Liseydə silahlı insidentin işıqlandırılması: jurnalistlərə tutulan iradın faydası oldumu? –
Liseydə silahlı insidentin işıqlandırılması: jurnalistlərə tutulan iradın faydası oldumu? – AÇIQLAMA
Fevralın 6-da İdrak Liseyinin Bakı filialında silahlı insident baş verəndə Mətbuat Şurası medaiaya müraciət ünvanlamış, hadisənin işıqlandırılması zamanı “Jurnalistlərin Etik Davranış Qaydaları”nın pozulduğunu vurğulamış, medianı peşəkarlığı qorumağa çağırmışdı.
Həmin çağırışın effekti oldumu?
Fevralın 10-da Medianews.az saytı Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məciddən çağırışdan sonrakı müşahidələrini bölüşməsini istəyib.
Rəşad Məcid bildirib ki, Mətbuat Şurasının mediaya ünvanladığı çağırışın effekti oldu: “Birincisi, ümumən şura mediada uşaq hüquqlarının qorunmasının vacibliyinə diqqət çəkdi, mövcud istiqamətdə müzakirə getdi. Hesab edirəm ki, bu cəhət gələcəkdə oxşar durumların yarana biləcəyi təqdirdə, bir növ, immunitetə çevriləcək. Yəni jurnalistlər durumun həssaslığını nəzərə alacaqlar.
İkincisi isə biz ayrı-ayrı media orqanlarının paylaşımları sildiklərini də müşahidə etdik.
Ümumən Mətbuat Şurasının mövqeyinin uşaqlarla bağlı informasiyalara diqqətlə yanaşılması istiqamətində tutarlı çağırış olduğu düşüncəsindəyəm.
Fikrimcə, şura “Azərbaycan Jurnalistlərinin Etik Davranış Qaydaları”ndan çıxış edərək, məsələyə təfərrüatla izah verdi. Ümid edək ki, gələcəkdə belə xoşagəlməz hallar təkrarlanmayacaq”.
Xatırladaq ki, fevralın 6-da Bakının Binəqədi rayonunda yerləşən İdrak Liseyində 10-cu sinif şagirdlərindən biri səhər dərsə gələrkən atasının ov tüfəngini də götürüb, çantasında gizlədərək liseyin binasına keçirib. Şagird həmin silahla liseyin gənc müəlliməsi Şəhla Kamilovaya atəş açıb.
Güllə yarası alan müəllimə dərhal xəstəxanaya yerləşdirilib və əməliyyat olunub. Son məlumatlara görə, vəziyyəti stabilləşib.
Polislər insidenti törədən şagirdi tutublar. Prokurorluq faktla bağlı cinayət işinə başlayıb. Məhkəmə şagird barəsində 4 aylıq həbs qətimkan tədbiri seçib.
Fevralın 6-da Mətbuat Şurasının mediaya ünvanlandığı müraciətdə vurğulanıb ki, liseydə baş vermiş insident ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olsa da, media mənsublarının hadisə ilə bağlı bu təhsil ocağı şagirdindən açıqlama alma və yayma üsulları qətiyyən yolverilməzdir: “Bu, “Azərbaycan Jurnalistlərinin Etik Davranış Qaydaları”na tamamilə ziddir. Belə ki, qaydaların “Şərəf və ləyaqətin qorunması, şəxsi həyatın toxunulmazlığı” adlı 3-cü prinsipinin 3.9-cu bəndində bildirilir ki, “jurnalist uşaqların məsumluğu və inamından sui-istifadə etməməli, hüquqlarına hörmətlə yanaşmalı, onların fikirlərinin çatdırılması ilə bağlı xüsusi məsuliyyət nümayiş etdirməli, valideyinlərinin və ya qanuni himayəçilərinin icazəsi olmadan uşaqlardan müsahibə götürməməyə səy göstərməlidir”.
Həmin bənddə o da bildirilir ki, “daha vacib ictimai əhəmiyyət kəsb edən maraqların mövcud olduğu hallar istisna olmaqla, jurnalist uşaqların şəxsi həyatı barədə məlumatları və ya fotoşəkilləri dərc etməməlidir. Jurnalist faciə və ya cinayət əməli nəticəsində zərər çəkmiş, yaxud belə hadisələrə cəlb edilmiş uşaqların kimliyini mütləq qorumalıdır”. Təəssüf ki, İdrak Liseyindəki insidentlə bağlı üzərində dayandığımız təqdimatda buna riayət edilmədi”.
Şuranın müraciətində daha sonra bildirilib ki, media mənsublarının İdrak Liseyi şagirdindən aldıqları müsahibə, həmçinin müsahibə zamanı yol verdikləri davranış “Jurnalistlərin Etik Davranış Qaydaları”nın “Jurnalistin özünün və çalışdığı orqanının reputasiyasının qorunması” adlı 5-ci prinsipində əksini tapmış “ictimai əhəmiyyət” anlayışı “ictimaiyyət üçün maraqlı” olan informasiya ilə qarışdırılmamalıdır” tələbinin də pozulmasıdır: “Onların hərəkəti hadisə ilə bağlı əsl həqiqətləri üzə çıxarmaq məramına xidmət deyildi və məlum olaya olan ictimai diqqətə adekvat peşəkar davranış nümunəsi kimi qiymətləndirilə bilməz.
Azərbaycan Mətbuat Şurası jurnalistləri, xüsusən ekstremal durumların, cəmiyyətdə rezonans doğurmuş hadisələrin və belə olaylarla əlaqəli məqamların işıqlandırılmasında emosiyalara qapılmamağa, tələskənliyə yol verməməyə və konkret mahiyyət üzrə davranmağa çağırır. Unutmaq olmaz ki, həssaslıq ən böyük peşəkarlıq meyarıdır və medianın yalnız yüksək peşəkar həssaslığı ilə hazırladığı materiallar insanların informasiya tələbatını qarşılamaq iqtidarındadır. Buna əks təmayüllərin hər biri cəmiyyətə ziyandır”.
