Məşhur muşketyorun sümük və dişlərini oğurlayan
Niderlandda tanınmış arxeoloq Vim Deykman məşhur fransız muşketyoru d’Artanyana (Qraf d’Artanyan kimi tanınan Şarl de Batz de Kastelmor, XIV Lüdovikin qvardiya muşketyorlarının kapitanı kimi xidmət etmiş fransız əsgəri, A.Dümanın “Üç muşketyor” əsərinin qəhrəmanının prototipi) aid olduğu ehtimal edilən sümük qalıqlarını gizlətməkdə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Bu barədə “PZC” nəşri alimin ailəsinə istinadən məlumat yayıb.
Bir müddət sonra “De Limburger” qəzeti arxeoloqun sözügedən qalıqları rəsmi qurumlara təhvil verdikdən sonra sərbəst buraxıldığını yazıb.
Məlumata görə, söhbət tapılan çiyin sümüyü və iki dişdən gedir. Bir müddət əvvəl bu qalıqlarla bağlı tərəflər arasında hüquqi mübahisə yaranmışdı. Skelet fraqmentləri Maastrixt şəhərində aşkarlandığı üçün yerli bələdiyyə onların dərhal dövlətə geri qaytarılmasını tələb edib. Lakin Vim Deykman tarixi qalıqları özbaşına götürərək evində gizlədib.
Bu hadisədən sonra Maastrixt bələdiyyəsi ilə arxeoloq arasında münasibətlər kəskinləşib. Maraqlıdır ki, Deykman 2026-cı ildə “Maastrixtin arxeologiyası və irsinin qorunmasına verdiyi böyük töhfəyə görə” cəngavər tituluna layiq görülmüşdü.
May ayında İrs Müfəttişliyi tərəfindən keçirilən qəfil yoxlama zamanı sümük qalıqlarının təhvil verilməsi tələb olunsa da, arxeoloq bundan qətiyyətlə imtina edib. O, qalıqları etibarlı bir şəxsə saxlanılması üçün verdiyini və onların hazırda xüsusi seyfdə qorunduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, d’Artanyan aid olduğu ehtimal edilən qalıqlar martın ortalarında aşkar olunub.//Oxu.az

The famous musketeer's bones and teeth thief
Famous Dutch archaeologist Wim Deykman has been detained on suspicion of hiding bone remains believed to belong to the famous French musketeer d’Artagnan (Charles de Batz de Castelmore, known as the Count of Artagnan, a French soldier who served as captain of King Louis XIV’s guard musketeers, and the prototype of the hero in A. Dumas's "The Three Musketeers").
The publication “PZC” reported this information citing the family of the scholar.
Soon after, the newspaper “De Limburger” wrote that the archaeologist was released after handing over the mentioned remains to official authorities.
According to the information, the remains include a shoulder bone and two teeth. Some time ago, a legal dispute arose between the parties regarding these remains. Since the skeleton fragments were discovered in the city of Maastricht, the local municipality demanded their immediate return to the state. However, Wim Deykman took the historical remains without permission and hid them in his home.
After this incident, relations between the Maastricht municipality and the archaeologist worsened sharply. Interestingly, in 2026, Deykman was awarded a knighthood "for his great contribution to the archaeology and heritage preservation of Maastricht."
During a sudden inspection conducted by the Heritage Prosecutor’s Office in May, the handover of the bone remains was demanded, but the archaeologist firmly refused. He stated that he entrusted the remains to a reliable person for safekeeping and that they are currently kept in a special safe.
It should be noted that the remains believed to belong to d’Artagnan were discovered in mid-March.//Oxu.az