“Maye ölüm” adlandırılan içkilər:
Amerikalı kardiocərrah Ceremi London uzunmüddətli müşahidələrinə əsaslanaraq bəzi gündəlik vərdişlərin ürək sağlamlığına ciddi zərər verdiyini bildirib.
Medianews.az bildirir ki, o, xüsusilə qazlı içkiləri “mayе ölüm” adlandıraraq onların hətta az miqdarda belə zərərli ola biləcəyini deyib.
Həkim siqaret və alkoqolun orqanizmə ciddi ziyan vurduğunu vurğulamaqla yanaşı, yüksək şəkərli qazlı içkilərin də sağlamlıq üçün təhlükəli olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, bu içkilər yüksək kalorili tərkibə malikdir və bədəndə “toxluq hissi” yaratmır, nəticədə artıq çəki və metabolik pozuntulara səbəb ola bilər.
Digər amerikalı mütəxəssis, Uilyam Li, qazlı içkilərin tərkibindəki şəkər, əlavələr və konservantların uzunmüddətli istifadə zamanı orqanizmdə “zəhər yükü” yarada biləcəyini bildirib.
Araşdırmalara görə, bu içkilər insulin müqavimətini artırır, 2-ci tip diabet və ürək-damar xəstəlikləri riskini yüksəldə bilər. Bəzi tədqiqatlar isə yüksək istehlakın müəyyən xərçəng növləri ilə əlaqəsini göstərir.
Mütəxəssislər qazlı içkilər əvəzinə ən sağlam seçim kimi təmiz suyu tövsiyə edirlər. Alternativ içkilər sırasında şəkərsiz çay, qəhvə, süd və bitki mənşəli süd məhsulları, həmçinin az miqdarda təbii meyvə şirəsi göstərilir.
Həkimlər ümumilikdə şəkərli içkilərin müntəzəm istifadəsinin azaldılmasını və gündəlik maye qəbulunda suya üstünlük verilməsini məsləhət görürlər.

Американский кардиохирург Джереми Лондон, основываясь на длительных наблюдениях, заявил, что некоторые ежедневные привычки наносят серьезный вред здоровью сердца.
Medianews.az сообщает, что он особенно назвал газированные напитки «жидкой смертью» и отметил, что они могут быть вредны даже в малом количестве.
Врач, подчеркивая, что курение и алкоголь наносят серьезный вред организму, отметил также, что газированные напитки с высоким содержанием сахара опасны для здоровья. По его словам, эти напитки имеют высокую калорийность и не вызывают чувства насыщения в организме, что может привести к избыточному весу и метаболическим нарушениям.
Другой американский специалист, Уильям Ли, заявил, что содержащиеся в газированных напитках сахар, добавки и консерванты при длительном употреблении могут создать в организме «токсическую нагрузку».
Согласно исследованиям, эти напитки увеличивают инсулинорезистентность, могут повысить риск развития диабета 2 типа и сердечно-сосудистых заболеваний. Некоторые исследования также показывают связь между их высоким потреблением и определёнными видами рака.
Специалисты рекомендуют в качестве самой здоровой альтернативы газированным напиткам чистую воду. Среди альтернативных напитков отмечают несладкий чай, кофе, молоко и растительные молочные продукты, а также в небольшом количестве натуральные фруктовые соки.
Врачи в целом советуют сократить регулярное потребление сладких напитков и отдавать предпочтение воде в ежедневном приёме жидкости.