Medianews.az xəbər verir ki, pilotsuz aparat NATO-nun, daha dəqiqi, Baltik ölkələrin hava məkanında keşik çəkən Fransanın qırıcıları tərəfindən məhv edilib.
Vurulan PUA-nın hansı ölkəyə məxsus olduğu açıqlanmayıb.
Qeyd edək ki, ilk dəfədir Latviyanın hava məkanında dron vurulur.
Ölkənin Ludza və Rezekne bölgələrinin sakinlərinin mobil telefonlarına hava məkanında təhlükə barədə xəbərdarlıq göndərilib. Bu xəbərdarlıq əhalinin sığınacaqlara üz tutmasını nəzərdə tutur.
Son aylarda Estoniya, Litva və Latviyanın hava məkanına dəfələrlə pilotsuz aparatlar daxil olub. Həmin ölkələrin hakimiyyət orqanları bildiriblər ki, bunlar Rusiyanın radioelektron mübarizə vasitələrinin təsiri nəticəsində marşrutdan yayınaraq Baltik ölkələrinin hava məkanına düşən Ukrayna dronlarıdır. Rusiya isə əksinə, Baltik dövlətlərini Ukrayna pilotsuz aparatlarının Rusiya ərazilərinə hücumları üçün öz hava məkanlarından istifadəyə şərait yaratmaqda ittiham edib.
Mayın əvvəlində Latviyada iki Ukrayna pilotsuz aparatının Rusiya istiqamətindən ölkənin hava məkanına daxil olması siyasi qalmaqala səbəb olmuşdu. Həmin vaxt müdafiə naziri Andris Sprūds istefa vermiş, o, ölkənin təhlükəsizliyini təmin edə bilməməkdə günahlandırılmışdı. Bundan sonra hakim koalisiya dağılmışdı.

В воздушное пространство Латвии проник беспилотный летательный аппарат (БЛА).
Medianews.az сообщает, что беспилотник был уничтожен истребителями Франции, осуществляющими патрулирование в воздушном пространстве НАТО, а точнее — стран Балтии.
Не раскрывается, к какой стране принадлежал сбитый БЛА.
Отметим, что это первый случай, когда в воздушном пространстве Латвии был сбит дрон.
Жителям регионов Лудза и Резекне страны были отправлены предупреждения о опасности в воздушном пространстве на мобильные телефоны. Это предупреждение подразумевает, что населению следует направиться в убежища.
В последние месяцы беспилотники неоднократно проникали в воздушное пространство Эстонии, Литвы и Латвии. Власти этих стран заявили, что это украинские дроны, сбившиеся с маршрута под воздействием российских средств радиоэлектронной борьбы и проникшие в воздушное пространство стран Балтии. Россия, в свою очередь, обвиняла балтийские государства в предоставлении своего воздушного пространства для атак украинских беспилотников на российские территории.
В начале мая проникновение двух украинских беспилотников в латвийское воздушное пространство с направления России вызвало политический скандал. Тогда министр обороны Андрис Спрудс подал в отставку, его обвинили в неспособности обеспечить безопасность страны. После этого правящая коалиция распалась.