Müdafiə Nazirliyi Aprel döyüşlərinin 10 illiyi əlaqədar
Qeyd edilib ki, 2016-cı il aprel ayının 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab olaraq Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi uğurlu əks-həmlə əməliyyatı ərazilərimizin işğaldan tam azad olunmasına aparan Şanlı Zəfər yolunun başlanğıcıdır. Bu döyüşlər xalqımız və dövlətimiz üçün böyük Qələbənin başlanğıcı kimi hörmət və qürur hissi ilə xatırlanır.
Ordumuzun peşəkarlığı sayəsində həm canlı qüvvə, həm də texnika baxımından ağır itkilər verən Ermənistan silahlı qüvvələri haqqında uydurulmuş "məğlubedilməzlik" mifi dağıldı və millətimizin qələbə əzmi yüksəlib.
Bölmələrimizin qətiyyətli zərbələri nəticəsində Ermənistan ordusunun 30-dək tankı, 25-dən çox artilleriya qurğusu və digər zirehli texnikası, 320 hərbçisi məhv edilib, 500-dən artıq döyüşçüsü yaralanıb.
İşğal altında olan 2 min hektardan çox torpaqlarımız azad olundu, həmçinin Lələtəpə yüksəkliyi, Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndi və minlərlə hektar strateji əhəmiyyətli ərazi Ordumuzun tam nəzarətinə keçib.
Azərbaycan Ordusunun şücaəti və peşəkarlığı bu döyüşlərdə özünü göstərdi. Aprel döyüşləri həm hərbi, həm də psixoloji baxımdan mühüm dönüş nöqtəsi olub. Azərbaycan Ordusunun döyüşlərdə qazandığı üstünlük sayəsində xalqımızda torpaqlarımızın hərbi yolla azad ediləcəyinə inam daha da möhkəmlənib.
Aprel döyüşləri torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda Zəfərə gedən yolun əsasını qoyub və təcrübə baxımında ordumuz üçün ciddi sınaq olub.
Xalq-dövlət-ordu birliyi naminə həmrəyliyin təntənəsinə çevrilən Aprel qələbəsi, eyni zamanda Azərbaycan əsgərinin peşəkarlığının, ordumuzun qüdrətinin və Vətən övladlarının misilsiz şücaətinin ifadəsi kimi tarixləşib.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bütün cəbhəboyu törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlara cavab olaraq Müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu başladığı əks-hücum əməliyyatını 44 gün ərzində möhtəşəm tarixi qələbə ilə başa vurub.
Vətən müharibəsi, antiterror əməliyyatı da daxil olmaqla, postmüharibə dövründəki uğurlu döyüş əməliyyatları nəticəsində şəhidlərimizin qisası alınıb, separatizmə son qoyulub, ölkəmizin bütün ərazisində Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşu tam bərpa olunub, ərazi bütövlüyümüz, suverenliyimiz təmin edilib. həmçinin azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərinə start verilib.

Ten years have passed since the April battles that demonstrated the determination of our Army's victory.
The Ministry of Defense has released information about this to Medianews.az.
It was noted that the successful counteroffensive operation carried out by the Azerbaijani Army in response to provocations by the Armenian armed forces on the night of April 1 to 2, 2016, marks the beginning of the Glorious Victory path that led to the complete liberation of our territories from occupation. These battles are remembered with respect and pride as the beginning of a great victory for our people and state.
Thanks to the professionalism of our army, the myth of the "invincibility" of the Armenian armed forces, which suffered heavy losses both in manpower and equipment, was shattered, and the determination of our nation for victory rose.
As a result of the decisive strikes of our units, about 30 tanks, more than 25 artillery systems and other armored equipment of the Armenian army were destroyed, 320 soldiers were killed, and more than 500 fighters were wounded.
More than 2,000 hectares of our lands under occupation were liberated; in addition, the Lalatapa height, the village of Jojug Marjanli in the Jabrayil district, and thousands of hectares of strategically important territory came under the full control of our Army.
The bravery and professionalism of the Azerbaijani Army were demonstrated in these battles. The April battles were an important turning point both militarily and psychologically. Thanks to the superiority gained by the Azerbaijani Army in the battles, the belief among our people that our lands would be liberated by military means was further strengthened.
The April battles laid the foundation for the path to Victory in liberating our lands from occupation and were a serious test for our army in terms of experience.
The April victory, which turned into a celebration of unity for the sake of the people-state-army union, has also gone down in history as an expression of the professionalism of the Azerbaijani soldier, the power of our army, and the unparalleled courage of the sons of the Motherland.
On September 27, 2020, in response to the large-scale provocations committed by the Armenian armed forces along the entire front line, under the leadership of our Victorious Supreme Commander, the Azerbaijani Army completed the counteroffensive operation it began with a magnificent historic victory over 44 days.
As a result of successful combat operations in the post-war period, including the Patriotic War and the anti-terror operation, the revenge of our martyrs was taken, separatism was ended, the constitutional order of the Republic of Azerbaijan was fully restored throughout the entire territory of our country, our territorial integrity and sovereignty were ensured. Furthermore, large-scale restoration and reconstruction works have been launched in our liberated territories.