Mənzildə it və pişik saxlayanların DİQQƏTİNƏ -
Ev heyvanları bu gün bir çox ailələrin həyatında xüsusi yer tutur və gündəlik yaşamın vacib hissəsi hesab olunur. İt, pişik və digər ev heyvanları insanlar üçün sadəcə dost deyil, həm də ailənin bir üzvü kimi qəbul edilir. Lakin yaşayış binalarında və sıx məskunlaşmış ərazilərdə heyvan saxlanılması müəyyən qaydalar çərçivəsində həyata keçirilməlidir. Bu qaydalar həm heyvanların rifahını, həm də qonşuların rahatlığını və təhlükəsizliyini təmin etməyə xidmət edir.
Medianews.az milli.az-a istinadən xəbər verir ki, çoxmənzilli binalarda və mənzillərdə ev heyvanlarının saxlanılması ilə bağlı hüquqi qaydalar mövcuddur.
Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq olunmuş "Azərbaycan Respublikasının yaşayış məntəqələrində it, pişik və ya digər ev heyvanlarının saxlanması qaydaları"nda qeyd olunur ki, baytarlıq, sanitariya-gigiyena, səs-küy və digər normaları pozmamaqla, şəhərdə və şəhərtipli qəsəbələrdə çoxmərtəbəli binaların ayrıca mənzillərində yaşayan hər bir ailəyə qonşulara narahatlıq yaratmamaq şərti ilə bir it və iki pişik saxlamağa icazə verilir.
Qeyd olunur ki, baytarlıq və dövlət sanitariya nəzarəti orqanların rəsmi razılığı əsasında "canlı təbiət" guşələrində, uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisələrində, yay və qış idman-sağlamlıq ocaqlarında, sanatoriya-kurort müəssisələrində (istirahət evlərində, pansionatlarda və s.) ev heyvanlarını saxlamaq olar.
Bundan başqa, şəhərdə və şəhərtipli qəsəbələrdə lazımi qaydada çəpərlənmiş və təcrid olunmuş ərazilərdə itlərin sərbəst gəzintisi təşkil edilə bilər.
Təşkilatlarda, idarələrdə, müəssisələrdə gözətçi itlər yalnız xüsusi yerlərdə saxlanmalıdır.
İri cins itlərin (senbernar, çoban iti, doq, boksyor, endelteryer, doberman-pinçer və s.) və digər heyvanların sahibləri mənzillərin, təşkilatların qapılarına it, yaxud vəhşi heyvan şəkilləri və "Təhlükəlidir" sözü yazılmış lövhələr vurmağa borcludurlar.

ВНИМАНИЕ для тех, кто держит собак и кошек в квартире -
Домашние животные сегодня занимают особое место в жизни многих семей и считаются важной частью повседневной жизни. Собака, кошка и другие домашние животные для людей не просто друзья, но и воспринимаются как члены семьи. Однако содержание животных в жилых домах и густонаселённых районах должно осуществляться в рамках определённых правил. Эти правила служат как для благополучия животных, так и для комфорта и безопасности соседей.
Medianews.az со ссылкой на milli.az сообщает, что существуют юридические нормы касательно содержания домашних животных в многоэтажных домах и квартирах.
В утверждённых Кабинетом Министров "Правилах содержания собак, кошек и других домашних животных в населённых пунктах Азербайджанской Республики" указано, что не нарушая ветеринарных, санитарно-гигиенических, шумовых и других норм, в квартирах многоэтажных домов в городах и городских-type посёлках каждой семье разрешается содержать по одной собаке и двум кошкам при условии не причинять беспокойство соседям.
Отмечается, что с официального согласия ветеринарных и государственных органов санитарного надзора в «уголках живой природы», социальных службах для детей, летних и зимних спортивно-оздоровительных учреждениях, санаторно-курортных заведениях (домах отдыха, пансионатах и т. д.) можно содержать домашних животных.
Кроме того, в городах и городского типа посёлках на надлежащим образом ограждённых и изолированных территориях может организовываться свободная прогулка собак.
В организациях, учреждениях и предприятиях сторожевые собаки должны содержаться только в специальных местах.
Владельцы крупных пород собак (сенбернар, овчарка, дог, боксер, эндлтерьер, доберман-пинчер и др.) и других животных обязаны размещать на дверях квартир и организаций таблички с изображением собаки или дикого животного и надписью «Опасно».