Mənzildə it və pişik saxlayanların DİQQƏTİNƏ -
Ev heyvanları bu gün bir çox ailələrin həyatında xüsusi yer tutur və gündəlik yaşamın vacib hissəsi hesab olunur. İt, pişik və digər ev heyvanları insanlar üçün sadəcə dost deyil, həm də ailənin bir üzvü kimi qəbul edilir. Lakin yaşayış binalarında və sıx məskunlaşmış ərazilərdə heyvan saxlanılması müəyyən qaydalar çərçivəsində həyata keçirilməlidir. Bu qaydalar həm heyvanların rifahını, həm də qonşuların rahatlığını və təhlükəsizliyini təmin etməyə xidmət edir.
Medianews.az milli.az-a istinadən xəbər verir ki, çoxmənzilli binalarda və mənzillərdə ev heyvanlarının saxlanılması ilə bağlı hüquqi qaydalar mövcuddur.
Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq olunmuş "Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrində it, pişik və ya digər ev heyvanlarının saxlanması qaydaları"nda qeyd olunur ki, baytarlıq, sanitariya-gigiyena, səs-küy və digər normaları pozmamaqla, şəhərdə və şəhərtipli qəsəbələrdə çoxmərtəbəli binaların ayrıca mənzillərində yaşayan hər bir ailəyə qonşulara narahatlıq yaratmamaq şərti ilə bir it və iki pişik saxlamağa icazə verilir.
Qeyd olunur ki, baytarlıq və dövlət sanitariya nəzarəti orqanların rəsmi razılığı əsasında "canlı təbiət" guşələrində, uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisələrində, yay və qış idman-sağlamlıq ocaqlarında, sanatoriya-kurort müəssisələrində (istirahət evlərində, pansionatlarda və s.) ev heyvanlarını saxlamaq olar.
Bundan başqa, şəhərdə və şəhərtipli qəsəbələrdə lazımi qaydada çəpərlənmiş və təcrid olunmuş ərazilərdə itlərin sərbəst gəzintisi təşkil edilə bilər.
Təşkilatlarda, idarələrdə, müəssisələrdə gözətçi itlər yalnız xüsusi yerlərdə saxlanmalıdır.
İri cins itlərin (senbernar, çoban iti, doq, boksyor, endelteryer, doberman-pinçer və s.) və digər heyvanların sahibləri mənzillərin, təşkilatların qapılarına it, yaxud vəhşi heyvan şəkilləri və "Təhlükəlidir" sözü yazılmış lövhələr vurmağa borcludurlar.

ATTENTION to those who keep dogs and cats in the apartment -
Pets today hold a special place in the lives of many families and are considered an important part of daily life. Dogs, cats, and other pets are accepted by people not only as friends but also as members of the family. However, keeping animals in residential buildings and densely populated areas must be carried out within certain rules. These rules serve to ensure both the welfare of the animals and the comfort and safety of the neighbors.
Medianews.az, citing milli.az, reports that there are legal regulations related to keeping pets in multi-storey buildings and apartments.
In the "Rules for keeping dogs, cats, or other pets in settlements of the Republic of Azerbaijan," approved by the Cabinet of Ministers, it is stated that without violating veterinary, sanitary-hygienic, noise, and other standards, each family living in separate apartments in multi-storey buildings in cities and urban-type settlements is allowed to keep one dog and two cats on the condition of not disturbing the neighbors.
It is noted that based on the official permission of veterinary and state sanitary control authorities, pets may be kept in "live nature" corners, social service institutions for children, summer and winter sports-health centers, and sanatorium-resort institutions (rest houses, boarding houses, etc.).
Additionally, in cities and urban-type settlements, free walking of dogs can be organized in properly fenced and isolated areas.
Guard dogs in organizations, offices, and institutions must be kept only in special places.
Owners of large dog breeds (Saint Bernard, shepherd dog, mastiff, boxer, Airedale terrier, Doberman pinscher, etc.) and other animals are required to place signs with pictures of dogs or wild animals and the word "Dangerous" on the doors of apartments and organizations.