Kartof nə zaman təhlükəlidir?  -
Ekoloq İlya Rıbalçenko xəbərdarlıq edib ki, bağ kartofu bəzi hallarda sağlamlıq üçün təhlükəli ola bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, kartofda solanin və çakonin adlı zəhərli birləşmələr toplanır. Bu maddələrin miqdarı xüsusilə kartof zədələndikdə, göyərdikdə və ya çox cücərdikdə artır.
Ən çox zəhərli maddələr kartofun qabığında, gözlərində və yaşıl hissələrində olur. Rıbalçenko bildirib ki, belə kartofun yeyilməsi ürəkbulanma, qusma, ishal və daha ciddi fəsadlara səbəb ola bilər. “Yaşıl və çox cücərmiş kartof yemək üçün deyil, zibil qutusu üçündür”, – deyə o vurğulayıb.

Когда картофель опасен? -
Эколог Илья Рыбальченко предупредил, что клубни картофеля в некоторых случаях могут быть опасны для здоровья.
Medianews.az сообщает, что, по его словам, в картофеле накапливаются природные защитные вещества — ядовитые соединения под названием соланин и чаконин. Количество этих веществ особенно увеличивается, когда картофель повреждён, пророс или слишком сильно прорастает.
Большинство ядовитых веществ содержится в кожуре картофеля, его «глазках» и в зелёных частях. Рыбальченко отметил, что употребление такого картофеля может привести к тошноте, рвоте, диарее и более серьёзным последствиям. «Зелёный и сильно проросший картофель не для еды, а для мусорного ведра», — подчеркнул он.