Kinomuzu xaricdə tanıtmağın ən rahat yolu –
Medianews.az-a suallarını cavblandıran prodüser Emil Nəcəfov öncə xatırladıb ki, Azərbaycan kinosunun 100-dən çox yaşı var: “Bizdə kino yarananda bir çox ölkə hələ kinonu görməmişdi. Hazırda biz xarici ölkələrdə istehsal olunan filmləri öz kinoteatrlarımızda və televiziyalarımda bol göstəririk. Təəssüf ki, indi bizdə çəkilən filmlər heç cür həmin filmlərlə rəqabətə girmir. Bunun bir çox səbəbi var. Biz SSRİ-nin tərkibində olanda kinomuzun bəlli bir dövriyyəsi var idi. Filmi dövlət istehsal edirdi və həmin filmlər avtomatik olaraq kinoteatrlarda (onlar da dövlətə məxsus idi) nümayiş olunurdu. Oradan gələn gəlir yenidən filmlərin istehsalı üçün istifadə edilirdi, ölkələr arasında bölünürdü. Azərbaycanda istehsal olunan film SSRİ-nin bütün respublikalarında, hətta ən ucqar kəndlərdə də göstərilirdi.
SSRİ dağılandan sonra kinoteatrların çoxu özəlləşdirildi, yaxud başqa obyektlərə çevrildi. Son dövrlər kino sahəsinə maliyyənin ayrılması istehsalın artmasına səbəb olub. Həmçinin müsabiqələr keçirilir. Bazarda yeni istehsalçılar da yer tutmağa başlayıb. Əvvəldən film istehsal edən özəl şirkətlər də bu prosesin içindədir. Amma təəssüf ki, hələ də filmlərimizin, seriallarımızın xaricdə kütləvi şəkildə göstərilməsi səviyyəsinə gəlib çatmamışıq”.
Emil Nəcəfovun fikrincə, əsas problemlərdən biri maliyyədir: “Kino çox bahalı sahədir. Hollivudda bir filmin büdcəsi yüz milyonlarla dollar məbləğində olur. Bizdə isə bir il ərzində ümumən yerli filmlərə 7-8 milyon manat maliyyə ayrılır. Ona görə rəqabət apara bilmirik. Amma bu o demək deyil ki, heç bir Azərbaycan filmi xaricdə nümayiş olunmur. Filmlərimiz beynəlxalq festivallarda iştirak edir. Festival böyük kino bayramıdır. Minlərlə insan bilet alıb həmin filmlərə baxır. O cümlədən Azərbaycan filmlərini izləyirlər. Bundan başqa, son dövrlər ödənişli və ya ödənişsiz onlayn platformalar yaranıb. Yutuba qoyulan filmlərimizi izləyirlər. “Azərbaycanfilm” kinostudiyasının yutub kanalının xeyli izləyicisi var.
Deməzdim əcnəbi tamaşaçıya yeganə çıxışımız bunlardır, amma xaricə əsas çıxış vasitələrimiz hələ ki, festivallar və onlayn platformalardır.
Şəxsən mənim istehsal etdiyim, rejissoru Elvin Adıgözəlov olan “Mənim sehrli dünyam” bu il Almaniya, Hollandiya, Ukrayna və Braziliyada göstərilib. Plana əsasən, gələn ilin əvvəlində Çində və Türkiyədə də göstəriləcək. Sonra Azərbaycanda tamaşaçılar üçün yəqin ki, kinoteatrlarda bilet satışı ilə nümayiş olunacaq.
“Mənim sehrli dünyam” saydığım ölkələrdə festival çərçivəsində göstərilib. Festivallar zamanı həmin filmlər xüsusi platformalarda da təqdim olunur. Festivala akkreditasiyası olan şəxslər kod vasitəsilə platformalara girib filmi izləyə bilirlər. Hilal Baydarovun “Boşluğa xütbə” filmi də Yaponiya paytaxtı Tokioda film festivalında göstərildi. Ondan əvvəl də Venesiya film festivalında filmə yarışmadan kənar baxış olmuşdu. Belə çox nümunə çəkmək olar. Ancaq məlum olduğu kimi, bu, gəlir gətirən bir məsələ deyil”.
