Yaxın Şərqdə müharibəni dayandırmaq istəyən Uzaq Şərq dövləti –
ABŞ prezidenti Donald Tramp bir tərəfdən Tehranın danışıqlara maraq göstərdiyini söyləyərkən, digər tərəfdən ölkəsinin yaxın 2-3 həftə ərzində İrandakı bütün hərbi hədəfləri məhv edəcəyini bildirib. Bu o deməkdir ki, müharibə hələ bir müddət də davam edəcək.
Tramp son çıxışında əvvəlkilərdə olduğu kimi İranın donanması və hərbi hava qüvvələrini böyük ölçüdə məhv edildiyini vurğulasa da, məsələni hələ tam bitirmədiklərinə işarə edib.
Trampın çıxışından o da bəlli oldu ki, onun Hörmüz boğazının açılmasıyla bağlı orduya hücum əmri vermək fikri yoxdur. Misal üçün, Ağ Ev sahibi deyib ki, ABŞ hazırda dünyada ən böyük neft və qaz istehsalçısı olduğuna görə Hörmüz boğazına ehtiyacı yoxdur və bu marşrutdan istifadə edən ölkələr təhlükəsizliyi özləri təmin etməlidir.
Tramp müharibəni dayandırmaq istəyən dövlətlərin vasitəçilik təklifləri ilə bağlı heç nə deməyib. Halbuki müxtəlif ölkələr vasitəçilik təşəbbüsləri ilə çıxış edirlər. Sonuncu dəfə belə təşəbbüslə Pakistanla Çin birlikdə çıxış edib. Çin və Pakistan müttəfiq olduqlarından Yaxın Şərqdəki durumla bağlı eyni mövqeyə malikdir. Ancaq Ağ Ev Çin xarici işlər naziri Van İ ilə Pakistanın xarici işlər naziri İshaq Dar arasında Pekində keçirilən danışıqlardan sonra verilən Pakistan-Çin birgə bəyanatını qulaqardına vurmuş kimi görünür.
Yaxın Şərqdəki müharibə ikinci ayına qədəm qoyarkən, dünyanın enerji təchizatı ciddi böhran içində olarkən və neft qiymətləri kəskin şəkildə artırarkən, Pakistan və Çin sülhməramlı kimi prosesə müdaxilə etməyə çalışırlar. Çini ən çox narahat edən Hörmüz boğazının təhlükə altında olmasıdır.
Doğrudur, İran Çinə neft daşıyan tankerlərin Hörmüz boğazından keçidinə şərait yaradıb. Buna baxmayaraq, davam edən gərginlik Çinin bölgənin enerji daşıyıcılarına çıxını məhdudlaşdırıb. Pekində hesab edirlər ki, ABŞ İrana qarşı hərbi əməliyyat vasitəsilə digər rəqiblərini qorxutmağa çalışır. Məsələn, Çinin Tayvan adasını nəzarətə götürməklə bağlı planı var. Çin planının reallaşması üçün münasib zaman gözləyir. Tayvanı yalnız hərbi yolla nəzarətə götürmək mümkündür. Vaşinqton Çinin Tayvan adasını hərbi yolla nəzarətə götürməsinə seyrçi qalmayacaq. Bu səbəbdən ABŞ-ın İrana qarşı hərbi əməliyyatı həm də Çinə mesajdır ki, Pekin Tayvan adasını nəzarətə götürmək planından imtina etsin.
Donald Tramp mayın ortalarında Çinə səfər etməyi planlaşdırır. ABŞ prezidenti həmin tarixə qədər müharibəni bitirməyi planlaşdırır. Pekin də buna ümid edir. Yaxın Şərqdəki müharibələr Çin iqtisadiyyatına mənfi təsir edir. Bu müharibələr Çin ixracatçılarına problemlər yaradıb. Çinin Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman və İraqda müxtəlif layihələri mövcuddur. Hazırda isə bu ölkələrin hər biri atəş altındadır.
İranın zəifləməsi də Çinin iqtisadi maraqlarına təsir edir. Tehran və Pekin arasında onilliklər boyu davam edən tərəfdaşlıq mövcuddur. Çin İranın aparıcı ticarət tərəfdaşıdır və İran neftinin təxminən 80%-ni alır. Digər tərəfdən müharibələr Çinin plastik istehsalından tutmuş müasir sintetik parçalar üçün xammallara, telefonlara, elektrik avtomobillərinə və yarımkeçiricilərə gedən yüzlərlə komponentə qədər bütün təchizat zəncirinə mənfi təsir edir. Buna görə də Pekin Yaxın Şərq sülh prosesində fəal rol oynamaq barədə düşünür. Problem ondadır ki, Pekin qarşısında yenə Vaşinqtonu görəcək. ABŞ Çinin Yaxın Şərqdə diplomatik fəallığını əngəlləməyə çalışacaq.
