
Апрельская победа, превратившаяся в торжество единства народа, государства и армии, вошла в историю как выражение профессионализма азербайджанского солдата, мощи нашей армии и несравненной доблести детей Родины.
27 сентября 2020 года в ответ на крупномасштабные провокации по всему фронту, совершённые вооружёнными силами Армении, под руководством нашего Великий Верховного Главнокомандующего Азербайджанская Армия завершила начатую контрнаступательную операцию великолепной исторической победой за 44 дня.
В ходе Отечественной войны, а также успешных боевых операций в поствоенный период, включая антитеррористическую операцию, была отомщена смерть наших шехидов, положен конец сепаратизму, полностью восстановлен конституционный строй Азербайджанской Республики на всей территории страны, обеспечена территориальная целостность и суверенитет. Кроме того, на освобождённых территориях начаты масштабные восстановительные и строительные работы.