Azərbaycanda yeni formatlı serialların çəkilişinə hələ təzəlikcə başlandığını söyləyən Emil Nəcəfov vurğulayıb: “Əvvələr uzun-uzadı, az qala “Santa Barbara” kimi 3-5 min seriya çəkilirdi. İndi televiziyalar yeni formata keçib. 8-12 bölümlük seriallar çəkilir. Artıq biz də başlamışıq. Xüsusən “İctimai TV”nin son dövrlər həm Emil Quliyevlə, həm “SFN Production” ilə birlikdə istehsal etdiyi seriallara yaxşı maraq yaranıb. Bildiyim qədəri ilə onun xaricə satışı üzərində də iş aparılır. Çünki bu yaxınlarda Dubayda belə bir kontent marketinq keçirilib. “İctimai TV” öz serialları ilə orada iştirak edib. Yəni alıcı axtarışı olub. Bildiyimə görə, bədii filmlərimizdən Orxan Mərdanın prodüseri olduğu bir film Türkiyədə və Qazaxıstanda kinoteatrlarda nümayiş olunub. Bir də Kənan MM-nin bir serialı Mərkəzi Asiyada - dəqiq xatırlamıram, ya Qazaxıstan, ya da Özbəkistan kanallarında vizyona çıxıb. Amma bunlar müəyyən dərəcədə pərakəndə şəkildə olanlardır. Gələcəkdə isə prosesi məqsədyönlü, planlı şəkildə həyata keçirmək yəqin ki, mümkün olacaq”.
Emil Nəcəfov hesab edir ki, Azərbaycan filmlərini dünya bazarında daha geniş tanıtmağın ən yaxşı və rahat yolu birgə istehsallardır: “Azərbaycanın on milyon əhalisi var. Tutaq ki, Azərbaycan və Türkiyə birgə film istehsal etsə, bu artıq həmin filmin səksən milyonluq auditoriyaya xitab etməsinə gətirib çıxaracaq. Üçüncü ölkə də bu prosesə qoşulsa, xaricə çıxış potensialı daha da güclənəcək. Bayaq qeyd etdiyim kimi bizim filmlər 100-200 milyon dollar büdcəsi olan filmlərlə rəqabət apara bilmir. Bu, aydın məsələdir. Ona görə birgə istehsallar – bizimlə bərabər iki, üç, dörd ölkənin birgə istehsalı olsa, bu, filmlərin ən azı o ölkələrin kinoteatrlarında nümayiş etdirilməsi demək olacaq. Tutalım, Fransa ilə birgə film istehsal edirik. Fransada çox böyük kino bazarı var. Bütün dünya Kann festivalı üçün oraya axışır. Fransa 50-dən çox festivala ev sahibliyi edir. Deməli, hər dəfə onlar birgə istehsal etdiyimiz filmi reklam edəcəklər. Nəticədə geniş auditoriya qazanacağıq.
Seriallar üçün isə hər il dünyanın müxtəlif yerlərində keçirilən kontent marketinq bazarları var. Həmin marketinqlərdə iştirak etmək lazımdır. Necə ki, bu yaxınlarda bizdə də “Cinema Breeze” adlı kino marketi keçirildi, hələ də davam edir. İstər öz ölkəmizdə, istərsə xaricdə bu sayaq tədbirlərə qoşulmaq gərəkdir. Xaricdə yaşayan nə bilsin ki, Azərbaycanda serial çəkilir və onu almaq lazımdır? Göstərmək, reklam etmək gərəkdir. Düzdür, dünya bazarında rəqabət çox böyükdür. Bu bazarda ABŞ, Türkiyə, Cənubi Koreya, Cənubi Amerika ölkələri serial satır. Demirəm dərhal ilk beşlikdə, onluqda olaq, ən azı ümumi siyahının içində ola bilərik. Əslində buna potensial var. Azərbaycanda çəkilən seriallar xaricdə satıla bilər.
Uğur əldə etmək üçün isə işlər kompleks şəkildə qurulmalıdır. İlk növbədə istehsal olmalıdır. Çox film istehsal etməliyik. İldə 4-5 yox, 50-100 film çəkilməlidir. Sonra isə sadaladığımız yollarla dünyaya çıxmaq mümkündür”.

The easiest way to promote our cinema abroad –
In Azerbaijani televisions and cinemas, feature films and series from many countries around the world are shown. But do foreigners also watch Azerbaijani films? Are Azerbaijan's feature films shown on foreign countries' TVs and in their cinemas? Has Azerbaijani cinema integrated into world cinema?