İdrak Liseyi Təhsil Nazirliyinin lisenziyası ilə fəaliyyət göstərən özəl təhsil müəssisəsidir. Liseyi pedaqoji elmlər doktoru, professor Mönsüm Alışov ilk dəfə 2008-ci ildə Sumqayıt şəhərində yaradıb. 2014-cü ildə isə liseyin Bakı filialı fəaliyyətə başlayıb.
İdrak Liseyinin paytaxtdakı binası Binəqədi rayonu ərazisində, Ziya Bünyadov küçəsində yerləşir.
İdrak Liseyində ümumi orta məktəb təhsili 3 pillədən – ibtidai, ümumi orta və tam orta təhsildən ibarətdir. Eyni zamanda liseydə məktəbəqədər təhsil tədris olunur. Liseydə tədris 3 dildə - Azərbaycan, rus, ingilis (İB-Beynəlxalq Bakalavr) proqramı ilə təşkil olunur.
Liseyin saytında yerləşdirilmiş məlumatda bildirilir ki, lisey fasiləsiz olaraq mühafizə işinin təşkili ilə əlaqədar olan şirkət əməkdaşları tərəfindən mühafizə olunur, kənar şəxslərin binaya girişi qadağandır.

Coverage of the armed incident at the lyceum: Was the reprimand given to journalists beneficial? –
Coverage of the armed incident at the lyceum: Was the reprimand given to journalists beneficial? – EXPLANATION
When a armed incident occurred at the Baku branch of Idrak Lyceum on February 6, the Press Council addressed an appeal to the media, emphasizing the violation of the "Journalists' Code of Ethical Conduct" during the coverage of the incident and calling on the media to maintain professionalism.
Did that call have any effect?
On February 10, the Medianews.az site asked Rashad Majid, the chairman of the Press Council, to share his observations following the call.
Rashad Majid stated that the call made by the Press Council to the media was effective: "Firstly, the council drew attention to the importance of protecting children's rights in the media overall, and discussions were held on the existing direction. I believe that this aspect will become a kind of immunity in case similar situations arise in the future. That is, journalists will take into account the sensitivity of the situation.
Secondly, we also observed that some media outlets deleted the posts.
Overall, I think the position of the Press Council was a strong call for careful handling of information related to children.
In my opinion, the council explained the matter in detail based on the "Code of Ethical Conduct of Azerbaijani Journalists." Let's hope that such unpleasant incidents will not be repeated in the future."
Recall that on February 6, in the Idrak Lyceum located in the Binagadi district of Baku, one of the 10th-grade students brought his father's hunting rifle hidden in his bag into the lyceum building in the morning while going to class. The student fired the weapon at the young teacher Shahla Kamilova.
The teacher, who was shot, was immediately hospitalized and underwent surgery. According to the latest information, her condition has stabilized.
Police have apprehended the student responsible for the incident. The Prosecutor's Office has launched a criminal case regarding the fact. The court has chosen a four-month pre-trial detention measure for the student.
On February 6, in the appeal of the Press Council to the media, it was emphasized that although the incident at the lyceum attracted public attention, the methods of obtaining and distributing statements from this educational institution's student by media representatives regarding the incident are absolutely unacceptable: "This is completely contrary to the "Code of Ethical Conduct of Azerbaijani Journalists." According to Article 3.9 of the third principle titled "Protection of Honor and Dignity, Inviolability of Private Life," "a journalist must not exploit the innocence and trust of children, must respect their rights, must bear special responsibility in conveying their opinions, and should try not to interview children without the permission of their parents or legal guardians."
The same clause also states that "except in cases where more important public interest exists, journalists should not publish information or photographs about the private lives of children. Journalists must absolutely protect the identities of children who have suffered harm or have been involved in tragic or criminal incidents." Unfortunately, in the coverage of the incident at Idrak Lyceum, which we focus on, these principles were not observed."
The Council's appeal further stated that the interviews taken from the Idrak Lyceum student by media representatives, as well as their behavior during the interview, violate the requirement of the fifth principle of the "Journalists' Code of Ethical Conduct," titled "Protecting the reputation of the journalist and their organization," namely that the concept of "public interest" should not be confused with information "interesting to the public": "Their actions did not serve the intention of uncovering the real facts regarding the incident, and cannot be considered an example of professional conduct adequate to the public attention to the incident.
The Azerbaijan Press Council calls on journalists, especially in covering extreme situations, incidents that have caused resonance in society, and related issues, not to be swayed by emotions, not to rush, and to act on the basis of concrete essence. Let us not forget that sensitivity is the greatest criterion of professionalism and only materials prepared by the media with high professional sensitivity are capable of meeting people's information needs. Any opposite tendencies are harmful to society."
Idrak Lyceum is a private educational institution operating under the license of the Ministry of Education. The lyceum was founded by Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Mönsüm Alışov first in Sumgait city in 2008. In 2014, the lyceum's Baku branch began operating.
The lyceum's building in the capital is located in the Binagadi district on Ziya Buniyadov street.
At Idrak Lyceum, general secondary education consists of three levels – primary, general secondary, and full secondary education. Preschool education is also provided at the lyceum. Education is organized in three languages – Azerbaijani, Russian, and English (IB-International Baccalaureate) programs.
Information posted on the lyceum's website states that the lyceum is continuously guarded by employees of a security company responsible for organizing security, and entry of unauthorized persons into the building is prohibited.