Venesuelada zəlzələ zamanı
Bu barədə Venesuela Milli Assambleyasının sədri Xorxe Rodriqes özünün “Telegram” kanalında məlumat yayıb.
Onun dərc etdiyi gündəlik hökumət məlumatına əsasən, 16 740 nəfər yaralanıb, 17 907 sakin evsiz qalıb. 190 bina tamamilə dağılıb, daha 856 bina ciddi ziyan görüb. Axtarış-xilasetmə əməliyyatı zamanı 6 462 nəfər xilas edilib. 33 652 zərərçəkənə tibbi yardım göstərilib, 128 324 ailəyə yardım edilib. Müvəqqəti düşərgələrdə 20 903 nəfər yerləşdirilib, zərərçəkənlərə 10 min tondan çox ərzaq çatdırılıb.
Xatırladaq ki, iyunun 24-də Venesuelada təxminən 40 saniyə intervalla 7,2 və 7,5 maqnitudalı iki zəlzələ baş verib. Əsas yeraltı təkanlardan sonra 1 275 afterşok qeydə alınıb.//Report

The death toll from devastating earthquakes in Venezuela has reached 4,734 people.
Medianews.az reports, citing "Report," that this information was shared by Jorge Rodriguez, the Speaker of the National Assembly of Venezuela, on his "Telegram" channel.
According to the daily government report he published, 16,740 people have been injured, and 17,907 residents have been left homeless. 190 buildings have been completely destroyed, and another 856 buildings have suffered serious damage. During search and rescue operations, 6,462 people have been rescued. Medical assistance has been provided to 33,652 victims, and aid has been given to 128,324 families. Temporary camps have accommodated 20,903 people, and more than 10 thousand tons of food have been delivered to the victims.
It is worth recalling that on June 24, two earthquakes with magnitudes of 7.2 and 7.5 occurred in Venezuela about 40 seconds apart. After the main shocks, 1,275 aftershocks were recorded.