Producer Emil Najafov, answering questions for Medianews.az, first recalled that Azerbaijani cinema is over 100 years old: “When cinema emerged with us, many countries had not yet seen cinema. Currently, we show films produced abroad abundantly in our cinemas and on our televisions. Unfortunately, films made here nowadays cannot in any way compete with those films. There are many reasons for this. When we were part of the USSR, our cinema had a certain circulation. Films were produced by the state, and those films were automatically shown in the cinemas (which were also state-owned). The income from there was used again for film production and distributed among the countries. The films produced in Azerbaijan were shown in all republics of the USSR, even in the most remote villages.”
After the collapse of the USSR, many cinemas were privatized or converted into other facilities. Recently, the allocation of funds to the cinema industry has led to an increase in production. Also, competitions are held. New producers have also started to take their place in the market. Private companies producing films from the beginning are also involved in this process. But unfortunately, we still have not reached the level of mass screening of our films and series abroad.”
According to Emil Najafov, one of the main problems is finance: “Cinema is a very expensive field. In Hollywood, the budget of a film amounts to hundreds of millions of dollars. However, only 7-8 million manats are allocated for local films in total per year here. Therefore, we cannot compete. But this does not mean that no Azerbaijani film is shown abroad. Our films participate in international festivals. A festival is a great film celebration. Thousands of people buy tickets and watch those films. Among them, they watch Azerbaijani films as well. Besides, paid or free online platforms have appeared recently. They watch our films posted on YouTube. The YouTube channel of the “Azerbaijanfilm” studio has quite a few followers.
I would not say that these are the only ways for foreign audiences, but for now the main outlets abroad are festivals and online platforms.
Personally, the film I produced, directed by Elvin Adigozelov, “My Magical World” was shown this year in Germany, the Netherlands, Ukraine, and Brazil. According to the plan, it will also be shown in China and Turkey early next year. Then it will probably be shown in cinemas with ticket sales for audiences in Azerbaijan.
“My Magical World” was shown within the festival framework in the countries I mentioned. During festivals, those films are also presented on special platforms. Individuals accredited for the festival can enter the platforms with a code and watch the films. Hilal Baydarov’s film “Among Scattered Deaths” was shown at the film festival in Tokyo, the capital of Japan. Before that, there was a non-competitive screening of the film at the Venice Film Festival. Many such examples can be given. However, as is known, this does not generate income.”
Emil Najafov emphasized that shooting new-format series in Azerbaijan has just begun recently: “Previously, long and drawn-out series were shot, almost like ‘Santa Barbara’ with 3-5 thousand episodes. Now television channels have switched to a new format. Series of 8-12 episodes are being produced. We have also started. Especially, recently there has been good interest in the series produced by “Public TV” together with Emil Guliyev and “FM Production.” As far as I know, work is being done on selling it abroad as well. Because recently a content marketing event was held in Dubai. “Public TV” participated there with its series. In other words, they were looking for buyers. As far as I know, from our feature films, a film produced by Orkhan Mardan's producer has been shown in cinemas in Turkey and Kazakhstan. Also, one of Kenan MM's series has been broadcast on channels in Central Asia - I do not remember exactly, either Kazakhstan or Uzbekistan. But these are somewhat isolated cases. In the future, it will probably be possible to carry out the process purposefully and in a planned manner.”
Emil Najafov believes that the best and easiest way to promote Azerbaijani films more widely in the world market is co-productions: “Azerbaijan has a population of ten million. Suppose Azerbaijan and Turkey co-produce a film. This will mean that the film addresses an audience of eighty million. If a third country also joins this process, the potential for reaching abroad will strengthen even more. As I mentioned earlier, our films cannot compete with films that have budgets of 100-200 million dollars. That is clear. Therefore, co-productions – if two, three, four countries produce films together with us – will mean at least showing those films in the cinemas of those countries. Suppose we co-produce a film with France. France has a very large cinema market. The whole world rushes there for the Cannes festival. France hosts more than 50 festivals. That means every time they will promote the film we co-produce. As a result, we will gain a wide audience.
For series, there are content marketing markets held every year in different parts of the world. It is necessary to participate in those markets. Just as a cinema market called “Cinema Breeze” was recently held here and is still ongoing. It is necessary to join such events both in our country and abroad. How would people living abroad know that series are shot in Azerbaijan and that they should buy them? It needs to be shown and promoted. It’s true, competition in the world market is very great. In this market, the USA, Turkey, South Korea, and South American countries sell series. I do not say we will immediately be in the top five or ten, but at least we can be on the overall list. Actually, we have the potential for this. Series shot in Azerbaijan can be sold abroad.
To achieve success, work must be organized comprehensively. First, production must be done. We must produce many films. Not 4-5 per year, but 50-100 films should be shot. Then it will be possible to reach the world by the ways we mentioned.”