İran Çinlə yanaşı Hindistana da neft daşıyan tankerlərin Hörmüz boğazından keçidinə şərait yaradıb. Ancaq Pekin kimi Yeni Dehli də müharibənin uzanmasından narahatdır. Böyük iyirmilərin (G20) 2023-cü ilin sentyabrında Yeni Dehlidə keçirilən sammitində Hindistan da daxil olmaqla Cənubi Asiyanı Yaxın Şərq üzərindən Avropa ilə birləşdirən yeni nəqliyyat dəhlizi ilə bağlı memorandum imzalanmışdı. Ancaq Yaxın Şərqdə davam edən müharibələr səbəbindən bu layihənin reallaşdırılması təxirə salınıb.

Президент США Дональд Трамп с одной стороны заявил, что Тегеран проявляет интерес к переговорам, а с другой — сообщил, что его страна в ближайшие 2-3 недели уничтожит все военные цели в Иране. Это означает, что война будет продолжаться еще какое-то время.
В своем последнем выступлении Трамп, как и прежде, подчеркнул, что военно-морские силы и военная авиация Ирана были существенно уничтожены, однако указал на то, что дело еще полностью не завершено.
Из выступления Трампа стало также ясно, что он не собирается отдавать военным приказ о наступлении для открытия пролива Ормуз. Например, хозяин Белого дома сказал, что США в настоящее время являются крупнейшим в мире производителем нефти и газа, поэтому не нуждаются в проливе Ормуз, а страны, использующие этот маршрут, должны сами обеспечивать его безопасность.
Трамп ничего не сказал о предложениях государств, желающих остановить войну, выступающих посредниками. Между тем, разные страны делают инициативы по посредничеству. В последний раз такую инициативу выступила совместно Пакистан и Китай. Китай и Пакистан, будучи союзниками, имеют одинаковую позицию по ситуации на Ближнем Востоке. Однако Белый дом, по-видимому, игнорирует совместное заявление Пакистана и Китая после переговоров в Пекине между министром иностранных дел Китая Ван И и министром иностранных дел Пакистана Ишаком Даром.
Когда война на Ближнем Востоке переходит во второй месяц, мировые поставки энергии переживают серьёзный кризис и цены на нефть резко растут, Пакистан и Китай пытаются вмешаться в процесс выступая миротворцами. Наиболее беспокоит Китай угроза безопасности пролива Ормуз.
Правда, Иран обеспечил проход танкеров с нефтью в Китай через пролив Ормуз. Несмотря на это, продолжающаяся напряженность ограничивает выход энергетических ресурсов региона для Китая. В Пекине считают, что США с помощью военных действий против Ирана пытаются запугать других соперников. Например, у Китая есть план взять под контроль остров Тайвань. Для реализации плана Китай ожидает благоприятного времени. Контроль над Тайванем возможен только военным путем. Вашингтон не останется сторонним наблюдателем, если Китай попытается военным путем взять под контроль Тайвань. По этой причине военная операция США против Ирана также является посланием Китая, чтобы Пекин отказался от плана захвата Тайваня.
Дональд Трамп планирует посетить Китай в середине мая. Президент США планирует завершить войну до этой даты. На это надеется и Пекин. Войны на Ближнем Востоке негативно влияют на экономику Китая. Эти войны создали проблемы для китайских экспортеров. В Китае есть различные проекты в Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратах, Омане и Ираке. Сейчас все эти страны находятся под обстрелом.
Ослабление Ирана также влияет на экономические интересы Китая. Между Тегераном и Пекином существует партнерство, продолжающееся десятилетиями. Китай является ведущим торговым партнером Ирана и покупает около 80% иранской нефти. С другой стороны, войны негативно влияют на всю цепочку поставок Китая — от производства пластика и современных синтетических тканей до сырья, телефонов, электромобилей и сотен компонентов для полупроводников. Поэтому Пекин думает активно играть роль в мирном урегулировании на Ближнем Востоке. Проблема в том, что он снова столкнется с Вашингтоном. США будут пытаться мешать дипломатической активности Китая на Ближнем Востоке.
Иран, наряду с Китаем, обеспечил проход танкеров с нефтью в Индию через пролив Ормуз. Но, как и Пекин, Нью-Дели беспокоится из-за затягивания войны. На саммите Большой двадцатки (G20) в сентябре 2023 года в Нью-Дели был подписан меморандум о новом транспортном коридоре, соединяющем Южную Азию с Европой через Ближний Восток, в котором участвовал и Индия. Однако из-за продолжающихся войн на Ближнем Востоке реализация этого проекта отложена.