Məktəblər distant təhsilə keçiriləcək? -
"Mövcud vəziyyətlə bağlı təhsil eksperti kimi bildirmək olar ki, uşaqlar arasında virusun sürətlə yayılması təhsil prosesinə birbaşa təsir göstərir".
Medianews.az xəbər verir ki, bu fikirləri Medialoq.az-a açıqlamasında təhsil eksperti Qoşqar Məhərrəm deyib.
O deyib ki, hazırda məktəblərdə dərsə davamiyyətin aşağı düşməsi müşahidə olunur:
"Bu, tədrisin keyfiyyəti baxımından ciddi risk yaradır. Lakin praktika göstərir ki, ölkədə məktəblərin tam şəkildə qapanması yalnız son çarə kimi nəzərdən keçirilir. Adətən, kütləvi yoluxma halları müəyyən məktəb və ya siniflər üzrə intensivləşərsə, lokal qapanmalar tətbiq olunur. Yəni bütöv ölkə üzrə deyil, konkret məktəb, sinif və ya paralellər üzrə müvəqqəti fasilələr verilə bilər. Elm və Təhsil Nazirliyi belə hallarda Səhiyyə qurumlarının rəyini əsas götürür. Əgər virusun ağırlaşma riski artarsa və uşaqların sağlamlığına real təhlükə yaranarsa, qapanma ehtimalı yüksəlir".

Школы перейдут на дистанционное обучение? -
«По текущей ситуации можно сказать, что, как эксперт в области образования, быстрый рост распространения вируса среди детей напрямую влияет на образовательный процесс».
Medianews.az сообщает, что эти слова в интервью Medialog.az сказал эксперт по образованию Кошгар Махаррам.
Он отметил, что сейчас наблюдается снижение посещаемости занятий в школах:
«Это создает серьезный риск с точки зрения качества обучения. Однако практика показывает, что полное закрытие школ по всей стране рассматривается только как крайняя мера. Обычно, если случаи массового заражения учащихся концентрируются в определенной школе или классе, применяются локальные закрытия. То есть временные перерывы могут быть введены не по всей стране, а по конкретной школе, классу или параллели. Министерство науки и образования в таких случаях руководствуется мнением медицинских учреждений. Если риск осложнений вируса возрастет и возникнет реальная угроза для здоровья детей, вероятность закрытия увеличится».