Mərakeşli hücumçu "Bavariya"ya keçir
Saibari bu mövsüm Erediviziyada parlaq bir mövsüm keçirib, 37 oyunda 19 qol vurub və 9 məhsuldar ötürmə edib. Onun çıxışları ona Niderland liqasının ən yaxşı oyunçusu adını qazandırıb, Avropanın ən yaxşı klublarının diqqətini cəlb edib.
Futbolçuya maraq Braziliya ilə matçda vurduğu qoldan sonra artıb. Bir neçə gün əvvəl "Bavariya" konkret transfer təklifi verib və artıq oyunçu ilə 2031-ci ilə qədər müqavilə razılaşdırılıb.
Daha sonra klublar transferlə bağlı şifahi razılığa gəliblər. Müqavilənin yekunlaşdırılması yaxın günlərdə ABŞ-da keçirilməsi planlaşdırılan tibbi müayinədən sonra gözlənilir./Trend

Moroccan striker transfers to "Bayern"
It is reported that the Munich club has reached an agreement regarding the transfer of the 25-year-old Moroccan forward.
Saibari had a brilliant season in the Eredivisie this season, scoring 19 goals and making 9 assists in 37 games. His performances earned him the title of the best player in the Dutch league and attracted the attention of the best clubs in Europe.
Interest in the footballer increased after the goal he scored in the match against Brazil. A few days ago, "Bayern" made a concrete transfer offer and has already agreed on a contract with the player until 2031.
Later, the clubs reached a verbal agreement regarding the transfer. The finalization of the contract is expected in the near future after the medical examination planned to be conducted in the USA./Trend