Milli Məclis onların maaşı ilə bağlı
Azərbaycanda əmək bazarında inqilabi dəyişiklik gözlənilir. Artıq işəgötürənlər üçün işçinin cinsi deyil, onun gördüyü işin keyfiyyəti və xarakteri əsas götürüləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məsələ Milli Məclisin plenar iclasında müzakirə edilən Əmək Məcəlləsinə dəyişiklik layihəsində yer alıb. Yeni qaydalara əsasən, eyni və ya bərabər dəyərli iş görən qadın və kişi işçilər arasında maaş fərqi qoyulması qadağan edilir. Bu tələbə əməl olunması artıq hər bir işəgötürənin birbaşa vəzifəsi hesab olunacaq.
İşin “bərabər dəyərli” olub-olmaması müəyyən edilərkən bir neçə vacib meyar əsas götürüləcək. Bura əmək şəraiti, görülən işin xarakteri və mövcud tarif-ixtisas kitabçalarındakı tələblər daxildir. Bir sözlə, eyni vəzifədə, eyni çətinlikdə çalışan şəxslər üçün fərqli ödəniş sisteminə son qoyulur.
Qanun layihəsi parlamentdəki müzakirələrdən sonra səsə qoyularaq ikinci oxunuşda qəbul olunub.
Yəni, Azərbaycanda yeni qanunla qadın və kişilərin eyni işə görə fərqli maaş alması aradan qalxır və eyni vəzifədə çalışan hər kəsə bərabər əməkhaqqı ödənilməsi məcburi olur.//NOCOMMENT.az

Милли Меджлис по поводу их зарплаты
В Азербайджане ожидаются революционные изменения на рынке труда. Теперь для работодателей главным будет не пол работника, а качество и характер выполняемой им работы.
Medianews.az сообщает, что этот вопрос отражён в проекте изменений в Трудовом кодексе, обсуждавшемся на пленарном заседании Милли Меджлиса. Согласно новым правилам, запрещается устанавливать различия в зарплате между женщинами и мужчинами, выполняющими одинаковую или равноценную работу. Соблюдение этого требования будет прямой обязанностью каждого работодателя.
При определении, является ли работа «равноценной», будут учитываться несколько важных критериев. К ним относятся условия труда, характер выполняемой работы и требования, указанные в действующих тарифно-квалификационных справочниках. Проще говоря, для лиц, работающих на одной должности с одинаковой степенью сложности, прекращается применение различных систем оплаты.
Проект закона после обсуждений в парламенте был вынесен на голосование и принят во втором чтении.
Таким образом, новым законом в Азербайджане устраняется разница в оплате труда женщин и мужчин за одинаковую работу, и всем, кто занимает одинаковую должность, становится обязательной выплата равной заработной платы.//NOCOMMENT.az