Kimlər daha tez pensiyaya çıxa bilər?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov bildirib ki, daha tez pensiyaya çıxmaq hüququ yalnız çox uşaqlı ailələrə deyil, bir sıra digər vətəndaşlarımıza da şamil olunur: “Güzəştli şərtlər ilə pensiya hüququ “Əmək pensiyaları” haqqında Qanunla təsbit olunub. Belə ki, Qanunun 8-ci maddəsi “uşaqlara görə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ olan şəxsləri”, 9-ci maddəsi isə “güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan digər şəxsləri” müəyyən edir.
Sözügedən Qanuna əsasən, valideynlərini itirmiş və ya valideyn himayəsindən məhrum olmuş səkkiz yaşınadək övladlığa və ya qəyyumluğa götürülmüş uşaqlar da daxil olmaqla beş və daha çox uşağı olan və ya əlilliyi olan uşağı olan qadınların və kişilərin, uşaqların səkkiz yaşınadək sağ olması şərtilə yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ var. Bu o deməkdir ki, çox uşaqlı ailələrdə analar, əgər bu hüquqdan atalar istifadə edirsə o zaman onlar 60 yaşında pensiyaya çıxırlar”.
V.Bayramov qeyd edib ki, Qanunun 9-cu maddəsinə güzəştli şərtlər ilə pensiya hüququ qaznan vətəndaşlarımızın isə siyahısı kifayət qədər genişdir: “Belə ki, axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq, güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası almaq hüququ verən incəsənətin xüsusi sahələrinin, yeraltı, əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərin Nazirlər Kabinetinin təsdiq etdiyi siyahısında nəzərdə tutulan işlərdə azı 12 il 6 ay çalışmış kişilərin və azı 10 il çalışmış qadınların yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə əmək pensiyası hüququ vardır. Bununla yanaşı, hipovizqanizm xəstəliyinə tutulan şəxslərin (liliputların) və fizioloji mütənasibliyi pozulmuş cırtdanboy şəxslərin azı 5 il sığorta stajı olduqda pensiya yaş həddi 20 il azaldılır.
Mülki aviasiya uçuş və uçuş-sınaq heyətində işlə əlaqədar vəzifələrdə çalışanların həmin işlər üzrə azı 25 il, səhhətinə görə uçuş işindən azad olunmuş şəxslərin isə həmin işlər üzrə azı 20 il sığorta stajı olduqda 15 il tez əmək pensiyası ala bilirlər. Eyni zamanda, bir sıra dövlət sektorlarında, o cümlədən prokurorluq, hərbi xidmət, ədliyyə orqanları və s. çalışanların da qulluq müddətindən asılı olaraq daha tez pensiyaya çıxmaq hüquqları vardır.
Bütün bunlar ilə yanaşı, daha çox vətəndaşlarımıza tez pensiyaya çıxmaq hüququnun verilməsi ilə bağlı təkliflərimizi də təqdim edirik. Pensiya islahatların dərinləşməsi pensiya yaşının müəyyənləşdirilməsində kəmiyyət göstəriciləri ilə yanaşı, keyfiyyət göstəricilərindən istifadəni daha da aktuallaşdırır. Bu tək qadınlar daxil olmaqla, bir sıra vətəndaşlarımızın daha tez pensiyaya çıxmasına imkan yarada bilər”.

From this month, the retirement ages for women and men have been equalized in Azerbaijan.
Speaking to Medianews.az on the subject, Member of the National Assembly Vüqar Bayramov stated that the right to retire earlier applies not only to large families but also to a number of other citizens: "The right to a pension under preferential conditions is established by the 'Labour Pensions' Law. Specifically, Article 8 of the Law defines 'persons entitled to labor pensions by age under preferential conditions due to children,' while Article 9 defines 'other persons entitled to labor pensions under preferential conditions.'
According to this Law, women and men who have five or more children or have a child with a disability, including children adopted or taken under guardianship who have lost their parents or have been deprived of parental care up to eight years old, have the right to a labor pension by age with the retirement age reduced by 5 years, provided the children are alive up to the age of eight. This means that in large families, mothers—and if fathers use this right—they retire at 60 years old."
V. Bayramov noted that the list of our citizens who earn the right to a pension under preferential conditions according to Article 9 of the Law is quite extensive: "Thus, regardless of the last workplace, men who have worked for at least 12 years and 6 months and women who have worked at least 10 years in special branches of fine arts, underground work, and jobs with particularly harmful and heavy working conditions as included in the list approved by the Cabinet of Ministers have the right to a labor pension by age with the retirement age reduced by 5 years. Additionally, persons affected by hypovigyanism (dwarfs) and physiologically disproportionate dwarfs with at least 5 years of insurance experience have their pension age reduced by 20 years.
Employees working in civil aviation flight and flight-test crew related positions who have at least 25 years in those jobs, and those dismissed from flying duties for health reasons who have at least 20 years of insurance experience in those jobs, can receive a labor pension 15 years earlier. At the same time, employees in several state sectors, including prosecution, military service, justice agencies, etc., also have the right to retire earlier depending on their length of service.
Alongside all these, we also present our proposals regarding granting the right to early retirement to more citizens. Deepening pension reforms actualizes the use of qualitative indicators alongside quantitative indicators in determining retirement age. This can enable many of our citizens, including women, to retire earlier."