Köçəryan neçə mandat itirdi?
Ermənistanda iyunun 7-də keçirilmiş parlament seçkisinin ilkin nəticələrinə görə, qanunverici orqan 105 nəfərdən ibarət olur, baş nazir Nikol Paşinyanın Vətəndaş Sazişi Partiyası 64, Güclü Ermənistan bloku 29, Ermənistan bloku 12 mandat alır.
Medianews.az bildirir ki, Ermənistan parlamenti azı 101 nəfərlikdir, seçkilərin nəticələri əsasında say tərkibi arta bilir.
2021-ci ildə seçilmiş indiki parlament 107 nəfərlikdir. Vətəndaş Sazişi Partiyasının 69, Ermənistan blokunun 28, sabiq prezident Serj Sərkisyana bağlı “Qürurluyam” blokunun 6, müstəqillərin 4 mandatı var.
Serj Sərkisyanın Ermənistan Respublikaçılar Partiyası 7 iyun seçkisinə qatılmayıb.
Güclü Ermənistan bloku parlamentdə yeni qüvvədir. Bu blokda aparıcı qüvvə Samvel Karapetyanın liderlik etdiyi Güclü Ermənistan Partiyasıdır. 1965-ci il təvəllüdlü Samvel Karapetyan Rusiyada fəaliyyət göstərən biznesmendir. 2025-ci ilin iyun ayında hakimiyyəti zorla ələ almağa çağırış ittihamı ilə həbs edilib, dekabrda ev dustaqlığına buraxılıb. Güclü Ermənistan Partiyası 2026-cı ilin yanvarında təsis olunub.
Ermənistan bloku indiki parlamentlə müqayisədə 16 mandat itirir. Bu bloka Robert Köçəryan liderlik edir. 1954-cü il təvəllüdlü Robert Köçəryan 1992-1997-ci illərdə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki işğalçı rejimin başçısı olub. 1997-ci ilin martında Ermənistanın baş naziri postuna keçib. 1998-ci ilin fevralında prezident Levon Ter-Petrosyan istefa verib. Baş nazir kimi prezident səlahiyyətlərini icra etməyə başlayan Robert Köçəryan 1998 və 2003-cü illərdə dövlət başçısı seçilib.
1975-ci il təvəllüdlü Nikol Paşinyan baş nazir kürsüsünə 2018-ci il mayın 8-də inqilab dalğasında oturub. Həmin il dekabrın 9-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisini Nikol Paşinyanın “Mənim addımım” bloku, 2021-ci il iyunun 20-də keçirilən növbədənkənar parlament seçkisini Vətəndaş Sazişi Partiyası udub.

According to the preliminary results of the parliamentary election held in Armenia on June 7, the legislative body consists of 105 members, with Prime Minister Nikol Pashinyan's Civil Contract Party receiving 64 seats, the Strong Armenia bloc 29, and the Armenia bloc 12 seats.
Medianews.az reports that the Armenian parliament has at least 101 members, and based on the election results, the number of members can increase.
The current parliament, elected in 2021, has 107 members. The Civil Contract Party holds 69 seats, the Armenia bloc 28, the "Proud" bloc associated with former president Serzh Sargsyan 6, and independents have 4 seats.
Serzh Sargsyan's Republican Party of Armenia did not participate in the June 7 election.
The Strong Armenia bloc is a new force in parliament. The leading force in this bloc is the Strong Armenia Party, led by Samvel Karapetyan. Born in 1965, Samvel Karapetyan is a businessman operating in Russia. In June 2025, he was arrested on charges of calling for a forcible seizure of power and was released to house arrest in December. The Strong Armenia Party was established in January 2026.
Compared to the current parliament, the Armenia bloc loses 16 seats. This bloc is led by Robert Kocharyan. Born in 1954, Robert Kocharyan was the head of the occupying regime in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan from 1992-1997. In March 1997, he took over the post of Prime Minister of Armenia. In February 1998, President Levon Ter-Petrosyan resigned. Robert Kocharyan, acting as president with the authority of prime minister, was elected head of state in 1998 and 2003.
Born in 1975, Nikol Pashinyan assumed the prime minister's seat on May 8, 2018, amid a wave of revolution. In the snap parliamentary election held on December 9 of that year, Nikol Pashinyan's "My Step" bloc won, and in the snap parliamentary election held on June 20, 2021, the Civil Contract Party emerged victorious.
Victory in the June 7 election gives Nikol Pashinyan the opportunity to form a single-party government again.