Məzardan qızıl tapıldı - FOTO
Kəşf Panama paytaxtından 200 km cənub-qərbdəki Nata bölgəsində, El Cano arxeoloji ərazisində aparılıb. Qazıntının aparıcı arxeoloqu Culiya Mayo məzarın 8-11-ci əsrlərə aid olduğunu bildirib.
Məzarda iki bilərzik, iki sırğa və yarasa ilə timsah fiqurlarına malik qızıl yaxalıqlar tapılıb. C.Mayo qızıl-zinət əşyaları ilə dəfn edilmiş şəxsin qrupda ən yüksək sosial statusa malik olduğunu qeyd edib.
El Cano arxeoloji ərazisi təxminən 200 il boyunca ölülər üçün dəfn mərkəzi kimi istifadə olunub. Cümə günü əvvəllər aşkar edilmiş məzarla oxşar olan daha doqquz məzar üzərində qazıntılar aparılıb.
Panama Mədəniyyət Nazirliyi qazıntıların ölkə arxeologiyası və Mərkəzi Amerikadakı İspanaqədərki cəmiyyətlərin öyrənilməsi üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını açıqlayıb. Ekspertlərin sözlərinə görə, bu kəşf göstərir ki, həmin cəmiyyətlərdə ölüm yalnız son deyil, həm də sosial statusun qorunub saxlanıldığı mərhələ kimi qəbul edilib./“Qafqazinfo”

Из могилы нашли золото - ФОТО
Открытие было сделано в археологической зоне Эль Кано в районе Ната, расположенном в 200 км к юго-западу от столицы Панамы. Ведущий археолог раскопок Джулия Майо сообщила, что могила относится к 8-11 векам.
В могиле были найдены два браслета, две серьги и золотые ожерелья с фигурами летучей мыши и крокодила. Дж.Майо отметила, что человек, похороненный с золотыми украшениями, имел наивысший социальный статус в группе.
Археологическая зона Эль Кано использовалась как центр захоронения умерших примерно в течение 200 лет. В пятницу были проведены раскопки еще девяти могил, похожих на ранее обнаруженную.
Министерство культуры Панамы заявило, что раскопки имеют большое значение для изучения археологии страны и доиспанских обществ в Центральной Америке. По словам экспертов, это открытие показывает, что в этих обществах смерть воспринималась не только как конец, но и как этап сохранения социального статуса./«КавказИнфо»