Keçməyən öskürəyin arxasında ciddi xəstəliklər ola bilər -
Tənəffüs yolu infeksiyalarından sonra həftələrlə davam edən öskürək bir çox insan üçün ciddi narahatlıq yaradır.
Medianews.az xəbər verir ki, sinə xəstəlikləri üzrə mütəxəssis, professor Tevfik Özlü uzun müddət keçməyən öskürəyə diqqətlə yanaşmağın vacib olduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, qış aylarında tez-tez rast gəlinən qrip və soyuqdəymədən sonra bəzi insanlarda öskürək uzun müddət davam edir. İnfeksiyanın digər əlamətləri keçsə də, gecə və gündüz tutma şəklində gələn, yuxu rejimini pozan öskürək halları yüngül qəbul edilməməlidir. Belə vəziyyətlərdə mütləq sinə xəstəlikləri üzrə mütəxəssisə müraciət etmək lazımdır.
Mütəxəssis qeyd edib ki, uzun çəkən öskürək çox vaxt tənəffüs yollarının həddindən artıq həssaslığı ilə bağlı olur. Bəzi hallarda infeksiya allergik reaksiyanı gücləndirir. Bu vəziyyət bəzi insanlarda əvvəlcədən mövcud olan astma və ya allergik rinit fonunda kəskinləşə bilər, bəzilərində isə ilk dəfə belə simptomlar ortaya çıxır.
Tevfik Özlü bildirib ki, tənəffüs yollarının həssaslığı insanlara görə fərqlənir. Bəzi şəxslər qazlar, qoxular, toz, kif göbələkləri və digər allergenlərə daha güclü reaksiya verə bilər ki, bu da öskürəyə səbəb olur.
Mütəxəssis uzun çəkən öskürəyin sadə üsullarla aradan qalxmadığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, adi öskürək dərmanları, bal və bitki çayları ilə keçməyən, gündəlik həyat keyfiyyətini aşağı salan öskürək mütləq araşdırılmalıdır.
Professor əlavə edib ki, bəzən keçməyən öskürək daha ciddi xəstəliklərin əlaməti də ola bilər. Ürək çatışmazlığı və hətta ağciyər xərçəngi bəzi hallarda öskürək vasitəsilə aşkar edilir.
Normalda tənəffüs yolu infeksiyalarından sonra öskürək 3–5 gün davam edib keçir. Lakin bu müddət uzanaraq 3–8 həftəni keçərsə, səbəbin müəyyənləşdirilməsi üçün mütləq tibbi müayinə aparılmalıdır.

Persistent cough may be caused by serious illnesses -
Medianews.az reports that chest diseases specialist, professor Tevfik Özlü stated that it is important to carefully approach coughs that do not pass for a long time.
According to him, after flu and colds, which are frequently encountered in winter months, cough lasts for a long time in some people. Even if other symptoms of the infection subside, coughing episodes occurring day and night, disturbing the sleep regime, should not be taken lightly. In such situations, it is necessary to definitely consult a chest diseases specialist.
The specialist noted that prolonged cough is often related to excessive sensitivity of the respiratory tract. In some cases, infection intensifies allergic reactions. This situation can exacerbate pre-existing asthma or allergic rhinitis in some people, while for others, such symptoms appear for the first time.
Tevfik Özlü stated that respiratory tract sensitivity varies from person to person. Some individuals may react more strongly to gases, odors, dust, mold fungi, and other allergens, which causes coughing.
The specialist emphasized that prolonged cough does not disappear with simple methods. According to him, cough that does not pass with ordinary cough syrups, honey, and herbal teas, which lowers the quality of daily life, must be examined.
The professor added that sometimes persistent cough may also be a symptom of more serious diseases. Heart failure and even lung cancer are detected in some cases through cough.
Normally, cough lasts 3–5 days and passes after respiratory infections. However, if this duration extends and exceeds 3–8 weeks, a medical examination must be conducted to determine the cause.