Milli Məclis MSK-nın yeni
Milli Məclis Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) tərkibinin yenidən formalaşdırılması ilə bağlı qərar layihəsini qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə sənəd parlamentin bugünkü plenar iclasında müzakirə edilib.
MSK üzvlərinin və əvəzedici üzvlərinin təyin edilməsi haqqında məsələyə əsasən, Yeni Azərbaycan Partiyasının, Milli Məclisdə üzvləri azlıq təşkil edən partiyaların və Milli Məclisdə üzvləri azlıq təşkil edən partiyaların qurumda təmsilçiliyə namizədləri aşağıdakılardır:
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvləri:
Abdullayeva Sevinc Qurban qızı, Cavadov Fuad Musa oğlu, Əsgərov Bəxşeyiş Məmməd oğlu, Əsgərova Nailə Şahmərdan qızı, Həsənov Tofiq Eldar oğlu, Xələfov Elçin Abuzər oğlu, İbrahimov Ramiz Hilal oğlu, Qasımov Rövzət Afət oğlu, Qəhramanlı Almas Əlisultan qızı, Quliyev Etibar Cəfər oğlu, Məmmədov Elmar Eldar oğlu, Məmmədov İlham Sabir oğlu, Muxtarova Arifə Ağaverdi qızı, Orucov Qabil Əhməd oğlu, Paşayev Hüseyn Məmməd oğlu, Pənahov Məzahir Məhəmməd oğlu, Rəhimov Mikayıl Rəhman oğlu, Şahbazov İlkin Zaur oğlu.
MSK-nın əvəzedici üzvləri:
Cəlilova Aysel Zaur qızı, Qarayeva Züriyə Ruslan qızı, Mustafayeva Elnarə Eyyub qızı.
Layihə müzakirələrdən sonra səsverməyə çıxarılaraq qəbul edilib.
Beləliklə, MSK üzvlərinin qeyd edilən siyahısı təsdiqlənib.
Xatırladaq ki, qanunvericiliyə əsasən, Azərbaycanda bütün seçki komissiyalarının səlahiyyət müddəti 5 ildir.
MSK-nın tərkibi 2021-ci il aprelin 27-də Milli Məclisin plenar iclasında qəbul edilən qərar əsasında formalaşdırılmışdı.

Милли Меджлис нового ЦИК
Милли Меджлис принял проект решения о повторном формировании Центральной избирательной комиссии (ЦИК).
Medianews.az сообщает, что этот документ был обсужден на сегодняшнем пленарном заседании парламента.
По вопросу назначения членов ЦИК и их заместителей, согласно основным положениям, кандидатуры представителей Новая Азербайджанской партии, партий, которые представляют меньшинство в Милли Меджлисе, и других партий, имеющих меньшинство в Милли Меджлисе, в состав комиссии следующие:
Члены Центральной избирательной комиссии:
Абдуллаева Севиндж Гурбан кызы, Джавадов Фуад Муса оглы, Аскеров Бахшейиш Маммад оглы, Аскерова Найля Шахмердан кызы, Гасанов Тофик Элдар оглы, Халефов Элчин Абузер оглы, Ибрагимов Рамиз Хилал оглы, Касымов Ровзат Афет оглы, Гахраманлы Алмас Алисултан кызы, Гулиев Этибар Джафар оглы, Маммадов Элмар Элдар оглы, Маммадов Ильхам Сабир оглы, Мухтарова Арифа Агаверди кызы, Оруджов Габиль Ахмед оглы, Пашаев Гусейн Маммад оглы, Панахов Мазахир Маммад оглы, Рагимов Микаил Рахман оглы, Шахбазов Илькин Заур оглы.
Заместители членов ЦИК:
Джелилова Айсель Заур кызы, Караева Зурия Руслан кызы, Мустафаева Эльнаре Эйюб кызы.
Проект был вынесен на голосование после обсуждений и принят.
Таким образом, утвержден приведенный выше список членов ЦИК.
Напомним, что в соответствии с законодательством, срок полномочий всех избирательных комиссий в Азербайджане составляет 5 лет.
Состав ЦИК был сформирован на основании решения, принятого на пленарном заседании Милли Меджлиса 27 апреля 2021 года.//Оператив Медиа