Köçəryan neçə mandat itirdi?
Ermənistanda iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisinin ilkin nəticələrinə görə, qanunverici orqan 105 nəfərdən ibarət olur, baş nazir Nikol Paşinyanın Vətəndaş Sazişi Partiyası 64, Güclü Ermənistan bloku 29, Ermənistan bloku 12 mandat alır.
Medianews.az bildirir ki, Ermənistan parlamenti azı 101 nəfərlikdir, seçkilərin nəticələri əsasında say tərkibi arta bilir.
2021-ci ildə seçilmiş indiki parlament 107 nəfərlikdir. Vətəndaş Sazişi Partiyasının 69, Ermənistan blokunun 28, sabiq prezident Serj Sərkisyana bağlı “Qürurluyam” blokunun 6, müstəqillərin 4 mandatı var.
Serj Sərkisyanın Ermənistan Respublikaçılar Partiyası 7 iyun seçkisinə qatılmayıb.
Güclü Ermənistan bloku parlamentdə yeni qüvvədir. Bu blokda aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır. 1965-ci il təvəllüdlü Samvel Karapetyan Rusiyada fəaliyyət göstərən biznesmendir. 2025-ci ilin iyun ayında hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib, dekabrda ev dustaqlığına buraxılıb. Güclü Ermənistan Partiyası 2026-cı ilin yanvarında təsis olunub.
Ermənistan bloku indiki parlamentlə müqayisədə 16 mandat itirir. Bu bloka Robert Köçəryan liderlik edir. 1954-cü il təvəllüdlü Robert Köçəryan 1992-1997-ci illərdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimin başçısı olub. 1997-ci ilin martında Ermənistanın baş naziri postuna keçib. 1998-ci ilin fevralında prezident Levon Ter-Petrosyan istefa verib. Baş nazir kimi prezident səlahiyyətlərini icra etməyə başlayan Robert Köçəryan 1998 və 2003-cü illərdə dövlət başçısı seçilib.
1975-ci il təvəllüdlü Nikol Paşinyan baş nazir kürsüsünə 2018-ci il mayın 8-də inqilab dalğasında oturub. Həmin il dekabrın 9-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisini Nikol Paşinyanın “Mənim addımım” bloku, 2021-ci il iyunun 20-də keçirilən növbədənkənar parlament seçkisini Vətəndaş Sazişi Partiyası udub.

Согласно предварительным результатам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня, законодательный орган состоит из 105 человек, Партия гражданского согласия премьер-министра Никола Пашиняна получает 64 места, блок Сильная Армения — 29, блок Армения — 12 мандатов.
Medianews.az сообщает, что армянский парламент состоит из как минимум 101 человека, число членов может увеличиваться на основании результатов выборов.
Нынешний парламент, избранный в 2021 году, насчитывает 107 человек. Партия гражданского согласия имеет 69 мандатов, блок Армения — 28, блок «Горжусь» - связан с бывшим президентом Сержем Саргсяном — 6, у независимых депутатов — 4 мандата.
Партия Республиканцев Армении Сержа Саргсяна не участвовала в выборах 7 июня.
Блок Сильная Армения — новая сила в парламенте. В этом блоке ведущей силой является Партия Сильная Армения, возглавляемая Самвелом Карапетяном. Родившийся в 1965 году Самвел Карапетян — бизнесмен, действующий в России. В июне 2025 года он был арестован по обвинению в призывах к насильственному захвату власти, в декабре освобожден под домашний арест. Партия Сильная Армения была основана в январе 2026 года.
Блок Армения теряет 16 мандатов по сравнению с нынешним составом парламента. Этим блоком руководит Роберт Кочарян. Родившийся в 1954 году Роберт Кочарян в 1992-1997 годах был главой оккупационного режима в Нагорном Карабахе в Азербайджане. В марте 1997 года он занял пост премьер-министра Армении. В феврале 1998 года президент Левон Тер-Петросян подал в отставку. Роберт Кочарян, ставший исполняющим обязанности президента вместо премьер-министра, был избран главой государства в 1998 и 2003 годах.
Никол Пашинян, родившийся в 1975 году, занял пост премьер-министра 8 мая 2018 года в ходе революционной волны. На внеочередных парламентских выборах 9 декабря того же года блок Никола Пашиняна «Мой шаг» одержал победу, на внеочередных выборах 20 июня 2021 года победила Партия гражданского согласия.
Победа на выборах 7 июня даёт Николу Пашиняну возможность вновь сформировать однопартийное правительство.