Medianews.az xəbər verir ki, pilotsuz aparat NATO-nun, daha dəqiqi, Baltik ölkələrin hava məkanında keşik çəkən Fransanın qırıcıları tərəfindən məhv edilib.
Vurulan PUA-nın hansı ölkəyə məxsus olduğu açıqlanmayıb.
Qeyd edək ki, ilk dəfədir Latviyanın hava məkanında dron vurulur.
Ölkənin Ludza və Rezekne bölgələrinin sakinlərinin mobil telefonlarına hava məkanında təhlükə barədə xəbərdarlıq göndərilib. Bu xəbərdarlıq əhalinin sığınacaqlara üz tutmasını nəzərdə tutur.
Son aylarda Estoniya, Litva və Latviyanın hava məkanına dəfələrlə pilotsuz aparatlar daxil olub. Həmin ölkələrin hakimiyyət orqanları bildiriblər ki, bunlar Rusiyanın radioelektron mübarizə vasitələrinin təsiri nəticəsində marşrutdan yayınaraq Baltik ölkələrinin hava məkanına düşən Ukrayna dronlarıdır. Rusiya isə əksinə, Baltik dövlətlərini Ukrayna pilotsuz aparatlarının Rusiya ərazilərinə hücumları üçün öz hava məkanlarından istifadəyə şərait yaratmaqda ittiham edib.
Mayın əvvəlində Latviyada iki Ukrayna pilotsuz aparatının Rusiya istiqamətindən ölkənin hava məkanına daxil olması siyasi qalmaqala səbəb olmuşdu. Həmin vaxt müdafiə naziri Andris Sprūds istefa vermiş, o, ölkənin təhlükəsizliyini təmin edə bilməməkdə günahlandırılmışdı. Bundan sonra hakim koalisiya dağılmışdı.

Medianews.az reports that the unmanned vehicle was destroyed by NATO, more precisely, by French fighters patrolling the airspace of the Baltic countries.
It has not been disclosed to which country the downed UAV belonged.
It should be noted that this is the first time a drone has been shot down in Latvia's airspace.
A warning about danger in the airspace was sent to the mobile phones of residents in the Ludza and Rezekne regions of the country. This warning implies that the population should head to shelters.
In recent months, drones have repeatedly entered the airspace of Estonia, Lithuania, and Latvia. The authorities of these countries have stated that these are Ukrainian drones which, as a result of the impact of Russian electronic warfare means, have deviated from their route and entered the airspace of the Baltic countries. On the contrary, Russia has accused the Baltic states of facilitating the use of their airspace for attacks by Ukrainian drones on Russian territory.
At the beginning of May, the entry of two Ukrainian drones into Latvia’s airspace from the Russian direction caused a political scandal. At that time, Defense Minister Andris Sprūds resigned, as he was blamed for failing to ensure the country’s security. After that, the ruling coalition collapsed.