Kimlər daha tez pensiyaya çıxa bilər?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov bildirib ki, daha tez pensiyaya çıxmaq hüququ yalnız çox uşaqlı ailələrə deyil, bir sıra digər vətəndaşlarımıza da şamil olunur: “Güzəştli şərtlər ilə pensiya hüququ “Əmək pensiyaları” haqqında Qanunla təsbit olunub. Belə ki, Qanunun 8-ci maddəsi “uşaqlara görə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ olan şəxsləri”, 9-ci maddəsi isə “güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan digər şəxsləri” müəyyən edir.
Sözügedən Qanuna əsasən, valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş səkkiz yaşınadək övladlığa və ya qəyyumluğa götürülmüş uşaqlar da daxil olmaqla beş və daha çox uşağı olan və ya əlilliyi olan uşağı olan qadınların və kişilərin, uşaqların səkkiz yaşınadək sağ olması şərtilə yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ var. Bu o deməkdir ki, çox uşaqlı ailələrdə analar, əgər bu hüquqdan atalar istifadə edirsə o zaman onlar 60 yaşında pensiyaya çıxırlar”.
V.Bayramov qeyd edib ki, Qanunun 9-cu maddəsinə güzəştli şərtlər ilə pensiya hüququ qaznan vətəndaşlarımızın isə siyahısı kifayət qədər genişdir: “Belə ki, axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən incəsənətin xüsusi sahələrinin, yeraltı, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahısında nəzərdə tutulan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ vardır. Bununla yanaşı, hipovizqanizm xəstəliyinə tutulan şəxslərin (liliputların) və fizioloji mütənasibliyi pozulmuş cırtdanboy şəxslərin azı 5 il sığorta stajı olduqda pensiya yaş həddi 20 il azaldılır.
Mülki aviasiya uçuş və uçuş-sınaq heyətində işlə əlaqədar vəzifələrdə çalışanların həmin işlər üzrə azı 25 il, səhhətinə görə uçuş işindən azad olunmuş şəxslərin isə həmin işlər üzrə azı 20 il sığorta stajı olduqda 15 il tez əmək pensiyası ala bilirlər. Eyni zamanda, bir sıra dövlət sektorlarında, o cümlədən prokurorluq, hərbi xidmət, ədliyyə orqanları və s. çalışanların da qulluq müddətindən asılı olaraq daha tez pensiyaya çıxmaq hüquqları vardır.
Bütün bunlar ilə yanaşı, daha çox vətəndaşlarımıza tez pensiyaya çıxmaq hüququnun verilməsi ilə bağlı təkliflərimizi də təqdim edirik. Pensiya islahatların dərinləşməsi pensiya yaşının müəyyənləşdirilməsində kəmiyyət göstəriciləri ilə yanaşı, keyfiyyət göstəricilərindən istifadəni daha da aktuallaşdırır. Bu tək qadınlar daxil olmaqla, bir sıra vətəndaşlarımızın daha tez pensiyaya çıxmasına imkan yarada bilər”.

С этого месяца в Азербайджане пенсионный возраст мужчин и женщин уравнялся.
По этому поводу в интервью Medianews.az депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов отметил, что право выйти на пенсию раньше предоставляется не только многодетным семьям, но и ряду других наших граждан: «Право на пенсию на льготных условиях закреплено в Законе «О трудовых пенсиях». Так, статья 8 Закона определяет «лиц, имеющих право на трудовую пенсию по возрасту на льготных условиях в связи с детьми», а статья 9 - «другие лица, имеющие право на трудовую пенсию на льготных условиях».
Согласно вышеупомянутому Закону, женщины и мужчины, имеющие пятерых и более детей или детей-инвалидов, а также дети до восьми лет, утратившие родителей или лишённые их попечительства и принятые на воспитание или опеку, имеют право на трудовую пенсию по возрасту с сокращением пенсионного возраста на 5 лет при условии, что дети живы до восьмилетнего возраста. Это означает, что в многодетных семьях матери, если отцы пользуются этим правом, выходят на пенсию в 60 лет».
В.Байрамов отметил, что список граждан, получающих право на пенсию на льготных условиях по статье 9 Закона, довольно широк: «Так, независимо от последнего места работы, право на трудовую пенсию по возрасту на льготных условиях имеют мужчины, которые проработали не менее 12 лет 6 месяцев, и женщины, проработавшие не менее 10 лет, в особых сферах искусства, подземных работах и работах с вредными и тяжёлыми условиями труда, включённых в перечень, утверждённый Кабинетом Министров. Кроме того, при наличии страхового стажа не менее 5 лет, пенсионный возраст снижается на 20 лет для лиц с гиповизганизмом (лилипутов) и физической несоразмерностью — карликов.»
Работники гражданской авиации, работающие в летных и летно-испытательных экипажах, при наличии стажа не менее 25 лет по соответствующим работам, а также лица, освобождённые от летной работы по состоянию здоровья с стажем не менее 20 лет, могут выйти на трудовую пенсию на 15 лет раньше. Также ряд сотрудников государственных структур, включая прокуратуру, военную службу, органы юстиции и др., имеют право на более ранний выход на пенсию в зависимости от выслуги лет.
Кроме всего перечисленного, мы также предлагаем расширить круг граждан, имеющих право на более ранний выход на пенсию. Углубление пенсионных реформ актуализирует не только количественные, но и качественные критерии при определении пенсионного возраста. Это может создать возможность для более раннего выхода на пенсию для многих наших граждан, включая женщин».