Keçməyən öskürəyin arxasında ciddi xəstəliklər ola bilər -
Tənəffüs yolu infeksiyalarından sonra həftələrlə davam edən öskürək bir çox insan üçün ciddi narahatlıq yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, sinə xəstəlikləri üzrə mütəxəssis, professor Tevfik Özlü uzun müddət keçməyən öskürəyə diqqətlə yanaşmağın vacib olduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, qış aylarında tez-tez rast gəlinən qrip və soyuqdəymədən sonra bəzi insanlarda öskürək uzun müddət davam edir. İnfeksiyanın digər əlamətləri keçsə də, gecə və gündüz tutma şəklində gələn, yuxu rejimini pozan öskürək halları yüngül qəbul edilməməlidir. Belə vəziyyətlərdə mütləq sinə xəstəlikləri üzrə mütəxəssisə müraciət etmək lazımdır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, uzun çəkən öskürək çox vaxt tənəffüs yollarının həddindən artıq həssaslığı ilə bağlı olur. Bəzi hallarda infeksiya allergik reaksiyanı gücləndirir. Bu vəziyyət bəzi insanlarda əvvəlcədən mövcud olan astma və ya allergik rinit fonunda kəskinləşə bilər, bəzilərində isə ilk dəfə belə simptomlar ortaya çıxır.
Tevfik Özlü bildirib ki, tənəffüs yollarının həssaslığı insanlara görə fərqlənir. Bəzi şəxslər qazlar, qoxular, toz, kif göbələkləri və digər allergenlərə daha güclü reaksiya verə bilər ki, bu da öskürəyə səbəb olur.
Mütəxəssis uzun çəkən öskürəyin sadə üsullarla aradan qalxmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, adi öskürək dərmanları, bal və bitki çayları ilə keçməyən, gündəlik həyat keyfiyyətini aşağı salan öskürək mütləq araşdırılmalıdır.
Professor əlavə edib ki, bəzən keçməyən öskürək daha ciddi xəstəliklərin əlaməti də ola bilər. Ürək çatışmazlığı və hətta ağciyər xərçəngi bəzi hallarda öskürək vasitəsilə aşkar edilir.
Normalda tənəffüs yolu infeksiyalarından sonra öskürək 3–5 gün davam edib keçir. Lakin bu müddət uzanaraq 3–8 həftəni keçərsə, səbəbin müəyyənləşdirilməsi üçün mütləq tibbi müayinə aparılmalıdır.

За непрекращающимся кашлем могут скрываться серьёзные заболевания -
Кашель, который длится неделями после инфекций дыхательных путей, вызывает серьёзное беспокойство у многих людей.
Как сообщает Medianews.az, специалист по заболеваниям грудной клетки, профессор Тевфик Өзлю отметил важность внимательного отношения к кашлю, который не проходит долгое время.
По его словам, после гриппа и простуды, часто встречающихся в зимние месяцы, у некоторых людей кашель продолжается долго. Хотя другие симптомы инфекции проходят, случаи кашля, возникающего ночью и днём в приступах и нарушающего режим сна, нельзя считать лёгкими. В таких случаях обязательно следует обратиться к специалисту по заболеваниям грудной клетки.
Специалист отметил, что длительный кашель часто связан с чрезмерной чувствительностью дыхательных путей. В некоторых случаях инфекция усиливает аллергическую реакцию. Эта ситуация может обостриться на фоне уже существующей у некоторых людей астмы или аллергического ринита, а у некоторых — такие симптомы появляются впервые.
Тевфик Өзлю сообщил, что чувствительность дыхательных путей отличается у разных людей. Некоторые люди могут сильнее реагировать на газы, запахи, пыль, плесневые грибы и другие аллергены, что и вызывает кашель.
Специалист подчеркнул, что длительный кашель не проходит с помощью простых средств. По его словам, кашель, который не исчезает от обычных противокашлевых препаратов, мёда и травяных чаёв и снижает качество жизни, обязательно должен быть обследован.
Профессор добавил, что иногда непрекращающийся кашель может быть симптомом более серьёзных заболеваний. Сердечная недостаточность и даже рак лёгких в некоторых случаях выявляются через кашель.
Обычно кашель после инфекций дыхательных путей длится 3–5 дней и проходит. Однако если этот срок увеличивается и достигает 3–8 недель, необходимо обязательно пройти медицинское обследование для определения причины.