Məktəblərdə telefon qadağası
İngiltərədə Təhsil Nazirliyi ayrı-ayrı məktəblərdə mobil telefondan istifadəyə qoyulan məhdudiyyətləri qanunvericiliyə salmağa hazırlaşır.
Medianews.az xəbər verir ki, məqsəd şagirdlərin bütün günü telefondan asılı qalmamasına nail olmaqdır.
Qanun qəbul ediləndən sonra indiyədək tövsiyə xarakteri daşıyan məhdudiyyətlər artıq məktəblər üçün məcburi olacaq.
Qanun layihəsində məktəblərdə telefonların bağlı saxlanması, xüsusi dolablarda yerləşdirilməsi kimi hallar nəzərdə tutulur.
Təhsil keyfiyyətinə nəzarət edən "Ofsted" (“Office for Standards in Education”) qurumu artıq bu aydan məktəblərdə yeni telefon siyasətinin icrasını yoxlamağa başlayacaq.
Hələlik Birləşmiş Krallığın müxtəlif bölgələrində məktəblərdə telefondan istifadə məsələsinə yanaşma müxtəlifdir. Şotlandiyada məktəb rəhbərlərinə qadağa tətbiq etmək səlahiyyəti verilib. Uelsdə də qərar məktəblərin ixtiyarındadır. Şimali İrlandiyada isə “telefonsuz məktəb” pilot layihəsi icra olunur.

Министерство образования Великобритании готовится закрепить в законодательстве ограничения на использование мобильных телефонов в отдельных школах.
Как сообщает Medianews.az, цель — добиться того, чтобы ученики не были полностью зависимы от телефонов в течение всего дня.
После принятия закона ограничения, которые до сих пор носили рекомендательный характер, станут обязательными для школ.
В законопроекте предусмотрены такие меры, как хранение телефонов в выключенном состоянии или размещение их в специальных шкафчиках.
Орган, контролирующий качество образования — "Ofsted" («Office for Standards in Education») — уже с этого месяца начнёт проверять выполнение новой политики по использованию телефонов в школах.
Пока что подход к использованию телефонов в школах в различных регионах Соединённого Королевства различается. В Шотландии руководителям школ предоставлено право вводить запреты. В Уэльсе решение остаётся за школами. В Северной Ирландии реализуется пилотный проект «школа без телефонов».